چگونه شماره ای را در آیفون بلاک کنیم؟

مطمئناً همیشه افرادی هستند که به صحبت کردن با آن‌ها تمایلی ندارید. خوشبختانه در نهایت، با اپلیکیشن iBlacklist، می توانید شماره های مورد نظر خود را بر روی آیفون بلاک کنید.

چگونه شماره ای را در آیفون بلاک کنیم؟

کلیک- این دیگر کاملاً بستگی به خودتان دارد که قطع ارتباط با یک مخاطب، موقتی باشد، یا دائم. در اینجا برای مسدود کردن تماس‌ها در یک آیفون، راهنمایی فارغ از مدل سیستم‌عامل شما ارائه شده است. شما نمی‌توانید شماره‌های خارج از لیست و آن‌هایی که با استفاده از روش‌های دیگر مسدود شده‌اند را مسدود کنید، اما دست‌کم می‌توانید جلوی هر شماره شناخته شده‌ای که بخواهد از طریق تماس‌های تلفنی، پیام و FaceTime با شما ارتباط برقرار کند را بگیرید.
روش خود را انتخاب کنید:

 • روش های ممکن :
  مسدود کردن تماس‌ها با استفاده از آی او اس 7 ، 8 یا 9
  مسدود کردن تماس‌ها با استفاده آی او اس 3،4،5 و 6 از طریق اپلیکیشن iblacklist
  مسدود کردن تماس‌ها با استفاده از آی او اس 6 ( Do Not Disturb Mode )
  مسدود کردن تماس‌ها در از طریق اپراتور سیم کارت
  مسدود کردن تماس‌ها با استفاده از اپلیکیشن‌های مسدود کننده تماس
 • مسدود کردن تماس‌ها با استفاده از آی او اس 7 ، 8 یا 9

درست است که کمی برای این مسئله دیر است، اما نهایتاً اپل نسخه ای از آی او اس را منتشر کرد که قابلیت مسدود کردن را در درون خود داشت. این ویژگی، در تمامی نسخه‌هایی که پس از آی او اس 7 رونمایی شده‌اند، ارائه شده است و به کاربران اجازه می‌دهد که سریعاً تماس‌ها، پیام‌ها و درخواست‌های FaceTime را بدون نیاز به هرگونه نرم‌افزار خارجی و اپلیکیشن‌های سوم شخص، مسدود کنند. این یک قابلیت خوب و خوشایند است - راهی برای دسترسی به منوی تنظیمات و لیست مخاطبان آیفون شما - که تنها در آیفون 4 و بعدازآن، آیپد 2 و بعداً، آیپد مینی و نسل پنجم آیپاد تاچ، موجود خواهد بود.
در صورت نصب صحیح، تماس‌های مسدود شده به طور خودکار به صندوق پست صوتی شما هدایت می‌شوند. هیچ اشاره‌ای در خصوص یک تماس، پیام، یا درخواست Facetime، دریافت نخواهید کرد، ولی رسیدهای ارسال و دیگر توضیحات همچنان به صورت عادی بر روی دستگاه فرستنده پیام، ظاهر خواهند شد - این یعنی فرستنده از تصمیم شما مبنی بر مسدود کردن پیام‌ها آگاه نخواهد شد. وقتی از آی او اس 7 ، 8 یا 9 استفاده می‌کنید، مسدود کردن تماس مثل یک خیابان یک‌طرفه است، پس در صورت تمایل هنوز می‌توانید با شماره‌های مسدود شده از طریق تماس تلفنی، متن و FaceTime، بدون هیچ مانعی ارتباط برقرار کنید.

 • قدم اول:در ابتدا می بایست آی او اس 7 ، 8 یا 9 را نصب کنید

در ایتدا می بایست آی او اس 7 ، 8 یا 9 را نصب کنید - اگر تاکنون این کار را انجام نداده‌اید باید از دستگاه خود، فایل پشتیبان تهیه کنید و بعد آن را از طریق آی تونز یا شبکه وای فای خود ارتقاء دهید. برای انجام این کار با استفاده از آخرین گزینه، آیکون main Settings را از صفحه اصلی انتخاب کنید و بعد گزینه General را در قسمت بالایی منوی حاصل انتخاب کنید و سپس دکمه Software Update را فشار دهید. بعد از حصول اطمینان از اتصال دستگاه به یک منبع تغذیه، دکمه Download and Install را فشار دهید.

