چگونه تماس ورودی شماره خاصی را در گوشی اندرویدی خود بلاک کنیم؟

به نظر شما چگونه می‌توانیم به ساده‌ترین و کارآمدترین شکل ممکن تماس‌های ورودی مخاطب یا شماره خاصی را در گوشی‌های اندرویدی خود بلاک کنیم؟ برای درک بهتر این موضوع با کلیک همراه باشید.

چگونه تماس ورودی شماره خاصی را در گوشی اندرویدی خود بلاک کنیم؟

حتما برای شما هم اتفاق افتاده که با مزاحمت‌های تلفنی مواجه شوید و یا بنا به دلایل خاصی تمایل داشته باشید که تماس‌های ورودی شخص یا شماره منحصر به فردی را بلاک یا مصدود نمایید. متاسفانه کمپانی گوگل در سیستم عامل ویندوز روش کاملا صریح و ساده‌ای را بدین منظور ارائه نکرده است. اما برای انجام این کار روش‌های دیگری وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید تماس‌های ورودی شخص یا شماره مد نظرتان را بلاک نمایید. در این مقاله به شرح دقیق‌تر این روش‌ها خواهیم پرداخت.

قابلیت بلاک کردن در برخی از رابط‌ کاری‌ها

همانطور که اشاره داشتیم، سیستم عامل گوگل به طور پیش فرض قابلیتی را به منظور بلاک و مسدود کردن تماس‌های ورودی مخاطب یا شماره خاصی را ارائه نمی‌کند. اما برخی از شرکت‌های تولید کننده گوشی‌های اندرویدی در رابط کاری اختصاصی محصولات خود قابلیت‌هایی این چنینی را ارائه کرده‌اند. یکی از این شرکت‌ها، کمپانی کره‌ای سامسونگ است.

رابط کاربری اختصاصی سامسونگ با نام TouchWiz شناخته می‌شود. سامسونگ در این رابط کاریری قابلیتی را ارائه کرده که با استفاده از آن می‌توانید تماس‌های ورودی مخاطب یا شماره خاصی را مسدود نمایید. بدین منظور باید وارد بخش منو شده و به تنظیمات تماس‌های دستگاه یا همان Call Settings مراجعه کنید. در این قسمت گزینه‌ای با عنوان Call rejection را مشاهده خواهید کرد. وارد این بخش شده و سپس گزینه Auto reject list را انتخاب کنید. در این قسمت لیستی از شماره‌هایی ذخیره می‌شوند که شما بنا به هر دلیلی تماس‌های ورودی آن‌ها را مسدود کرده‌اید.

در این قسمت گزینه‌ای با عنوان Unknown قرار دارد که با انتخاب آن تمامی تماس‌های ورودی افراد ناشناس به طور اتوماتیک بلاک می‌شود. همچنین شما با استفاده از گزینه Create می‌توانید مخاطب خاص مد نظرتان را برای این لیست سیاه تعریف کنید. به محض اضافه کردن شماره مخاطب مد نظرتان در این لیست سیاه، تماس‌های ورودی وی به گوشی اندرویدی‌تان مسدود یا اصطلاحا بلاک می‌شود.

تعیین وضعیت سکوت و یا انتقال اتوماتیک تماس به صندوق صوتی برای مخاطبی خاص

در سیستم عامل اندروید قابلیت‌هایی تعریف شده که با استفاده از آن می‌توانید به طور دائم وضعیت سکوت را برای برخی از مخاطبین خود تعریف نمایید. در این شرایط هنگامی که مخاطب خاص یا آن شماره خاص با شما تماس بگرید، هیچ صدایی از گوشی شما پخش نخواهد شد. این موضوع در حالی انجام می‌شود که دستگاه شما در وضعیت سکوت قرار ندارد. به بیان دیگر با انجام اینکار، تنها تماس‌های دریافتی فرد یا مخاطب مد نظر شما به حالت سکوت منتقل می‌شود.

علاوه بر این، در سیستم عامل اندروید قابلیتی تعریف شده که با استفاده از آن می‌توانید تماس‌های دریافتی هر یک از مخاطبین یا شماره‌های مد نظرتان را به طور اتوماتیک به صندوق دریافت پیام صوتی یا Voicemail منتقل کنید. این روش می‌تواند یکی از بهترین روش‌های موجود به منظور عدم دریافت تماس ورودی از مخاطب یا شماره‌ای خاص باشد. اما به منظور استفاده از این قابلیت باید چگونه عمل کنیم؟

بدین منظور باید حتما شماره مد نظرتان در لیست مخاطبین شما ذخیره‌سازی شود. بنابراین ابتدا شماره فرد مد نظرتان را در لیست مخاطبین خود ذخیره کنید. تصور کنید که شماره‌ای خاص دائما برای شما ایجاد مراحمت می‌کند و قصد دارید که تماس‌های ورودی این شماره را به لیست پیام‌های صوتی خود منتقل کنید. در این شرایط می‌بایست مراحل زیر را انجام دهید.

