چند روش کاربردی برای خالی کردن فضای هارد کامپیوترها

رسانه کلیک - با وجود افزایش فضای هاردهای تولیدی برای کامپیوترها حجم اطلاعات نیز در حال افزایش است و مشکل پر شدن فضای هارد یک معضل برای بیشتر افراد است. اگر شما نیز از آن دسته از افرادی هستید که با مشکل خالی کردن فضای هارد مواجه هستید به شما توصیه می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

چند روش کاربردی برای خالی کردن فضای هارد کامپیوترها

برای خالی کردن فضای هارد روش‌های متفاوتی وجود دارد که در ادامه به معرفی و آموزش کاربردی‌ترین روش‌ها می‌پردازیم:

استفاده از Disk Cleanup برای خالی کردن فضای هارد

در سیستم عامل ویندوز یک ابزار کاربردی برای پاک کردن موقتی فایل‌ها به نام Disk Cleanup وجود دارد. برای استفاده از این ابزار کافی است در پنجره Computer روی درایو مورد نظر خود مثلاً درایو C راست کلیک کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید.

خالی کردن فضای هارد در پنجره باز شده روی دکمه Disk Cleanup کلیک کنید

خالی کردن فضای هارد از فهرست نمایش داده شده نوع فایل‌هایی را که می‌خواهید به صورت موقتی پاک شوند را انتخاب کنید. از این روش می‌توانید برای پاک کردن فایل‌های سیستمی نیز استفاده کنید. اگر می‌خواهید فایل‌های سیستمی را پاک کنید بعد از انتخاب فایل‌ها روی دکمه Clean up system file کلیک کنید.

خالی کردن فضای هارد با این کار می‌توانید فایل‌های خود را پاک کنید و مقداری فضا روی هارد خود ایجاد کنید.

حذف اپلیکیشن‌هایی که فضای زیادی روی هارد اشغال می‌کنند.

یکی از روش‌های خالی کردن فضای هارد، حذف اپلیکیشن‌هایی است که فضای زیادی روی هارد اشغال می‌کنند. برای اینکه ببینید هر برنامه یا اپلیکیشن چه میزان فضایی را اشغال کرده است در پنجره Control Panel روی گزینه Programs and Features کلیک کنید. در لیست نمایش داده شده، برنامه‌هایی که روی کامپیوتر شما نصب شده‌اند و میزان فضایی که روی هارد اشغال کرده‌اند نمایش داده می‌شود. برای حذف آن‌ها کافی است در منوی star عبارت Uninstall Programs را جستجو کنید.

اگر در پنجره Programs and Features فضایی که اپلیکیشن‌ها اشغال می‌کنند نمایش داده ‌نمی‌شود روی گزینه Option که در گوشه سمت راست بالای پنجره قرار دارد کلیک کنید و گزینه details را انتخاب کنید. البته برخی از اپلیکیشن‌ها جزییاتی از فضایی که روی هارد اشغال کرده‌اند را در این پنجره نمایش نمی‌دهند.

پر شدن هارد اگر از سیستم عامل ویندوز 10 استفاده می‌کنید می‌توانید در پنجره PC setting از منوی setting روی گزینه Apps & Features اطلاعات مربوط به اندازه برنامه‌ها را پیدا کنید.

استفاده از برنامه آنالیز فضای هارد برای خالی کردن فضای هارد

پر شدن هارد در بسیاری از موارد شما می‌توانید برای خالی کردن فضای هارد از برنامه‌هایی که فضای هارد را آنالیز می‌کنند استفاده کنید. این برنامه‌ها فضای هارد را اسکن می‌کنند و اطلاعاتی دقیقی از اندازه و حجم اشغال شده توسط هر برنامه روی هارد نمایش می‌دهند. یکی از این برنامه‌ها WinDirStat است. این برنامه بعد از اسکن کردن فضای هارد، اطلاعاتی در خصوص اینکه چه نوع پوشه‌ها و فایل‌هایی روی هارد بیشترین فضا را اشغال کرده‌اند نمایش می‌دهد. البته باید توجه داشته باشید که به هیچ عنوان فایل‌های سیستم را پاک نکنید. اپلیکیشن WinDirStat به شما اطلاعاتی را که از طریق پنجره Control Panel به آن‌ها دسترسی ندارید را نیز برای شما نمایش می‌د‌هد.

خالی کردن فضای هارد با استفاده از حذف فایل‌های موقتی

هرچند ابزار Disk Cleanup یک برای خالی کردن فضای هارد انتخاب مناسبی است اما این ابزار قادر به پاک کردن فایل‌های موقتی که توسط برنامه‌های دیگر استفاده می‌شوند نیست. مثلاً این ابزار کش مربوط به مرورگرهای کروم و فایر فکی را پاک نمی‌کند. در واقع کش مربوط به این مرورگرها می‌تواند فضایی با حجم بیش از چند گیگ را روی هارد اشغال کند. برای حذف این فایل‌ها می‌توانید از اپلیکیشن کاربردی CCleaner که می‌توانید از این اینجا آن را دانلود کنید استفاده کنید. این اپلیکیشن تمامی فایل‌های بی‌مصرف که فضای زیادی روی هارد اشغال کرده‌اند را پاک می‌کند.

پر شدن هارد حذف فایل‌های تکراری برای خالی کردن فضای هارد

برای حذف فایل‌های تکراری که فضای زیادی روی هارد شما اشغال کرده‌اند می‌توانید از برنامه‌های کاربردی که برای این منظور طراحی شده‌اند استفاده کنید. VisiPics یکی از برنامه‌های مفید و پرکاربرد برای حذف فایل‌های تکراری مثل عکس و ویدیوی از روی هارد طراحی شده است. برای دانلود این اپلیکیشن اینجا کلیک کنید.

اپلیکیشن دیگری با نام Duplicate Cleaner Pro نیز وجود دارد که می‌توانید از آن برای پاک کردن فایل‌های تکراری روی هارد استفاده کنید. اگرچه قابلیت‌های این برنامه نسبت به برنامه قبلی بیشتر است اما زمان بیشتری برای حذف فایل‌ها لازم دارد. برای دانلود برنامه اینجا کنید.

خالی کردن فضای هارد خالی کردن فضای هارد با استفاده از دو ترفند کاربردی

ترفندهایی که در ادامه توضیح می‌دهیم باعث غیر فعال شدن ویژگی‌های کاربردی سیستم عامل ویندوز هستند که برای استفاده از آن‌ها باید دقت کنید.

ترفند اول: غیر فعال کردن ویژگی Hibernation

وقتی شما از ویژگی Hibernation استفاده می‌کنید محتوای حافظه رم را ذخیره می‌کنید. این مسئله باعث می‌شود که وضعیت سیستم بدون استفاده از باتری حفظ شود. وقتی یستم را دوباره روشن می‌کنید دقیقاً سیستم در همان وضعیتی که خاموش شده بود بوت می‌شود. محتوای رم در حالت Hibernate در مسیر C:/Hiberfil.sys ذخیره می‌شود. غیر فعال کردن ویژگی Hibernation باعث حذف این فایل‌ها می‌شود.

ترفند دوم: غیر فعال کردن قابلیت بازیابی سیستم

برای خالی کردن فضای هارد می‌توانید قابلیت بازیابی سیستم در ویندوز را غیر فعال کنید. با این کار فایل‌هایی که برای بازیابی سیستم ذخیره می‌شوند حذف می‌شوند. البته استفاده از این ترفند چندان توصیه نمی‌شود.

ارسال نظر