۱۰ ترفند کامپیوتر که هر کاربر کامپیوتر باید بداند

دانش دنیای کامپیوتر و فناوری اطلاعات به قدری غنی است که هر چه شما آنرا فرا گیرید باز هم مطالب زیادی برای یادگیری وجود دارد.

۱۰ ترفند کامپیوتر که هر کاربر کامپیوتر باید بداند

کلیک - در اینجا ما در مورد بعضی از نکات کلیدی و جزییات در مورد کار با کامپیوتر برای شما صحبت می کنیم. در اینجا ده راه برای انجام درست آن را به شما معرفی می کنیم.

10

۱۰- یافتن روش های جدید برای استفاده از برنامه هایی که شما در حال حاضر دارید

احتمالا تاکنون برای شما پیش آمده که چند ابزار عالی پیدا کرده، آنها را دانلود کنید و به برنامه یا برنامه های خود اضافه کنید. اما اکثر برنامه ها می توانند برای بیش از یک هدف، مورد استفاده قرار گیرند. ابزار ذخیره سازی اینترنتی مانند دراپ باکس، برای نظارت بر کامپیوتر خانگی خود، چاپ فایل ها از راه دور و حتی دانلود فایل های مختلف از طریق برنامه بیت تورنت به شما کمک خواهد کرد. کاربران کامپیوتر حرفه ای معمولا اطلاعات خود را در جیمیل ذخیره می کنند و یا اگر کسی لپ تاپ اش به سرقت رود آنها می توانند لپ تاپ شما را ردیابی کنند. هر ابزاری می تواند چند منظوره محسوب شود، اگر شما با خم و چم آن آشنا شوید و نحوه استفاده از آنرا یاد بگیرد.

9

۹- از خط فرمان مانند کاربران حرفه ای کامپیوتر استفاده کنید

استفاده از خط فرمان چندان هم جذاب نیست، ولی می تواند ابزار مفیدی باشد (در واقع، برخی از ابزارها در خط فرمان می توانند مفید باشند). یادگیری آن نیز نسبتا آسان است، پرایمر خط فرمان ویژه مبتدی ها برای یادگیری برخی از دستورات پایه را بررسی کنید. در مورد پرکاربرد ترین کلید های میانبر مطالعه کنید که به شما کمک کند مانند کاربران حرفه ای کامپیوتر از خط فرمان استفاده کنید. این راهنماها مبتنی بر سیستم عامل های یونیکس مانند لینوکس و مک می باشند، اما اگر شما یک کاربر ویندوز هستید می توانید از برنامه ای مانند سگوینگ استفاده کنید (یا اگر می خواهید با یک ابزار تحت سیستم عامل ویندوز قوی تر کار کنید، پاورشل را امتحان کنید).

8

۸- با منابع استفاده خود آشنا شوید

زمانی که ویندوز یا سیستم عامل شما با سرعت پایین بالا می آید، بسیاری از مردم به قسمت کنترل منابع می روند تا مشکل را پیدا کنند. با این حال، نگاه کردن به تعدادی نمودار و گراف برای یافتن مشکل سیستم به شما کمک نخواهد کرد، مگر اینکه شما واقعا بدانید به دنبال چه مشکلی می گردید. معمولا مشکل رایج پردازنده، برنامه ای است که موجب کاهش سرعت سیستم شما شده است و به محضی که آن برنامه را ببندید مشکل سیستم برطرف می شود. فعالیت های زیاد شبکه می تواند علت کاهش سرعت اینترنت و یا کاهش سرعت انتقال فایل در اینترنت باشد. اگرچه استفاده بیش از حد از رم، مشکلی است که بسیاری از مردم با آن مواجه هستند که موجب کاهش سیستم می شود، ولی روی هم رفته اساسا استفاده بیش از حد از رم، چندان هم بد نیست. با تفاوت بین استفاده صحیح و یا بیش از حد از رم، قبل از شروع پروسه بلیمینگ آشنا شوید. اگر می خواهید مراقب منابع خود باشید، کنترل کننده های سیستم عامل را برای ویندوز، مک و لینوکس بررسی کنید.

7

۷- همه چیز را بر اساس یک برنامه ریزی اجرا کنید.

انجام تمامی کارهای برای تمیز کردن و نگهداری سیستم خود را متوقف کنید و انجام هر کاری را بر اساس یک برنامه ریزی منظم اجرا کنید. با استفاده از برنامه ریز وظیفه (تاسک اسکجرلر) ویندوز، می توانید فقط هر برنامه یا کاری که می خواهید اعم از تعمیر و نگهداری، ارسال عکس، و یا حتی یک زنگ ساده را از طریق ابزار ساخته شده در ویندوز (که در واقع یکی از بهترین ویژگی های ویندوز ۷ است) اجرا کنید. کاربران مک به دنبال چیزی مشابه تاسک اسکجرلر ویندوز هستند که می توانند برنامه Task till dawn را بررسی کنند.