 • قدم دوم: منوی Blocked را بیابید

وقتی‌که در صفحه اصلی قرار دارید، آیکون main Settings را فشار دهید، Phone option را از منوی حاصل انتخاب کنید و گزینه Blocked را در زیرِ بخش Calls انتخاب کنید. متناوباً، برای دسترسی به منوی Blocked مشابه آنچه از مسیر Phone Settings اشاره شد، می‌توانید از گزینه Messages یا FaceTime از منوی main Settings استفاده کنید.

 • قدم سوم: شماره مورد نظر را مسدود کنید

دکمه آبی Add New را فشار دهید و از لیست مخاطبان حاصل، شماره دلخواهی را که می‌خواهید مسدود کنید انتخاب کنید. برای رفع انسداد یک کاربر( آنبلاک کردن)، به سادگی در قسمت گوشه بالا سمت راست از منوی Blocked، گزینه آبی‌رنگ Edit را انتخاب کنید و سپس علامت منهای قرمزی را که دقیقاً در کنار کاربر موردنظرتان است، فشار دهید. پس‌ازآن، دکمه قرمزرنگ Unblock را برای تأیید تغییرات فشار دهید.

یک روش مسدود کردن دیگر این است که درحالی‌که در صفحه اصلی قرار دارید آیکون Phone را انتخاب کنید، سپس all calls یا missed calls را انتخاب کنید و آیکون information را در کنار شماره‌ای که می‌خواهید مسدود کنید فشار دهید. اکنون، به پایین info panel حاصل رفته و گزینه آبی‌رنگ Block this Caller را فشار دهید، در نهایت Block Contact را برای تأیید درخواست انتخاب کنید.

 • مسدود کردن تماس‌ها با استفاده از iBlacklist (برای iOS 3، 4، 5 و 6)

slide-iblacklist-01

با توجه به محدودیت‌های سخت‌افزاری در دستگاه‌های قدیمی، همه افراد قادر نیستند سیستم خود را به آی او اس 7 ارتقاء دهند. خوشبختانه، اگر ریسک شکستن قفل آیفون را قبول کنید و همچنین دوازده دلار هزینه اضافی را متقبل شوید، با استفاده از اپلیکیشن iBlacklist برای مسدود کردن تماس‌ها و پیام‌های افراد معین و شماره‌های ناشناس، مشکلی نخواهید داشت. این فرایند هرگز دشوار یا زمان‌بر نیست، بلکه یک راه مؤثر برای مسدود کردن ارتباطاتی است که به آن‌ها تمایل ندارید. می‌توانید کتابچه راهنمای iBlacklist را از قسمت بالای وب‌سایت اپلیکیشن برای آگاهی جزئی به همراه تصاویر مختصر از نرم‌افزار و مشاهده تمام ویژگی‌های آن، بررسی کنید.

 • قدم اول: یافتن اپلیکیشن iblacklist

برای شروع، بر روی آیکون Cydia در تلفن خود کلیک کنید، واژه "iBlacklist" را در نوار جستجو بنویسید و پس از جستجو، در میان نتایج، اپلیکیشن موردنظر را انتخاب کنید. فرض ما بر این است که شما تا این لحظه فرایند شکستن قفل را بر روی آیفون انجام داده‌اید و به اپلیکیشن Cydia دسترسی دارید. اگر نه، در اینترنت به دنبال راهنمای "نحوه شکستن قفل در آیفون" برای بازگشایی فروشگاه اینترنتی، مراجعه کنید.

 • قدم دوم: دانلود و نصب اپلیکیشن

برای دانلود و نصب این اپلیکیشن، از دستورالعمل‌هایی که بر روی صفحه می‌بینید پیروی کنید. وقتی دانلود تمام شد، بر روی "Close Window" برای بستن Cydia کلیک کنید و سپس به صفحه اصلی بازگردید. برای مؤثر واقع شدن تغییرات نیاز است که تلفن خود را یک بار خاموش و روشن کنید.

