آیا آنتی ویروس برای اندروید لازم است؟

موضوع امنیت گوشی های هوشمند، بسیار حائز اهمیت است. با این حال، خیلی از کاربران این مسئله را نادیده می گیرند.

آیا آنتی ویروس برای اندروید لازم است؟

کلیک- اپل سخت در تلاش است که شهرت و اعتبار اندروید را به عنوان یک برنامه پر از ویروس خدشه دار کند و این که اندروید تهدیدهای امنیتی بسیار زیادی را در بر دارد. اندروید از لحاظ امنیتی و ویروس، شهرت و اعتبار چندانی ندارد. اما آیا این موضوع موثق و تایید شده است؟ آیا کاربران اندروید از کاربردهای آنتی ویروس آن ناراضی اند؟

  • بهترین برنامه های کاربردی آنتی ویروس برای اندروید

هر چیزی که شما می خواهید در مورد امنیت در اندروید Lollipop بدانید.

Best-Antivirus-and-Security-Apps-For-Android

رئیس امنیتی اندروید، درست قبل از کنفرانس سال قبل سازنده گوگل 5/1 به گزارشگرها گفت: من فکر می کنم که تعداد میانگینی از کاربران اندروید باید برنامه های کاربردی آنتی ویروس را نصب کنند. او همچنین گفت که تهدید اعمال شده به واسطه آسیب پذیر بودن اندروید بسیار زیاد است.

بنابراین ما چگونه می توانیم از آن رهایی پیدا کنیم؟ رئیس امنیتی اندروید می گوید که مشکلی در این رابطه وجود ندارد. آیا منظور او این است شرکت های آنتی ویروس فقط سعی دارند که محصولات خود را به فروش برسانند؟

The

ویروس های اندروید کدامند؟

ویروس نوعی بدافزار یا برنامه مخرب است که چندین دهه است کامپیوتر های ما را آلوده کرده اند. از وقتی که اندروید بوجود آمده و در سطح جهانی مورد استفاده قرار گرفته است، تعداد تهدیدهای احتمالی و بالقوه سیستم هم همراه با آن افزایش یافته است. در واقع ویروس، اندروید را آلوده نمی کند زیرا آنها نمی توانند همتا سازی یا همانند سازی کنند اما با این وجود از این اصطلاح همچنان استفاده می شود.

گزارش های امنیتی، معمولاً بر اساس شرکت های آنتی ویروس و امنیتی منتشر می شوند که مرتباً به ما اعلام می کند که این تهدیدها رو به افزایش است. خواه شما این گزارش ها را باور داشته باشید و یا اینکه فکر کنید که آنها خیلی راحت سعی دارند که شما را با نصب کردن این برنامه ها دچار مشکل کنند این بهترین ایده است که شما اطلاعاتی را در مورد ویروس های اندروید و اینکه این ویروسها از کجا می آیند را بدانید.

1451931217_682_How-to-remove-the-virus-police-If-your-cell-phone-has-been-infected-

  • مشکل اندروید کجاست؟

پلی استور بزرگترین منبع این نوع بدافزارها است، زیرا کاربران زیادی به واسطه آن اپلیکیشن های خود را بر روی گوشی های خود نصب می کنند. حجم زیادی از برنامه های کاربردی که هر روز منتقل می شوند و هیچ نوع عملکرد جامعی ندارند باعث آسان شدن این برنامه ها شده است.

اما مکانیسم های بسیار زیادی دیگری برای انتقال ویروس ها وجود دارد؛ مانند ایمیل های دارای اسپم، مثل آنهایی که شما در pc خود دریافت می کنید و یا اس ام اس هایی که بطور اتوماتیک دانلود می کنید. در اپلیکیشن های عمومی مثل واتس اپ، برنامه های کاربردی جعلی و لینک های دانلود مشکوک، باعث هک شدن شما می شوند.

Android-trojan

بد افزارها و ویروس ها چه خطری ممکن است داشته باشند؟

تهدیدهای امنیتی که بد افزار می تواند برای سیستم و یا گوشی شما داشته باشد بسیار متفاوت هستند. در بعضی از موارد ، باعث انتقال برنامه های اضافی به تلفن های هوشمند شما می شود که نامناسب بوده ولی در واقع مشکل ساز نیستند. گاهی اوقات نرم افزار آلوده شده می تواند سایت ها و برنامه هایی که شما به آنها اعتماد کرده اید را جعل کند و باعث شود که رمز عبور و یا جزئیات کارت اعتباری شما هک شود.

یکی از عمده ترین ریسک های امنیتی در برنامه های پلی استور است که برنامه های کاربردی متداولی را عرضه می کند. شما نیز با آنها آشنایی دارید. آنها معمولاً همان عناوین برنامه ها و آیکون های واقعی را دارند.

این برنامه های ناقص وقتی که نصب می شوند هدف اصلی و واقعی خود را آشکار می کنند و پیام هایی را به شماره تلفن های معتبر می فرستند و سعی دارند که راه را برای هکرها باز کنند و باعث می شوند که شما و گوشی شما در برابر ابزارهای غیر مجاز بیشتر در معرض خطر باشید.

virus-android

از کجا باید بفهمیم که در معرض خطر بد افزار هستیم و یا به آن آلوده شده ایم؟

شما اغلب نمی توانید به آسانی متو جه شوید که تلفن هوشمند شما در معرض خطر است و یا اینکه چیزی را دانلود می کنید که احتمالاً مضر و یا خطرناک است . بدتر از همه این است که وقتی که گوشی شما ویروسی شد شما از آن چندان اطلاع ندارید مگر اینکه صورت حساب کارت اعتباری شما غیر عادی شود و یا اینکه گوشی شما به طور غیر طبیعی کار کند. بدترین کاری که یک هکر با شما می کند این است که بعد از پایان کار به شما اجازه می دهد بفهمید که هک شده اید.

