آموزش مدیریت و حذف افزونه‌ها در مرورگرهای مختلف

حتما با افزونه‌ها یا همان Extensions آشنایی دارید. افزونه‌ها در واقع برنامه‌های بسیار کوچکی هستند که بر روی مرورگر شما نصب شده و قابلیت‌های جدیدی را برای آن ارائه می‌کنند. اما چگونه می‌توانیم این افزونه‌ها را مدیریت کرده و موارد غیرضروری را حذف نماییم?

آموزش مدیریت و حذف افزونه‌ها در مرورگرهای مختلف

اغلب مرورگرهای مدرن و پرکاربر کنونی از افزونه‌ها پشتیبانی می‌کنند. به بیان دیگر اغلب مرورگرها قابلیت نصب و استفاده از افزونه‌ها را دارند. با استفاده از افزونه‌ها می‌توانید قابلیت‌های جدیدی را به مرورگرتان اضافه کنید. اما نصب و استفاده از افزونه‌های متعدد به تدریج منجر به کند شدن روند عملکرد مرورگرتان می‌شود. بنابراین همواره باید سعی کنید که افزونه‌ها نصب شده بر روی مرورگر خود را به نحو احسن مدیریت نمایید و افزونه‌های غیرضروری که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید را از مرورگر خود خذف نمایید. اما چگونه می‌توانیم در مرورگرهای مختلف به لیست افزونه‌های نصب شده بر روی آن‌ها دسترسی پیدا کرده و نسبت به حذف موارد غیرضروری اقدام کنیم؟ این امر در واقع موضوع اصلی مقاله آموزشی امروز ما محسوب می‌شود، بنابراین با ما همراه باشید.

به طور کلی برخی از افزونه‌ها به طور اتوماتیک بر روی مرورگرهای کامپیوترتان نصب می‌شوند. در بسیاری از موارد هم افراد و به ویژه کاربران آماتور به طور ناخودآگاه نسبت به نصب افزونه‌های خاصی اقدام می‌کنند. به عنوان مثال اغلب نرم افزارهای آنتی ویروس افزونه‌های اختصاصی خود را به همراه داشته و پس از نصب آنتی ویروس به طور اتوماتیک این افزونه را بر روی مرورگرتان نیز نصب خواهند کرد. برخی دیگر از نرم افزارها نیز وجود دارند که پس از نصب از شما اجازه نصب افزونه اختصاصی خود بر روی مرورگر را می‌کنند، در این شرایط اگر کاربری آماتور یا تازه کار باشید مطمئنا به طور ناخودآگاه به نصب این افزونه پرداخته وحتی متوجه این موضوع نیز نخواهید شد. بنابراین مدیریت افزونه‌های مرورگر از اقداماتی است که حتما باید به آن توجه داشته باشید.

باید دقت داشته باشید که هر مرورگری افزونه‌های منحصر به فرد و اختصاصی خود را دارد. به عنوان مثال افزونه‌ها، پلاگین‌ها و ... مرورگر کروم با مرورگر اینترنت اکسپلورر یکسان و مشابه نیستند. از اینرو اگر افزونه‌ای را از مرورگر کروم حذف کنید، این موضوع منجر به حذف شدن آن از مرورگرهای دیگر نمی‌شود. بنابراین حتما باید با نحوه مدیریت و حذف افزونه‌ها در مرورگرهای مختلف آشنایی پیدا کنید.

حذف افزونه‌ها در مرورگر گوگل کروم

فرآیند مدیریت و حذف افزونه‌ها در مرورگر گوگل کروم بسیار ساده است. بدین منظور ابتدا بر روی گزینه منوی واقع شده در بخش بالا و سمت راست رابط کاربری مرورگرتان کلیک کنید. این بخش با سه خط افقی نمایش داده می‌شود. حال بر روی گزینه More Tools کلیک نمایید و سپس گزینه Extensions را انتخاب کنید.

