چگونه در گوشی و تبلت خود از مایکروسافت آفیس استفاده کنیم؟

کمپانی مایکروسافت برای تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند نسخه‌هایی خاصی از سری نرم افزارهای آفیس خود را ارائه کرده که علارغم کامل نبودن، می‌توانند کارایی‌های لازم مقدماتی را برای هر کاربری به همراه داشته باشند.

چگونه در گوشی و تبلت خود از مایکروسافت آفیس استفاده کنیم؟

به طور کلی مجموعه نرم افزارهای مایکروسافت آفیس شامل نسخه‌های بسیار متنوعی می‌شود. نسخه‌های موبایلی این محصول هم متنوع هستند و هر یک از آن‌ها قابلیت‌های خاصی را ارائه می‌کنند. مایکروسافت به منظور استفاده کامل از قابلیت‌های این سری از نرم افزارهای خود، کابران را ملزم به پرداخت هزینه‌های خاصی می‌کند. مقدار این هزینه‌ها نیز در نسخه‌های متنوع مجموعه نرم افزارهای آفیس مایکروسافت متنوع است.

ما در این مقاله قصد داریم که شیوه راه‌اندازیو استفاده از مجموعه آفیس مایکروسافت را در تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند مختلف به شما عزیزان آموزش دهیم. تبلت‌ها و گوشی‌هایی که ما در این مقاله به آن‌ها اشاره می‌کنیم شامل نسخه‌های ویندوزی، اندرویدی و آی او اسی می‌شوند.

تبلت‌های مجهز به ویندوز 8 و ویندوز RT

استفاده از نرم افزارهای آفیس در تبلت‌های مجهز به سیستم عامل ویندوز 8 بسیار ساده است. شما می‌توانید با پرداخت هزینه‌های خاصی نسخه‌ کامل و دسکتاپی این مجموعه نرم افزارها را خریداری کرده و بر روی تبلت مبتنی بر ویندوز 8 خود نصب و اجرا نمایید. بنابراین اگر تبلتی مبتنی بر ویندوز 8 دارید به راحتی می‌توانید مجموعه کامل مایکروسافت آفیس دسکتاپی را بر روی آن نصب نمایید و از قابلیت‌های آن به شیوه‌ای متفاوت بهره‌مند شوید.

به طور کلی تعداد محدودی از تبلت‌های مبتنی بر سیستم عامل ویندوز 8 به شکل پیش فرض از مجموعه نرم افزارهای مایکروسافت آفیس بهره می‌برند. به بیان دیگر اغلب تبلت‌های مجهز به ویندوز 8 سری نرم افزارهای مایکروسافت آفیس را به همراه ندارند و کاربران به منظور استفاده از آن‌ها می‌بایست هزینه‌های خاص و مجزایی را پرداخت کنند. اما تبلت‌هایی که از ویندوز RT بهره می‌برند نسخه‌ای رایگان از مجموعه آفیس مایکروسافت را به همراه خواهند داشت. اما قابلیت‌های این نسخه کاملا محدود است.

1

ویندوزفون‌ها

ویندوزفون‌ها با نسخه‌ای رایگان از مجموعه آفیس مایکروسافت عرضه می‌شوند که با نام اختصاصی Office Mobile یا آفیس موبایل شناخته خواهند شد. آفیس موبایل ارائه شده برای ویندوزفون‌ها به طور کاملا رایگان در اختیار کابران قرار داده می‌شود و هیچ نیازی به اشتراک خاصی نیز ندارد.

البته باید دقت داشته باشید که آفیس موبایل ویندوزفون‌ها در واقع نسخه‌ای ساده‌تر از مجموعه نرم افزارهای آفیس مایکروسافت را به همراه دارد. با استفاده از آفیس موبایل می‌توانید تمامی فایل‌های با فرمت‌های مختلف مربوط به مجموعه نرم افزارهای آفیس را در ویندوزفون خود اجرا کرده و برخی از تغییرات پایه‌ای را در آن‌ها اعمال کنید. بنابراین انتظار نداشته باشید که آفیس موبایل ویندوزفون شما کارایی نسخه دسکتاپی مجموعه نرم افزارهای آفیس مایکروسافت را ارائه کند.

2

آیفون‌ها و گوشی‌های اندرویدی

برای گوشی‌های هوشمند اندرویدی و سری آیفون‌های اپل، نسخه‌ای از مجموعه نرم افزارهای آفیس مایکروسافت با نام اختصاصی Office 365 ارائه شده است. استفاده از این مجموعه نیز شرایط و ضوابط خاصی دارد و قابلیت‌های آن کامل نبوده و شما با استفاده از Office 365 تنها قادر به اعمال تغییرات و دستورات خاصی در فایل‌های مرتبط با سری نرم افزاری آفیس مایکروسافت خواهید بود. دقت داشته باشید که به منظور استفاده از این اپلیکیشن باید مراحل خاصی از فرآیند نعهد پرداخت را طی نمایید.

3

آیپدها و تبلت‌های اندرویدی

آفیس موبایل و آفیس 365 به طور اختصاصی برای گوشی‌های هوشمند طراحی شده‌اند. همانطور که پیش از این هم اشاره کردیم این اپلیمیشن‌ها کارایی و قابلیت‌های محدودی را ارائه می‌کنند. متاسفانه در آیپدها و تبلت‌های اندرویدی نیز امکان استفاده کامل از قابلیت‌های مجموعه نرم افزارهای آفیس مایکروسافت وجود ندارد. شما می‌توانید در آیپدها و تبلت‌های اندرویدی هم از آفیس موبایل و آفیس 365 استفاده کنید.

مایکروسافت پیش از این توصیه می‌کرد که با استفاده از مرورگر تبلت اندرویدی یا آیپد خود از قابلیت‌های آفیس آنلاین (Office Online) استفاده کنید. آفیس آنلاین که در واقع نسخه وبسایتی و مرورگری مجموعه نرم افزارهای آفیس است از طریق سرویس ذخیره‌سازی ابری OneDrive فعالیت می‌کند. آفیس آنلاین هم قابلیت‌ها و قدرت عملکرد نسخه دسکتاپی مجموعه نرم افزارهای آفیس را ندارد اما رابط کاربری آن بسیار شبیه به نسخه دسکتاپی این مجموعه است. بنابراین هنگامی که از آن در تبلت‌های اندرویدی و یا آیپدهای اپل استفاده می‌کنید، احساسی بهتر نسبت به سایر روش‌ها خواهید داشت.

از این کذشته باید توجه داشته باشید آفیس آنلاین به طور کاملا رایگان در اختیار کابران قرار داده می‌شود. شما حتی می‌توانید در کامپیوتر و لپ‌تاپ خود هم از آفیس آنلاین استفاده کنید. با وجود تمامی این تفاسیر اغلب کاربران و به ویژه افرادی که از تبلت‌های اندرویدی و آیپدهای اپل استفاده می‌کنند، ترجیح می‌دهند که روش‌های دیگری را به منظور استفاده و اجرای فایل‌های مرتبط با مجموعه نرم افزارهای آفیس مایکروسافت انتخاب کنند. به عنوان مثال بسیار یاز کاربران از اپلیکیشن‌های سوم شخص به منظور اجرا و ویرایش این فایل‌ها استفاده می‌کنند. اپلیکیشن iWork اپل و اپلیکیشن QuickOffice گوگل از جمله پرطرفدارترین این اپلیکیشن‌ها محسوب می‌شوند.

4

منبع: howtogeek

ارسال نظر