ابتدا وارد بخش دایلر گوشی خود شده و شماره فرد مد نظرتان را بیابید. سپس گزینه Add Contact را انتخاب کنید تا بتوانید شماره مد نظرتان را در لیست مخاطبین دستگاه ذخیره کنید.

1

برای مخاطب مد نظرتان نامی تعیین کرده و حتما از صحت شماره ذخیره شده وی اطمینان حاصل نمایید.

2

سپس شماره وی را ذخیره‌سازی کنید. حال وارد لیست مخاطبین دستگاه (Contacts) شوید و نام فرد مد نظرتان را بیاید. از آیکون سه نقطه موجود در بخش بالا و سمت راست دستگاه خود (ممکن است با توجه به نسخه سیستم عامل اندروید شما متفاوت باشد) گزینه All calls to Voicemail را انتخاب نمایید. بدین صورت تمامی تماس‌های ورودی این مخاطب به طر اتوماتیک وارد لیست پیام‌های صوتی شما می‌شود.

3

اگر قصد دارید که تمامی تماس‌های دریافتی این مخاطب را به وضعیت سکوت منتقل کنید، از گزینه‌های پیش رو گزینه با عنوان Set ringtone را انتخاب نمایید. سپس گزینه None را انتخاب کنید تا هیچ صدای زنگ و ویبره‌ای در حین برقراری تماس از سوی این مخاطب توسط دستگاه اندرویدی شما ارائه نشود.

بلاک کردن تماس ورودی با استفاده از اپلیکیشن‌های ثانویه

برخی از اپلیکیشن‌های ثانویه اندرویدی قابلیت بلاک یا مسدود کردن تماس‌های ورودی را ارائه می‌کنند. یکی از این اپلیکیشن‌ها Mr.Number نام دارد. با دانلود و نصب این اپلیکیشن در گوشی هوشمند اندرویدی خود می‌توانید تمامی تماس‌های دریافتی مخاطب یا شماره‌های خاص مد نظرتان را بلاک یا مسدود نمایید.

اما باید توجه داشته باشید که اغلب اپلیکیشن‌های این سبکی مشکلات خاص خود را نیز دارند. به عنوان مثال تجربه نشان داده که این اپلیکیشن‌ها عموما در تمامی مدل‌های دستگاه‌های اندرویدی عملکرد رضایت‌بخشی ندارند و یا در قبال برخی از شماره‌های خاص ضعف عملکردی خواهند داشت. بنابراین سعی کنید که به منظور انتخاب بهترین اپلیکیشن بلاک کننده در گوشی هوشمند اندرویدی خود، حتما چند اپلیکیشن متنوع را دانلود و عملکرد آن‌ها را در دستگاه خود مورد بررسی قرار دهید. نهایتا بهترین اپلیکیشن موجود را به عنوان اپلیکیشنمدیریت تماس‌های ورودی دستگاه خود انتخاب نمایید.

4

استفاده از Google Voice

با استفاده از قابلیت Google Voice هم می‌توانید تماس‌های ورودی خاصی را بلاک یا مسدود نمایید. با استفاده از قابلیت Google Voice در حین برقراری تماس، پیغامی برای فرد تماس گیرنده ارسال می‌شود که در آن به قطع شدن ارتباط مابین وی و مخاطب مد نظرش اشاره می‌شود. به منظور استفاده از قابلیت‌های Google Voice می‌بایست در آن عضو شده و یک حساب کاربری اختصاصی برای خود تعریف نمایید.

5

مسدود کردن تماس‌های شماره خاصی با درخواست از مرکز خدمات دهنده سیم کارت

اپراتورهای مربوط به مرکز خدمات دهنده سیم کارت شما می‌توانند به طور اتوماتیک شماره‌های مد نظرتان را به لیست مخاطبین سیاه منتقل کرده و تماس‌های ورودی آن‌ها به شما را مسدود کنند. اما اغلب ارائه این خدمات با دریافت هزینه‌های خاصی انجام می‌شود و روندی نسبتا قانونی‌تر دارد. بنابراین اگر شماره یا مخاطب خاصی بیش از اندازه برای شما مزاحمت ایجاد می‌کند، یا مرکز خدمات دهی سیم کارت خود ارتباط برقرار کنید و از آن‌ها بخواهید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

منبع: howtogeek

ارسال نظر