تلویزیون OLED یا LED؛ کدام بهتر است؟

رسانه کلیک – برای اینکه بخواهیم بین تلویزیون OLED یا LED یکی را انتخاب کنیم باید با یک سری نکات مهم آشنا شویم. اگر شما هم به دنبال پاسخ این سؤال هستید که تفاوت این دو تلویزیون در چیست و از هزینه بیشتر برای OLED به چه میزان کیفیت تصویر بیشتری دریافت خواهید کرد، این مطلب حتما به کارتان می آید.

تلویزیون OLED یا LED؛ کدام بهتر است؟

هنگامی که تلویزیون های OLED برای اولین بار در سال 2013 وارد شدند، به خاطر داشتن رنگ سیاه مطلق و کیفیت عالی سایر رنگ ها توجه همه را به خود جلب کردند، اما در سطوح روشنایی نمی توانستند با تلویزیون های LED / LCD رقابت کنند، ضمن آنکه قیمت بسیار بالایی هم داشتند. این دلایل باعث شد تا در آن زمان تلویزیون های OLED در تصاحب بازار موفق نباشند. در این سالها فناوری OLED تغییر کرده و تلویزیون های کنونی بسیار روشن تر از قبلی ها هستند و قیمت پایین آمده است، اما تلویزیون های LED هنوز هم دارای مزایایی هستند. در ادامه باهم بررسی می کنیم که تلویزیون OLED یا LED چه تفاوت هایی دارند و نقاط قوت و ضعف هر کدام چیست؟

به چه تلویزیون هایی LED گفته می شود؟

تلویزیون های LED بر پایه دیود ساطع کننده نور است. دیودها قطعات جامدی هستند که به علت حرکت الکترون‌ها از طریق یک نیمه هادی باعث ایجاد نور می شوند. در حال حاضر در اغلب تلویزیون هایی که عنوان LED دارند، دیودهای پیشرفته و بسیار کوچکی در پشت پنل LCD گذاشته می شود. در واقع تفاوت این تلویزیون های با تلویزیون LCD این است که بجای لامپ فلورسنت از سیستم نورافشانی LED استفاده می کند.

به دلیل وجود دیود نورانی که سرعت خاموش و روشن شدن در آن زیاد است، خاموش و روشن شدن تصویر در این نمایشگرها به‌سرعت انجام می گیرد و به لحاظ علمی کنتراست بهتری دارد. آنها می توانند وقتی LED خاموش است رنگ مشکی عمیق و وقتی روشن است، روشنایی بالایی ایجاد کنند.


تلویزیون هایی OLED را بهتر بشناسید

OLED به معنای دیود نور آلی است. به عبارت ساده تر، دیود در OLED ها از ترکیبات آلی هستند که در تماس با الکتریسیته سبب تابش نور می‌شوند. شاید به نظر برسد که تفاوت های زیادی در مقایسه با LED در این فناوری وجود ندارد، اما بر خلاف LED ها، OLED ها می توانند بسیار نازک، انعطاف پذیر و به طور قابل ملاحظه ای کوچک باشند.

مهم‌ترین برتری OLED ها آن است که هر پیکسل به‌صورت مستقیم نور ساتع می‌کند؛ این در حالی است که در پنل‌های LCD نور پس‌زمینه‌ی توسط لامپ‌های LED یا فلورسنت تأمین می‌شود.

این نمایشگرها زمان پاسخ‌دهی به مراتب سریع‌تری در مقایسه با LCD ها دارند. در بعضی از شرایط OLED ها می‌توانند تا ۱۰۰۰ برابر سریع‌تر از LED LCD های رایج بازار باشند و از این بابت تماشای تصاویر فیلم‌های اکشن، مسابقات ورزشی یا بازی‌های ویدیویی در OLED ها بسیار جذاب است. زمان پاسخ‌دهی بسیار سریع باعث می‌شود تا مواردی مانند تیره و مات شدن صحنه در تصاویر سریع در OLED وجود ندارد.