 • قدم سوم: مسدود کردن یک شماره

برای یافتن آیکون iBlacklist، آن را در میان اپلیکیشن‌های خود جستجو کنید و پس از یافتن، اپلیکیشن را اجرا کنید. برای دسترسی به گروه‌ها و اعضای جاری در لیست سیاه خود، در منوی اصلی بر روی گزینه Blacklist کلیک کنید. برای اضافه کردن یک عضو جدید دکمه Add new Blacklist را فشار دهید و برای مسدود کردن کل لیست مخاطبان می‌توانید گزینه Import from Address Book را انتخاب کنید. راه دیگر این است که، General BL را انتخاب کنید و برای اضافه کردن مخاطبان خاص از مکان‌هایی مثل adress book، لیست تماس‌های اخیر، لیست پیامک‌های اخیر، یا حتی برای اضافه کردن دستی یک شماره و تکمیل اطلاعات مخاطب بر روی علامت‌های بعلاوه، در گوشه بالا سمت راست کلیک کنید.

قدم چهارم:قطع و وصل انواع ارتباطات مسدود شده

پس از آنکه نام مخاطب را برای مسدود شدن وارد کردید، به دنبال آیکون قرمز رنگ تماس بر روی پیکره‌بندی صفحه بگردید. برای مسدود کردن تماس‌های دریافتی از آن مخاطب خاص، سوئیچ را بر روی On بگذارید. همچنین می‌توانید SMS، MMS و FaceTime را با قطع و وصل سوئیچ‌هایی که در کنار آیکون‌های قرمز قرار دارند، برای هر نوع ارتباطی مسدود کنید.

قدم پنجم: تنظیم عملیات برای تماس‌های مسدود شده - اکنون با دیدن نام یک مخاطب می‌توانید دکمه Action را فشار دهید تا هر وقت تماسی حاصل شد که به آن تمایل نداشتید، عملیات دلخواه متناسب با آن مخاطب اجرایی شود. گزینه‌های شما شامل قبول کردن تماس، قبول و قطع سریع، فرستادن مستقیم تماس‌گیرنده به صندوق پست صوتی، انتشار بوق مشغول یا حتی مسدود کردن تماس قبل از صدا خوردن گوشی هستند. وقتی این مرحله تمام شد، پنجره مخاطبان را ببندید و تغییرات به طور اتوماتیک ذخیره خواهند شد. تا زمانی که این لیست سیاه، شما را راضی نکرده، می‌توانید به مسدود کردن افراد به همین طریق ادامه دهید.

 • مسدود کردن تماس‌ها با استفاده از حالت Do Not Disturb در گوشی شما (iOS 6)

do-not-disturb-schedule-ios

اگرچه، iBlacklist برای آن‌هایی که آی او اس 7 در اختیارشان نیست بهترین گزینه است، اما شاید فریبنده‌ترین گزینه هم نباشد. شکستن قفل آیفون ، موجب باطل شدن گارانتی می‌شود و گوشی هوشمند شما را در معرض برخی مشکلات به لحاظ ثبات و امنیتی قرار می‌دهد که ممکن است بعضی از کاربران را در مورد ریسک آن دچار تردید کند.
پیش‌تر اشاره شد که، حالت Do Not Disturb در آی او اس 6 کار مسدود کردن را می‌تواند تا حد معینی انجام دهد، ولی اساساً برعکس کار می‌کند. به جای پذیرش تماس‌های دریافتی از هر کسی به‌غیراز مخاطبی که مسدود کرده‌اید، این ابزار تماس‌های دریافتی از همه به‌غیراز مخاطبی که اجازه‌اش را صادر می‌کنید، مسدود خواهد کرد. شاید بیش‌ازحد باشد، ولی زمانی که می‌خواهید از چشم همه دور باشید و تنها با افراد معدودی تماس داشته باشید، گزینه‌ای عالی است. این ویژگی که برای آی او اس 6 است، به طور ویژه برای دستگاه‌های قدیمی‌تر که با آی او اس 7 سازگار نیستند، موجود است.

 • قدم اول: دانلود و نصب آی او اس 6

اگر تاکنون این کار را انجام نداده‌اید باید از دستگاه خود، فایل پشتیبان تهیه کنید و بعد آن را از طریق iTunes یا شبکه وای فای خود به آی او اس 6 ارتقاء دهید. برای انجام این کار با استفاده از آخرین گزینه، آیکون main Settings را از صفحه اصلی در گوشی هوشمند خود انتخاب کنید و بعد گزینه General را در قسمت بالایی منوی حاصل انتخاب کنید و سپس دکمه Software Update را فشار دهید. بعد از حصول اطمینان از اتصال دستگاه به یک منبع تغذیه، دکمه Download and Install را فشار دهید.