دسترسی به این بخش به شیوه‌ دیگری هم قابل انجام است. بدین منظور می‌توانید وارد بخش Settings مرورگر کروم شده و در بخش سمت چپ پنجره‌ Settings گزینه با عنوان Extensions را انتخاب نمایید. شما همچنین با تایپ کردن عبارت chrome://extensions در آدرس بار مرورگر کروم نیز می‌توانید به طور مستقیم به بخش مربوط به افزونه‌های آن راه پیدا کنید.

1

با انتخاب گزینه Extensions لیستی از افزونه‌های نصب شده بر روی مرورگرتان ارائه می‌شود. با دقت به لیست ارائه شده نگاه کنید و افزونه‌های مختلف نصب شده بر روی مرورگرتان را کاملا بررسی نمایید. به محض مشاهده هر افزونه مشکوک و غیرکاربردی با استفاده از آیکونی که شکل سطل آشغال دارد نسبت به حذف آن اقدام نمایید. دقت داشته باشید که با برداشتن تیک گزینه Enable موجود در کنار هر افزونه می‌توانید بدون حذف آن، تنها نسبت به غیرفعال‌سازی افزونه اقدام کنید. با استفاده از این قابلیت می‌توانید عملکرد افزونه‌هایی که چندان نسبت به کارایی آن‌ها آگاهی ندارید را بررسی کنید و پس از اطمینان حاصل کردن از ناکارآمد بودن آن‌ها نسبت به حذف کلی افزونه اقدام نمایید. دقت داشته باشید که پس از حذف افزونه باید مرورگرتان را راه‌اندازی مجدد کنید.

اگر در مرورگر کروم شما آدرس جی‌میلتان فعال باشد، تنظیمات مربوط به افزونه‌های شما در پروفایل اختصاصی‌تان ذخیره می‌شود و در هر کامپیوتری که این حساب کاربری فعال شود، تنظیمات مربوطه به طور اتوماتیک اعمال خواهد شد. به این قابلیت اصطلاحا Synchronizing یا قابلیت همگام‌سازی گفته می‌شود.

2

حذف افزونه‌ها در مرورگر فایرفاکس

در مرورگر فایرفاکس افزونه‌ها با نام اختصاصی Add-ons شناخته می‌شوند. این واژه در برخی از منابع نظیر ویکیپدیا با نام اختصاصی برافزا معرفی می‌شود، اما ما ترجیحا در طول مقاله از همان واژه Add-ons یا افزونه استفاده می‌کنیم. به منظور حذف افزونه‌ها در مرورگر فایرفاکس بر روی آیکون مربوط به بخش تنظیمات مرورگر که در بخش بالا و سمت راست رابط کاربری آن قرار دارد کلیک کنید. این آیکون مانند مرورگر کروم از سه خط افقی تشکیل شده است. سپس بر روی گزینه با عنوان Add-ons که با آیکونی شبیه به به پازل و جورجین نمایش داده شده کلیک کنید. به محض کلیک کردن بر روی این آیکون لیست مربوط به افزونه‌ها یا Add-onsهای نصب شده بر روی مرورگر فایرفاکس کامپیوترتان نمایش داده می‌شود.

3

در لیست ارائه شده با انتخاب هر افزونه و راست کلیک کردن بر روی آن می‌توانید نسبت به حذف افزونه مد نظرتان اقدام کنید. در برخی از شرایط لینکی آبی رنگ با عنوان Restart Now ارائه می‌شود که مربوط به راه‌اندازی مجدد مرورگر فایرفاکس به منظور اعمال تغییرات جدید است. در برخی از شرایط افزونه‌های خاصی توسط برنامه‌ها و نرم افزارهای دیگر نصب شده بر روی کامپیوترتان بر روی مرورگر نصب می‌شوند. در مرورگر فایرفاکس اگر با افزونه‌های این چنینی سر و کار داشته باشید، به طور مستقیم نمی‌توانید نسبت به حذف آن‌ها اقدام کنید و تنها قادر به غیرفعال‌سازی یا اصطلاحا Disable کردن افزونه خواهید بود. به منظور حذف افزونه مد نظرتان حتما باید نرم افزار مرتبط با آن را به کلی از سیستم خود حذف یا Uninstall نمایید. در این شرایط اگر حتی به طور دستی هم به حذف افزونه مربوطه بپردازید، نرم افزار مرتبط با آن پس از مدت کوتاهی به طور اتوماتیک نسبت به نصب مجدد این افزونه اقدام می‌کند. البته هیچ نگرانی بابت این موضوع نداشته باشید. شما با غیرفعال‌سازی افزونه‌ها نیز کارایی مشابه با حذف آن‌ها را در اختیار خواهید داشت، بنابراین با غیرفعال‌سازی افزونه مد نظر سرعت عملکرد مرورگر خود را افزایش دهید و از حذف آن صرف نظر کنید.