در حال حاضر LG تنها شرکتی است که OLED را تولید می کند. سونی و ال جی با یکدیگر تفاهم نامه امضا کرده اند که اجازه می دهد سونی پانل های OLED ال جی را در تلویزیون های سونی نظیر سری Bravia استفاده کند.

سامسونگ پانل های OLED را برای گوشی های هوشمند تولید می کند و شایعاتی هم در خصوص ساخت تلویزیون OLED توسط این شرکت وجود داشت اما با رونمایی از فنّاوری QLED بعید به نظر می رسد که سامسونگ به سمت تولید تلویزیون های OLED برود.

البته این نکته را هم باید در نظر داشت که پنل تنها عامل تأثیر گذار در کیفیت پخش شده در تلویزیون ها نیست و سایر قطعات مانند پردازنده هم در این امر بسیار تأثیر گذار است. تولید کنندگان مطرح در تلویزیون (مانند سامسونگ، سونی و ال جی) جدا از پنل ها بر روی پردازنده های بهتر هم کار می کنند و به همین دلیل است که کیفیت دو تلویزیون با یک پانل می تواند به طور چشمگیری متفاوت باشد.

تلویزیون OLED یا LED در کدام بخش نسبت به دیگری برتری دارد؟

حالا وقت آن است که این دو فنّاوری را در مقابل یکدیگر قرار دهیم و ببینیم که مواردی مانند کنتراست، زاویه دید، روشنایی و سایر عملکرد ها در تلویزیون OLED یا LED چگونه است.

نکته: از آنجایی که به هر حال تلویزیون های OLED دارای فناوری برتر هستند، ما آنها را تنها با تلویزیون های LED / LCD برتر بازار که پتانسیل عملکرد مشابه با OLED را دارند (البته به جز در بخش قیمت)، مقایسه کردیم.

سطح سیاهی

توانایی صفحه نمایش برای ایجاد سیاهی عمیق و تاریک، مسلماً مهمترین عامل در دستیابی به کیفیت تصویر عالی است.

سیاه عمیق تر برای کنتراست بالاتر و رنگ های غنی تر (در میان چیزهای دیگر) بسیار مهم است و در نتیجه یک تصویر واقعی تر و خیره کننده ایجاد می شود. خب اگر می خواهید بدانید که این سیاهی عمیق در تلویزیون OLED یا LED چگونه است باید به شما بگوییم که هنگامی که حرف از سطوح سیاهی می آید، قطعاً OLED به عنوان قهرمان بی نظیر آن عرصه خواهد بود.

تلویزیون های LED بر روی چراغ های LED که پشت پانل LCD نصب شده متکی هستند و در LCD ها همواره نور زمینه وجود دارد و نمایشگر هیچ‌گاه نمی‌تواند کاملاً جلوی نور زمینه را گرفته و سیاه واقعی را نمایش دهد. حتی با فناوری نوردهی پیشرفته که به طور انتخابی LED هایی را که نیاز به روشنی کامل ندارند را کنترل می کند باز هم این پانل ها نمی توانند همانند OLED سطح مشکلی مطلق را ایجاد کنند. البته در سال‌های اخیر شاهد بهبود‌هایی در زمینه عمق رنگ مشکی در تلویزیون‌های ال ای دی هستیم و باید توجه داشته باشید که به تازگی سامسونگ با کمی تغییر در همین فناوری و رونمایی از تلویزیون‌های QLED خود را با نام Q9, Q8 و Q7 توانست موفقیتی بزرگ در این زمینه به دست بیاورد. دلیل این پیشرفت استفاده از یک ماده جدید کوانتوم دات در تلویزیون‌های سامسونگ است که می‌تواند رنگ مشکی را با عمق بالا و جزئیات دقیق، بدون توجه به میزان روشنایی محل تصویربرداری یا روشن و تاریک بودن محل تماشا، نمایش دهند.

برنده: OLED

روشنایی

هنگامی که حرف از روشنایی می آید، تلویزیون های LED دارای مزیت قابل توجهی هستند. روشنایی بالا برای بسیاری از مصرف کنندگان مهم است، چرا که تلویزیون‌ها در شرایط متفاوت نور محیطی استفاده می‌شوند. روشنایی بالا ضعف کنتراست ناشی از تابش نور محیط را جبران می‌کند.

