آموزش تعویض هارد دریسک کامپیوتر

بر خلاف تصور عده ای، تعویض و جایگزینی هارد دیسک، کار دشواری نیست. با کمی دقت و آرامش، می توانیم تعمیرکار سیستم خودمان باشیم.

آموزش تعویض هارد دریسک کامپیوتر

کلیک- این مطلب، یک فرایند مرحله به مرحله برای جایگزینی دیسک سخت داخلی موجود در کامپیوتر را در اختیار شما قرار می دهد.

728px-Change-a-Computer-Hard-Drive-Disk-Step-1-Version-2

  • گام اول: اگر دیسک گردان شما هنوز در حال کار کردن است، از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید

در صورتی که دیسک گردان شما دچار مشکل شده است، دیگر به خاطر از دست از دست رفتن اطلاعات خود، نگران نباشید. زیرا می توانید اطلاعات بکاپ گرفته ی خود را به روی دیسک جدید منتقل نمایید.

728px-Change-a-Computer-Hard-Drive-Disk-Step-2-Version-2

  • گام دوم: یک هارد دیسک جدید تهیه کنید

مطمئن شوید که یک نوع گرداننده سخت مناسب برای کامپیوتر خود در اختیار دارید. به طور کلی گفته می شود که شما می خواهید برای آسان و ساده کردن فرایند درایو اصلی خود را با یک درایو مشابه جایگزین کنید.

اگر چه ظرفیت درایو سخت (گرداننده سخت) ممکن است روی درایوی که به تازگی جایگزین شده است بیشتر باشد، شما در اصل می خواهید همان نوع رابط داده ای و یا برق را انتخاب کنید و بخواهید شکل فیزیکی آن هم مشابه درایو اصلی خودتان باشد. اگر چه گاهی اوقات شما همان نوع درایو سخت را انتخاب نمی کنید، بنابراین برنامه ریزی دقیق می تواند از بروز مشکلات خودداری کند.

728px-Change-a-Computer-Hard-Drive-Disk-Step-3-Version-2

  • گام سوم: هارد درایوهای مبنی بر SATA ( سریال ATA ) یا IDE ( آ دی اِی)

رابط داده ای/ منبع تغذیه . SATA معمولاً در سه نسخه مختلف وجود دارد ( SATA ، SATAII و SATAIII ) شما باید مراقبت باشید که آیا برد اصلی برای جایگزینی دقیق درایوها به شما کمک می کند. اکنون هارد درایوها دارای اندازه های فیزیکی مختلفی هستند، هارد درایوها ممکن است در اشکال 5/2 اینچ (6/4cm ) و یا 5/3 اینچ (n/9cm ) باشند. از درایوهای 5/2 اینچی بیشتر در لپ تاپ ها استفاده می شود در حالیکه درایوهای 5/3 اینچی بیشتر در کامپیوترهای رومیزی استفاده می شوند.

هر چند عمومیت درایوهای 5/2 اینچی SSD ( درایوهای حالت جامد) باعث شده است که درایوهای 5/2 اینچی گزینه های مناسبی برای کامپیوترهای رومیزی باشند. تعدادی از تولید کننده های کیس کامپیوتر در تعدادی از طرح های جدید خود از ساختارهای هارد درایو 5/2 اینچی استفاده کرده اند.

اگر شما قصد دارید یک درایو 5/3 اینچی را جایگزین درایو 5/2 اینچی کنید. مطمئن شوید که کیس کامپیوتر شما آن را پشتیبانی می کند و یا اینکه نیاز است که یک جعبه مبدل را خریداری کنید.

728px-Change-a-Computer-Hard-Drive-Disk-Step-4-Version-2

  • گام چهارم: هنگام لمس کردن اجزاء برقی با احتیاط عمل کنید

کار کردن نادرست با وسایل برقی می توان باعث صدمه زدن به اجزاء کامپیوتر در حین کار کردن شود. برای جلوگیری از این کار، شما باید مطمئن شوید که هنگام کار کردن در کامپیوتر، به اتصال زمین متصل هستید.