6

۶- با ویژگی های مخفی کامپیوتر خود آشنا شوید.

هر سیستم عاملی چیزهای مخفی را در خود نهفته است، تنها کافی است بدانید که کجا را بگردید. کاربران ویندوز ویژگی های مخفی ویندوز ۷، ویندوز ۸ و ویندوز ۱۰ را باید بررسی کنند، در حالی که کاربران مک باید ویژگی های پنهان سیستم عامل ایکس لیون، شیر کوه، یوسمیت و ماوریکس را دنبال کنند. اگر باز هم به دنبال چیزهای بیشتری هستید، می توانید اغلب آنها را در رجیستری ویندوز یا سیستم عامل ایکس ترمینال پیدا کنید. سیستم های توییکر مانند توییر ویندوز نهایی، اُنیکس برای مک و اوبونتو توییک، مکان های عالی برای پیدا کردن ویژگی های مخفی می باشند.

5

۵- کرک کردن کلمات عبور (برای محافظت بیشتر از خود) را یاد بگیرید.

همه باید بدانند که چگونه یک رمز عبور امن ایجاد کنند، کاربران کامپیوتر حرفه ای می توانند با یادگیری نحوه کرک کردن رمز عبور کامپیوتر بقیه، یک گام از بقیه جلوتر باشند. این مهارت چه بر روی سیستم عامل ویندوز و چه بر روی سیستم عامل مک باشد، واقعا می تواند به شما کمک کند که یاد بگیرید چگونه افراد سودجو و هکرها سعی می کنند که اطلاعات شما را بدزدند. یادگیری این فرایند بدان معنی است که چگونگی محافظت در برابر افراد سودجو و هکرها را نه فقط با استفاده از کلمات عبور قوی بلکه با رمزگذاری و دیگر ترفند های تنظیمات یاد می گیرید. همچنین به طور مشابه، ممکن است تمایل داشته باشید که چگونگی کرک کردن WPE شبکه وای فای و رمز عبور WPA را یاد بگیرید.

4

۴- همه چیز را با صفحه کلید خود کنترل کنید

میانبرهای صفحه کلید اولیه خاصی وجود دارد که توصیه میشود، همه با آن آشنا شوند، اما اگر واقعا می خواهید از کامپیوتر خود بطور موثر تر استفاده کنید، می بایست بیشتر در مورد این میانبر ها اطلاعات کسب کنید. رایج ترین میانبرها را برای برنامه های مورد علاقه خود، مانند جیمیل، مایکروسافت ورد، جعبه متن اولیه و حتی فیس بوک بشناسید. پس از مدت کمی، قادر خواهید بود تا از طریق منوها و جعبه های متن با سرعت باور نکردنی، برنامه مورد نظر خود را باز کنید.

3

۳- اجرای یک توزیع لینوکس بیسیک

حتی اگر تمایلی به تغییر سیستم عامل خود ندارید، دانستن چند اصول در مورد لینوکس ضرری ندارد و می تواند واقعا مفید باشد. با یک سی دی می توانید سیستم خود را عیب یابی کنید و معایبی از قبیل قدیمی بودن و به روز نبودن و کند بودن سیستم را از طریق پروژه های DIY مبتنی بر لینوکس را برطرف کنید.

2

۲- سخت افزار سیستم خود را کمتر تحت فشار قرار دهید

با کمی آگاهی از دانش سخت افزار، می توانید سخت افزار خود را از محدودیت های اصلی گذشته اش خارج کنید و می توانید آنرا به روز کنید. یکی از کارها برای به روز کردن سیستم این است که پردازنده و کارت گرافیک خود را اورکلاک کنید و حتی یا نصب سیستم عامل ایکس بر روی سیستم عامل غیر مکینتاش با ایجاد یک هکینتاش، از دیگر هایی است که می توان به آن اشاره کرد. همچنین می توانید برای عملکرد بهتر روتر خود را به روز کرده و یا روتر جدیدتری تهیه کنید.

1

۱- برای اسکریپت های ساده خود برنامه ریزی کنید

برای نوشتن اسکریپت پیشرفته، لازم نیست کل یک زبان برنامه نویسی را یاد بگیرید. کاربران ویندوز می توانند بسیاری از چیزهای جذاب را با Hot key (کلید فوری) اتوماتیک از ایجاد میانبرهای صفحه کلید ساده گرفته تا کنترل کامپیوترشان از راه دور انجام دهند. برای شروع، راهنمای مبتدی مرتبط به کلید فوری را بررسی کنید. کاربران مک چیزی شبیه به کلید فوری ندارند، اما شما می توانید در سیستم عامل مک از برنامه اپل اسکریپت که یادگیری آن نیز آسان است استفاده کنید. اگر با برنامه نویسی آشنایی ندارید، برای راحتی کار خود، اتوماتور را در مک و کلون آن بررسی کنید.

منبع:

lifehacker 7

ارسال نظر