در تلویزیون‌های OLED به خاطر دیود ارگانیک ساطع نور و ساختار ارگانیک ماده مورد استفاده، روشنایی و حداکثر سفیدی در این تلویزیون‌ها محدود شده است. هرچند تلویزیون OLED هم می تواند بسیار روشن باشند اما هنگامی که پیکسل های OLED به حداکثر روشنایی در دوره های طولانی می رسند، طول عمرشان کاهش می یابد ضمن اینکه پیکسل آنها هم کمی طول می کشد تا به رنگ سیاه بازگردد. هرچند این ایراد OLED در حال رفع شدن است و OLED های نسل بعدی ال جی به طور چشمگیری روشن هستند؛ اما بهتر است هنگام خرید توجه کنید که تلویزیون در چه محیطی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در یک اتاق تاریک، تلویزیون OLED به بهترین شکل عمل می کند، در حالی که نور تلویزیون های LED ممکن است چشم را خیره کند، LED ها مناسب تر برای محیط های روشن هستند.

در مجموع اگر بین تلویزیون OLED یا LED به دنبال نمایشگری هستید که بالاترین نرخ روشنایی را ارائه بدهد، بهتر است به سراغ تلویزیون‌های LED بروید. به خاطر تکامل‌های روز افزون در فنّاوری تلویزیون‌های LED، پیش‌بینی می‌شود که انواع 4K در زمینه ارائه روشنایی و حداکثر سفیدی همچنان بی‌رقیب باقی بمانند.

برنده: LED / LCD

رنگ

در خصوص رنگ هم در بین تلویزیون OLED یا LED باید بگوییم که تلویزیون های OLED در این دسته برتر هستند اما نقاط کوانتومی، با بهبود خلوص نور در پس زمینه، به تلویزیون های LED / LCD اجازه می دهد تا در دقت رنگ، روشنایی رنگ و حجم رنگ، در برابر تلویزیون های OLED خودنمایی کنند.

کسانی که به دنبال تلویزیون با قابلیت Wide Color Gamut و یا HDR هستند، در هر دو مدل OLED و LED آنها را پیدا خواهند کرد. کنتراست OLED در هنگام تماشا در اتاق های تاریک بالاتر است و سبب می شود که از نظر HDR بهتر عمل کند، اما HDR بر روی صفحه نمایش ال ای دی / ال سی دی هم می تواند عملکرد مناسبی داشته باشد زیرا رنگ های اشباع شده را در سطوح روشنایی بالا که OLED نمی تواند آنها را کاملاً مطابقت کند به خوبی نشان می دهد.

اگر نمی دانید که قابلیت HDR چیست باید به شما بگوییم که HDR محدوده و دقت رنگها را توسعه می دهدو طیف رنگ‌های سبز، آبی و قرمز و هر رنگی بین آنها هست بهینه تر نشان داده می شود.

با قابلیت HDR، وسعت رنگ گسترده (WCG) را شاهد خواهیم بود که این باعث می شود که شاهد تعداد رنگهایی بیشتری باشیم، رنگهایی که تولید آنها در تلویزیون های فاقد قابلیت HDR غیر ممکن است. مثلاً رنگ قرمز یا سبز تابلوی راهنمایی و رانندگی را طوری خواهید دید که تعجب می کنید که چه طور این طیف وسیع از رنگها امکان پذیر است.

برنده: هردو برحسب سایر امکانات

زمان پاسخ دهی و تأخیر

زمان پاسخ دهی اشاره دارد به زمانی دارد که برای هر دیود نیاز است تا از حالت روشن به حالت خاموش تغییر کند. با زمان پاسخ سریع تر، تاری ناشی از حرکت کمتر می شود.