یکی از راه حل های این کار استفاده از یک نوار مچ بند ضد الکتریسیته است که شما باید در حین کار بپوشید.

شما باید مطمئن شوید که با متصل کردن نوار به یک پریز دارای اتصال، کار را به پایان برسانید.

اگر این وسیله را در اختیار ندارید، مرتباً به پشت کیس کامپیوتر دست بزنید. لطفاً مطمئن شوید که به یک سطح فلزی متصل باشید. الکتریسیته ساکن در کیس کامپیوتر تخلیه می شود.

728px-Change-a-Computer-Hard-Drive-Disk-Step-5-Version-2

  • گام پنجم: کیس کامپیوتر را باز کنید. هر دو طرف کیس را با برداشتن پیچ های پشت محفظه ایستاده و کشیدن صفحه ها باز کنید

در بعضی از کیس ها از پیچ استفاده نمی شود، اگر کیس شما یک کیس بدون پیچ است باید قفل ها یا دکمه هایی را که درها و صفحات را باز می کنند را پیدا کنید. در صورت نیاز درها و صفحات را بردارید.

728px-Change-a-Computer-Hard-Drive-Disk-Step-6-Version-2

  • گام ششم: جای هارد درایو موجود را پیدا کنید

بیشتر کامپیوترها دارای یک هارد درایو متصل شده به یک جزء در داخل کیس کامپیوتر هستند. رابط های داده ای و منبع تغذیه را مشخص کرده و آنها را جدا کنید.

728px-Change-a-Computer-Hard-Drive-Disk-Step-7-Version-2

  • گام هفتم: هر کدام از پیچ هایی که درایو را به کیس کامپیوتر و یا جعبه درایو سخت نگه می دارند را بردارید

به احتمال زیاد ، درایو توسط پیچ هایی روی هر دو طرف درایو سخت نگه داشته می شود. اگر کیس و یا جعبه درایو سخت را پشتیبانی نمی کنند لطفاً با دست هارد درایو را نگه دارید. وقتی ابتدا پیچ ها برداشته می شوند می توانید هارد درایو را از جعبه یا کیس بیرون بکشید.

728px-Change-a-Computer-Hard-Drive-Disk-Step-8-Version-2

  • گام هشتم: تنها در صورتیکه هارد درایو IDE را دارید این مرحله را انجام دهید

روی درایو جایگزین برای متناسب کردن تنظیمات اصلی ( اورجینال) ، اتصالات موقت را بردارید. شما ممکن است اتصالات اصلی، فرعی و یا کابل را انتخاب کنید. برای درایوهای SATA نیاز نیست که اتصالات موقت روی خود درایو را در نظر داشته باشید.

اگر نتوانستید آنها را ببینید، در بیشتر درایوها روی برچسب درایو سخت یک نمودار وجود دارد که نشان دهنده مکان اتصالات اصلی است. تنظیم کردن اتصال فرعی شامل تنظیم درایوها به ترتیب اصلی، فرعی و کابل است.

شما باید تنظیمات درایو جایگزین را با اصلی مطابقت دهید.

728px-Change-a-Computer-Hard-Drive-Disk-Step-9-Version-2

  • گام نهم: با قرار دادن درایو در مکان مورد نظر هارد درایو را نصب کنید

موقعیت این درایو نیز همانند درایو اصلی است. درایو را با دقت به آن وصل کنید و کابل های داده و منبع تغذیه را دوباره متصل کنید.

  • گام دهم: اگر شما می خواهید هارد درایو اولیه را جایگزین کنید، باید نرم افزار خود را دوباره نصب کنید و یا از دیسک های بازیابی استفاده کنید

نصب یک سیستم عامل مثل ویندوز ، Mac یا Linux ممکن است مورد نیاز باشد. اگر تصویر و یا دیسک را بازیابی نکنید و درایو دوم را جایگزین کنید باید هر گونه نرم افزاری که روی درایو نصب شده است را مجدداً بارگذاری کنید و یا فایل های داده را از یک منبع پشتیبان دوباره کپی کنید.

منبع: wikihow

ارسال نظر