4

حذف افزونه‌ها در مرورگر اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer)

مرورگر اینترنت اکسپلورر که تا پیش از عرضه ویندوز 10 مرورگر پیش فرض سیستم عامل ویندوز بوده هم اکنون هم کارایی‌های بسیار زیادی داشته و افراد زیادی از آن استفاده می‌کنند. به منظور حذف و مدیریت افزونه‌ها در این مرورگر بر روی آیکون بخش تنظیمات آن که با شکل یک چرخ دنده نمایش داده می‌شود کلیک کنید. این آیکون واقع در بخش بالا و سمت راس پنجره مرورگرتان است. پس از کلیک بر روی این آیکون، گزینه با عنوان Manage add-ons را انتخاب کنید.

5

سپس از لیست واقع در بخش سمت چیپ مرورگر گزینه Toolbars and Extensions را انتخاب کنید. در زیر این لیست بخشی با نام Show قرار دارد. بر روی این پنجره کیک کرده و تنظیمات آن را بر روی گزینه All add-ons قرار دهید. با انتخاب این گزینه لیست تمامی افزونه‌های نصب شده بر روی مرورگر اینترنت اکسپلوررتان نمایش داده می‌شود.

6

حال از لیست ارائه شده، نام افزونه‌های نصب شده بر روی مرورگرتان را بررسی کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر افزونه می‌توانید توضیحات بخش Publisher آن را مطالعه کنید و یا به جستجوی نام افزونه و کاربردهای آن در گوگل بپردازید. به منظور غیرفعال‌سازی هر افزونه می‌توانید گزینه Disable واقع در بخش پایین و سمت راست این پنجره را انتخاب کنید.

7

اما به منظور حذف کامل یک افزونه از لیسنت افزونه‌های مرورگر اینترنت اکسپلورر شما باید حتما از بخش Uninstall a program واقع در Control Panel سیستم عامل ویندوز وارد عمل شوید. در این شرایط ممکن است برخی از افزونه‌ها به طور مستقل در لیست مربوط به بخش Uninstall a program قرار بگیرند، اما برخی از آن‌ها نیز در این لیست قابل مشاهده نخواهند بود. افزونه‌هایی که نام آن‌ها را در این لیست مشاهده می‌کنید به راحتی و با انتخاب گزینه Uninstall قابل حذف خواهند بود. اما افزونه‌هایی که نام آن‌ها در این لیست واقع نشده مربوط به نرم افزارهای دیگری هستند که بر روی کامپیوترتان نصب کرده‌اید. به منظور حرف این افزونه‌ها باید نرم افزار مرتبط با آن‌ها نیز حذف شود. بنابراین تنها به غیرفعال‌سازی این افزونه‌ها اکتفاء کنید.

دقت داشته باشید که برخی از افزونه‌ها ممکن است در لیست ارائه شده نمایش داده نشوند. این افزونه‌ها اصطلاحا با لقب Malicious Extensions یا افزونه‌های مخرب شناخته می‌شوند. فرآیند حرف این نوع از افزونه‌ها دشوار است و اغلب به منظور حرف آن‌ها باید از برنامه‌های اختصاصی خاصی استفاده کنید. با جستجو در اینترنت می‌توانید به برخی از برنامه‌هایی که این قابلیت را ارائه می‌کنند دسترسی پیدا کنید.