تلویزیون LED / LCD نمی تواند همانند OLED که دیودهای کوچک آن به عنوان یک پیکسل واحد کار می کنند به روشن و خاموش شدن پاسخ دهد؛ بنابراین هنگام نمایش اجسامی که به سرعت در حال حرکت هستند و یا حرکت سریع دوربین، با مشکل تاری ناشی از حرکت روبرو می‌شویم. این مشکل ناشی از این است که کریستال مایع (جزء اصلی تلویزیون‌های LCD) نمی‌تواند با سرعت بالا تغییر جهت‌گیری دهد. در طرف مقابل OLED ها زمان پاسخ‌دهی بسیار بالایی دارند، بطوریکه ال‌جی ادعا می‌کند زمان پاسخ‌دهی OLED هایش ۰.۱ میلی ثانیه است، یعنی چیزی حدود ده‌ها برابر سریع‌تر از LCD ها.

در حقیقت، OLED در حال حاضر سریع ترین زمان پاسخ را دارد و این باعث می شود که در این زمینه برنده شود و با توجه به زمان پاسخ دهی باید بگوییم که از بین تلویزیون OLED یا LED قطعاً OLED یک گزینه مناسب برای علاقه‌مندان به بازی است.

برنده: OLED

زاویه دید وسیع

در این بخش هم دوباره بین تلویزیون OLED یا LED برنده ما OLED است. این تلویزیون‌ها می‌توانند زاویه دید خوبی را از کناره‌ها ارائه دهند. این مزیت را شاید بتوان مدیون وجود روشنایی اختصاصی هر پیکسل دانست. در تلویزیون‌های اولد، روشنایی به پنل جلوی نمایشگر نزدیک است؛ در حالی که در تلویزیون‌های LED شاهد وجود چنین ویژگی نیستیم.

در صفحه نمایش LED کیفیت تصویر در هر دو بخش رنگ و کنتراست با زاویه دید از کنار کاهش می یابد. البته باید گفت که این وضعیت به شدت بین مدل های مختلف LED متفاوت است و برخی عملکرد بسیار بهتری در این زمینه دارند.

به عنوان مثال LG یک پانل ال سی دی به نام IPS تولید می کند که عملکرد بهتری در زاویه دید دارد اما باز هم قابل رقابت با پانل های OLED نیستند.

صفحه نمایش OLED را می توان بدون کاهش کیفیت در زاویه های مختلف مشاهده کرد (تا 84 درجه) اما بهترین LED ها برای حداکثر زاویه دید 54 درجه آزمایش شده اند، پس بدون شک OLED در این پیشروست.

برنده: OLED

اندازه

OLED ها در این دسته مسیر بسیار طولانی را طی کرده اند. هنگامی که فنّاوری OLED هنوز در حال رشد بود، این صفحه نمایش ها اغلب در مقایسه با LED / LCD بسیار کوچک بودند. البته همانطور که می دانید اکنون سایز OLED بهبود و صفحه نمایش های بزرگ OLED افزایش یافته است (در حال حاضر به 90 اینچ هم رسیده اند)؛ اما آنها هنوز هم در مقایسه با نمایشگرهای بزرگ LED که فراتر از صد اینچ اند کوچک هستند.

برنده: LED / LCD

طول عمر

به طور کلی طول عمر اجزای ارگانیک نسبتاً کمتر است. برخی این طور برآورد می‌کنند که طول عمر OLED تقریباً ١۵ ھزار ساعت است اما طول عمر LED ھای غیرارگانیک بیش از ۴٠ ھزار ساعت تخمین زده می شود. اما LG می گوید که اگر شما تلویزیون OLED خود را 5 ساعت در روز تماشا کنید به مدت 54 سال کار می کند. با اینحال OLED از سال 2013 به بازار آمده و هنوز فنّاوری جدیدی به حساب می آید پس تنها به همین دلیل عنوان برنده این دسته بین تلویزیون OLED یا LED را به LED / LCD اعطا می کنیم.