 • قدم دوم: باز کردن تنظیمات Do Not Disturb

بر روی آیکون Settings کلیک کنید، دکمه Notifications را فشار دهید و در بالای لیست، گزینه Do Not Disturb را انتخاب کنید.

 • قدم سوم: تنظیم جزئیات سودمند

زمانی که اجرا شد، می‌توانید برنامه‌ریزی کنید که این حالت در طی ساعات مشخصی از طول روز به طور خودکار فعال شود و نیز می‌توانید مخاطبانی را که مشکلی با دریافت تماس از سوی آن‌ها ندارید، تعیین کنید. خیلی ساده گزینه Allow Calls From را انتخاب کنید و به افراد موردنظر خود در لیست موردعلاقه خود برای دریافت تماس از آن‌ها اجازه صادر کنید. همین‌طور می‌توانید هیچ‌کس یا همه را انتخاب کنید (که اگر از ما می‌پرسید، منطقی به نظر می‌رسد). همچنین یک گزینه برای قطع و وصل سوئیچ روی Repeated Calls وجود دارد، گزینه‌ای که اگر از یک مخاطب بیش از یک بار در طول سه دقیقه تماس داشته باشید، تلفن را از حالت سکوت خارج می‌کند.

 • قدم چهارم: فعال کردن حالت Do Not Disturb

در نهایت، می‌توانید سوئیچ حالت Do Not Disturb را از طریق main Settings در آیفون برای آغاز فعالیت، قطع و وصل کنید. وقتی این حالت فعال باشد، یک آیکون هلال ماه در سمت چپ ساعت در بالای تلفن شما ظاهر خواهد شد که نشان می‌دهد خصوصیت مسدودکنندگیِ جامع در حالت آماده‌باش کامل قرار دارد.

اگر هیچ‌کدام از تکنیک‌هایی که به آن‌ها اشاره شد به صورت مناسب بر روی آیفون شما کار می‌کند، یک گزینه نهایی هم وجود دارد: مسدود کردن در سطح حامل. Sprint، T-Mobile و Verizon ارائه‌دهندگان این سرویس هستند و البته هرکدام از آن‌ها محدودیت خاص خود را دارند.
اگر یک حساب آنلاین در Sprint دارید، مسدود کردن یک شماره به راحتی وارد شدن به Sprint.com، ورود به نوار My Preferences، سپس Limits and Permissions و در نهایت Block voice است. از آنجا، می‌توانید شماره‌های دلخواه خود را جهت مسدود شدن انتخاب کنید، یا تمام تماس‌های صوتی راه دور یا نزدیک را برای هر مدتی که دوست دارید، مسدود کنید.
فرایند کار با T-Mobile هم نسبتاً ساده است. به حساب کاربری خود وارد شوید و بعد روی Tools، سپس Family Allowance و بعد Access Family Allowances کلیک کنید. از منوی Blocking Numbers تا 10 مخاطب را می‌توانید انتخاب کنید.
در مقایسه با T-Mobile و Sprint، Verizon کارِ مسدود کردن شماره‌های مشخص را کمی دشوارتر انجام می‌دهد. برای تعیین تنظیمات بر روی تماس، به حساب خود وارد شوید و Manage Verizon Family Safeguards & Controls را انتخاب کنید. سپس، Call & Message Blocking Feature را بیرون کشیده و شماره‌ها را در آن وارد کنید. ظرفیت تعیین شده 5 مخاطب است و بعد از 90 روز دوباره باید تنظیمات تکرار شوند - مسدود کردن دائمی مستلزم این است که 5 دلار در ماه برای طرح Verizon's FamilyBase پرداخت شود.
بعضی اوقات، تنظیمات داخلی و مسدود کردن در سطح حامل، سطح شخصی‌سازیِ موردنظر شما را برآورده نمی‌کند. این همان جایی است که اپلیکیشن‌های سوم شخص، وارد عمل می‌شوند. بسیاری از سرویس‌ها با داشتن پایگاه‌های داده اسپم (spam) و قابلیت مسدود کردن بر اساس مکان، بسیار بیشتر از گزینه‌های iOS کاربرد دارند و دست کم خواهند توانست جلوی تماس مجدد کسانی که برای منافع شخصی با شما تماس برقرار می‌کنند را بگیرند.