حذف افزونه‌ها در مرورگر سفری

به منظور حذف و مدیریت افزونه‌ها در مرورگر سفری ابتدا بر روی گزینه Safari واقع در منوی فوقاتی مرورگر کلیک کنید. حال گزینه با عنوان Preferences را انتخاب نمایید. دقت داشته باشید که در زیرشاخه منوی Safari گزینه‌ای با عنوان Safari extensions وجود دارد. این گزینه ارتباطی با مدیریت و حذف افزونه‌های مرورگر ندارد و تنها شما را به وبسایت ارائه کننده مجموعه افزونه‌های مرورگر سفری هدایت می‌کند تا از این طریق بتواند به دانلود و استفاده از افزونه‌های جدید و مورد نیاز خود بپردازید.

8

بنابراین گزینه Preferences را انتخاب کنید. به محض انتخاب این گزینه، پنجره‌ای جدید پیش روی‌تان قرار داده می‌شود. در لیست آیکون‌های بخش فوقانی آن گزینه Extensions را انتخاب کنید که با آیکونی به شکل یک پازل نمایش داده شده است. با انتخاب این گزینه لیست افزونه‌های نصب شده بر روی مرورگرتان در سمت چپ پنجره مربوطه نمایش داده می‌شود. بر روی افزونه مد نظرتان بروید و آن را انتخاب نمایید. حال با برداشتن تیک گزینه Enable می‌توانید عملکرد افزونه انتخاب شده را غیرفعال کنید. همچنین با انتخاب گزینه Uninstall می‌توانید افزونه انتخاب شده خود را به کلی حذف نمایید.

9

حذف افزونه‌ها در مرورگر اپرا (Opera)

در مرورگر اپرا باید بر روی گزینه منو کلیک کنید. این گزینه واقع در بخش فوقانی و سمت چپ پنجره مرورگر است و با لوگوی اپرا مشخص شده است. سپس از لیست طویل ارائه شده گزینه با عنوان Extensions را انتخاب کنید و سپس بر روی Extensions manager کلیک نمایید.

10

لیست مربوط به افزونه‌های مرورگرتان در پنجره‌ای اختصاصی نمایش داده می‌شود. با انتخاب گزینه X نمایش داده شده در بخش کناری و سمت راست هر مرورگر می‌توانید نسبت به حذف کامل آن اقدام کنید. کاملا مشخص است که با انتخاب گزینه Disable هم می‌توانید افزونه انتخاب شده را غیرفعال کنید. شایان ذکر است که در مرورگر اپرا پس از غیرفعال‌سازی یا حذف یک افزونه نیازی به راه‌اندازی مجدد مرورگر یا اصطلاحا ریستارت کردن آن وجود ندارد و تنظیمات جدید به طور آنی و خودکار اعمال می‌شود.

11

در نهایت باید توضیحاتی در رابطه با مرورگر مایکروسافت اج نیز ارائه کنیم. مرورگر مایکروسافت اج در ویندوز 10 جایگزین مرورگر اینترنت اکسپلورر شده است. این مرورگر در واقع مرورگر پیش فرض ویندوز 10 مایکروسافت است. مرورگر میاکروسافت اج از افزونه‌ها پشتیبانی نمی‌کند اما قرار شده که به زودی قابلیت پشتیبانی از افزونه‌های سبک کروم را ارائه کند. مطمئنا فرآیند حذف و مدیریت افزونه‌ها در مرورگر مایکروسافت اج هم روندی مشابه با روند یاد شده در بخش فوق را به همراه خواهد داشت. به طور کلی به منظور دسترسی به بخش افزونه‌ها و مدیریت آن‌ها در هر مرورگری شما باید به دنبال بخش تنظیمات مرتبط با Extension بگردید و سایر عملیات‌های مرتبط با مدیریت افزونه‌ها تقریبا کاملا یکسان است.

منبع: howtogeek

ارسال نظر