برنده: LED / LCD

اختلال Burn-in در صفحه نمایش

در ادامه مقایسه تلویزیون OLED یا LED به اختلالی می رسیم که شاید کمتر با آن برخورد کرده باشید اما به هر حال باید در نظر گرفته شود. شاید استفاده از اصطلاح Burn-in به معنای سوختگی برای این مشکل اشتباه باشد و به طور دقیق مفهوم را منتقل نکند. تقریباً همه فنّاوری‌های تصویری (Plasma, LED/LCD, CRT, OLED) در اثر نمایش طولانی مدت یک تصویر ثابت دچار مشکل Burn in یا سوختن پیکسل‌ها می شوند برای همین سازنده ها در دفترچه راهنمای HDTV ها معمولاً این اخطار را به شما می‌دهند که تصاویر ثابت را برای مدت‌زمان طولانی روی تلویزیون رها نکنید.

در حقیقت اتفاقی که در این موقع می‌افتد این است که فسفرهایی است که پشت تلویزیون پخش می شود و برای مدت زمان طولانی بدون هیچ گونه استراحت می درخشند که این باعث می شود فسفر از بین برود و ظاهر تصویر سوزانده شود.

نتیجه یک پیکسل سوخته نقطه تاریک در تصور است. با این حال، به احتمال زیاد این مشکل برای اکثر کاربران اتفاق نمی افتد. شما باید خیلی زیاد از تلویزیون استفاده کنید تا این اتفاق بیفتد. حتی "اشکال" خاص که به طور ثابت در تصویر کانال ها هستند مانند گرافیک آرم هم معمولاً این مشکل را ایجاد نمی‌کند.

اما به هر حال پتانسیل ایجاد این مشکل وجود دارد و باید به آن توجه کرد (این نقص مهمی در مانیتورهای رایانه‌ای OLED در بازار است، چرا که صفحه نمایش کامپیوتر به احتمال زیاد یک تصویر ثابت را برای ساعت های زیادی نمایش می دهد).

در این مقایسه از آنجا که تلویزیون های LED / LCD در معرض Burn-in نیستند، آنها با اختلاف زیاد پیروز می شوند.

برنده: LED / LCD

مصرف برق

پانل های OLED بسیار نازک هستند و نیاز به نور پس زمینه ندارند. همچنین تلویزیون OLED به مراتب نازک تر از ال ای دی است و نیاز به قدرت کمتری داشته که آنها را در زمینه مصرف بهینه انرژی کارآمدتر می کند.

برنده: OLED

قیمت

تقریباً باید گفت که تلویزیون های OLED قیمت بسیار بالاتری از LED ها دارند. عملاً هیچ نمونه‌ای از تلویزیون OLED برای رده های قیمتی پایین و یا حتی متوسط وجود ندارد. (شما باید خیلی خوشبخت باشید که یک OLED را با قیمت کمتر از 2000 دلار پیدا کنید)؛ اما در مقابل تلویزیون های LED در همه رده های قیمتی در بازار وجود دارند و قیمت آنها از قیمت چند صد دلار تا چند هزار دلار متنوع است، پس به طور کلی قابل دسترسی تر از OLED ها هستند. البته باید این نکته را هم گفت که قیمت تلویزیون های LED که دارای بالاترین کیفیت تصویر هستند تقریباً همانند قیمت OLED ها است.

برنده: LED / LCD

جمع بندی

بالاخره تلویزیون OLED یا LED ، کدامیک را باید انتخاب کرد؟ در جواب این سوال باید گفت که با توجه به کیفیت تصویر، OLED هنوز برتری خاصی نسبت به LED / LCD دارد، هر چند که فنّاوری LED / LCD پیشرفت های زیادی در این سالها داشته است. OLED سبک تر و نازک تر است، همچنین از انرژی کمتری استفاده می کند و بهترین زاویه دید را ارائه می دهد. گرچه هنوز هم گران تر است.

به هر حال اگر مسئله قیمت برای شما در میان نیست و می خواهید بدانید که بین تلویزیون OLED یا LED کدامیک را باید انتخاب کنید توصیه ساده این است که OLED فناوری برتر تلویزیون امروز است. البته اگر این مقاله در مورد ارزش در برابر قیمت بود، LED / LCD برنده می شد.

ارسال نظر