 • Whitepages ID (رایگان)

Whitepages ID را شاید بهتر است به عنوان یک ابزار بررسی تماس از طریق جمع اطلاعات گسترده (crowdsourced) توصیف کرد. این سرویس درحالی‌که به خودی خود یک اپلیکیشن مسدود کننده شماره نیست، به شما اجازه می‌دهد که از شر کلاه‌برداران، بازاریاب‌های تلفنی و دیگر تماس‌گیرنده‌هایی که تمایلی به آن‌ها ندارید، راحت شوید. این کار با مقایسه تماس‌های دریافتی در یک دایرکتوری با 500.000 شماره ارزیابی شده، انجام می‌شود. زمانی که بین تماس دریافتی و شماره‌های دایرکتوری تطابقی رخ دهد به شما هشدار می‌دهد و اجازه می‌دهد این مورد جدید (spam) را به انجمن Number Cop گزارش دهید. اگر به اپلیکیشن اجازه دهید، پیام‌های متنی شما را هم به لحاظ لینک‌های مخرب بالفعل، اسکن می‌کند.

 • Call Bliss ( ده دلار)

ایده Call Bliss ساده است: شما می‌توانید شماره‌ها را بر اساس موضوعاتی مثل زمان یک روز، محل، یا فعالیت مسدود کنید. به طور مثال، اگر در خانه هستید، می‌توانید اجازه دهید تماس‌های همسر شما برقرار شود، درحالی‌که تماس‌های همکاران شما در حالت سکوت باشد؛ و می‌توانید گروهی از شماره‌ها را تشکیل دهید که تنها با یک کلیک، مسدودشان کنید، مثل گروه "دوستان" یا "خانواده". یک گزینه لیست سیاه ارشد و یک حالت "Supress All Callers" برای فرستادن تمامی تماس‌ها به صندوق پست صوتی هم وجود دارد. تنها نکته منفی این است که Call Bliss به سیستم iOS 6 یا بعد از آن نیاز دارد.

 • iWhitelist Contact Manager ( یک دلار)

اگر به دنبال اپلیکیشنی هستید که بتوانید بدون دردسر تماس‌ها را با آن مسدود کنید، احتمالاً iWhitelist بالاتر از حد انتظار شما ظاهر خواهد شد. این اپلیکیشن تماس‌ها و خبرهای مربوط به یک سری شماره که شما به یک لیست سیاه وارد کرده‌اید را وارد حالت سکوت می‌کند و به شما گزینه‌های مشخصی برای هر شماره ورودی به لیست سیاه ارائه می‌دهد. برای زمان‌هایی که ترجیح می‌دهید به غیر از یک سری تماس از قبل تعیین شده، فرد دیگری مزاحم شما نشود، یک لیستِ سفید هم وجود دارد.

 • TrapCall ( چهار دلار تا 19.95 دلار در ماه)

TrapCall، یک سرویس پرداخت خدمات است که برای فیلترینگ شماره‌ها روشی متفاوت دارد. به جای مسدود کردن تماس به صورت یکسره، وقتی از توجه به یک تماس امتناع می‌کنید، هر شماره‌ای که سرویس آن را به عنوان مسدود یا محدود تشخیص دهد، به صورت خودکار "افشا" می‌شود؛ TrapCall اسم، آدرس و شماره تلفن تماس‌گیرنده‌ها را بدون شناسه تماس‌گیرنده (caller ID) جمع‌آوری می‌کند. بعد از این کار، با شماره‌ای که از حالت مسدود خارج شده دوباره به شما زنگ می‌زند و یک SMS با اطلاعات فوق برای شما می‌فرستد.
شما در رابطه با راهنمای مختصر ما در مورد چگونگی مسدود کردن تماس‌ها در یک آیفون چه فکر می‌کنید؟ آیا به شفاف‌سازی بیشتر نیاز دارید یا راهی بهتر سراغ دارید که در بالا به آن اشاره نشده است؟ ما را در قسمت نظرات مطلع کنید.

ارسال نظر