بعد از نصب برنامه آنتی ویروس اندروید و راه اندازی یک اسکن، اگر شما در زمینه کامپیوتر مهارت و تخصص نداشته باشید نمی توانید کاری را پیش ببرید. هر عملی عکس العملی دارد. بنابراین ، بهترین کار این است که ابتدا دانش و مهارت کافی را داشته باشید. خوشبختانه، هر چه یک برنامه بزرگتر باشد بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

Android-stagefright

Stage fright چیست؟ اگر گوشی یا سیستم من ویروسی شده است ، چه می توانم انجام دهم؟

برنامه های کاربردی آنتی ویروس شامل روش شناسایی و تعیین تهدیدها و خطرات در رابطه با گوشی شما است . صدها برنامه کاربردی آنتی ویروس به صورت رایگان در پلی استور وجود دارد و تشخیص بهترین آنها، کار دشواری است.

برنامه های کاربردی آنتی ویروس اندروید به شیوه ای مشابه با نرم افزار آنتی ویروسی که شما روی pc خود دارید کار می کنند. وقتی آنها را نصب کنید می توانید از آن ها برای اسکن فایل ها روی گوشی خود برای نرم افزار خصوصی که ممکن است به طور غیر عمدی دانلود کرده باشید، استفاده کنید. آنتی ویروس ها هر نوع مشکلی را مشخص می کنند.

با این حال، آنتی ویروس های اندروید بر خلاف آنتی ویروس های مک و یا ویندوز به طور اتوماتیک بدافزار ها را حذف نمی کنند. باید بعد از شناسایی آنها را به صورت دستی انجام دهید.

Antivirus-for-Android-With-Security-Apps

هزینه برنامه های کاربردی آنتی ویروس چقدر است؟

این هزینه ها متفاوت است. بعضی از این برنامه ها رایگان هستند و برای بعضی دیگر باید هزینه هایی را پرداخت کرد. اما در بیشتر موارد، کاربرد اصلی و عمده در نسخه رایگان این برنامه ها یافت می شود.

نسخه رایگان و پولی دارای همان کاربرد هستند اما نسخه غیر رایگان دارای ویژگی های دیگری که در بالا عنوان شد هم می باشد؛ از قبیل قفل غیر مستقیم و گزینه های پشتیبانی و بلاک کردن و غیره.

android-security-apps

آیا من باید یک برنامه رایگان را نصب کنم؟

بعضی از افراد بر سر این موضوع بحث می کنند که آیا برنامه های کاربردی آنتی ویروس دارای مزایای خاصی برای گوشی های شما هستند یا خیر. این برنامه ها نمی توانند شما را از عدم وجود طرز فکر ها و قضاوت های صحیح محافظت کنند. در واقع بیشترین حمایتی که آنها ارائه می کنند تنها زمانی است که شما در معرض خطر یک برنامه غیر مجاز قرار گرفته باشید.

برنامه های غیر مجاز خارج از گوگل پلی را نصب نکنید، در مورد آدرس های ایمیلی که در مورد آنها مطمئن نیستند احتیاط کنیدو به طور ناگهانی روی لینک های دانلود کلیک نکنید.

اگر شما می خواهید یک آنتی ویروس را نصب کنید، اطلاع داشته باشید که آنها به طور معمول شارژ باطری زیادی مصرف می کنند، فضای بیشتری در دیسک اشغال می کنند ، با صدای هشدار شما را اذیت می کنند و سرعت پردازش را کاهش می دهند. به طور طبیعی ، نحوه تأثیر گذاری آنها روی سیستم شما بستگی به نحوه استفاده شما از آن ها دارد.

اما اکثر کاربران اندروید هرگز با تهدیدهای امنیتی و مشاهده نیاز به قفل کردن سیستم خود با برنامه های آنتی ویروس مواجه نمی شوند. حقیقت این است که سارقین ، هکرها، دزدها ، اوباش سعی دارند که از هر چیزی به نفع خود استفاده کنند و هیچ شکی وجود ندارد که یک سیستم عامل با بیشتر از یک میلیون کاربر فعال هدف آن ها قرار بگیرد.

Android-trojan

هر چه شما در پلی استور با احتیاط عمل کنید و برنامه ها و اطلاعات را از منابع معتبر و شناخته شده دانلود کنید، در اندروید هیچ خطری شما را تهدید نخواهد کرد. اما چرا اندروید خطرناک است؟ تهدیدهای مربوط به وسایل اندروید روز به روز در حال عمومیت یافتن است. توصیه من این است که نرم افزاری که دانلود می کنید را همان لحظه اسکن کنید و سپس استفاده کنید.

بدون توجه به اینکه برنامه های انتی ویروس نامناسب هستند و گوگل نیز مشکلات زیادی را به همراه دارد، من به شما توصیه می کنم که برای اینکه از هر گونه مشکل و خطری در امان باشید احتیاط لازم را به عمل آورید .

چندان به نصب یک برنامه آنتی ویروس اهمیت ندهید، آنها منابع سیستم شما را مصرف می کنند و اگر به شما احساس امنیت بدهند می توانند تا حدی خوب باشند و این از هر چیزی باارزش تر است.

android-virus-1

منبع: androidpit

ارسال نظر