آشنایی با تفاوت های ADSL2 و +ADSL2

شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی هر نوع سرویسی را برای مخاطب و مشتریان خود داشته تا هر فردی مطابق نظر خود سرویسی با سرعت مناسب را در نظر گیرد. از این رو شبکه های مختلفی در طول سال های گذشته روی کار آمدند که نسبت به قبل پرسرعت تر به شمار می روند. برای مشاهده ادامه مطلب با وب سایت کلیک همراه شوید.

آشنایی با تفاوت های ADSL2 و +ADSL2

به گزارش کلیک-شبکه ADSL یک فناوری خط با پهنای باند ثابت بوده و شکلی از DSL نیز محسوب می شود. ADSL با دسترسی پرسرعت روی شبکه مسی به شکل موازی با خط تلفن قرار می گیرد. Asymmetric به معنای دانلود پهنای باند و آپلود پهنای باند براساس ADSL است. این فناوری برای فعالیت اینترنتی انسانی در نظر گرفته شده است. بیشتر مردم بیش از آن که آپلود نماید مایلند دانلود کنند. سرعت ADSL از ۱ تا ۲۰ مگابیت برثانیه متفاوت است که بسته به پارامترهای مختلف چون فاصله کاربر از DSLAM و شرایط خط تفاوت هایی دارد.

ADSL 2

شبکه ADSL 2 شکلی از ADSL بوده اما می تواند پهنای باند بیشتری ارائه دهد. این نوع شبکه براساس روش مدولاسیون سرعت دانلود ۱۲ مگابیت برثانیه ای و سرعت آپلود ۱ مگابیت برثانیه ای ارائه می دهد. ADSL 2 راه اندازی سریعی داشته و تنها در ۳ ثانیه می تواند متصل شود.

بنابراین با اختصاص سرعت ۶۴ کیلوبیت برثانیه به کانال های ADSL 2 می توان سیگنال های صوتی به طور مستقیم از DSL با استفاده از مدولاسیون حمل و نقل PCM دریافت کرد. خدمات دهندگان می توانند راه حل های داده یا صوتی از طریق ADSL 2 ارائه دهند.

ADSL 2 +

فناوری شبکه ADSL 2 + نسل جدید ADSL بوده که پهنای باند بالاتری ارائه می دهد و همچنان از همان خطوط مسی بهره می گیرد. ADSL2+ می تواند تا پهنای باند ۲۴ مگابیت برثانیه ای را پشتیبانی کند و این موضوع بسته با پارامترهای مختلف متفاوت است. در سال ۲۰۰۳ فناوری ADSL2+ معرفی شد و از استاندارد ITU بهره می برد.

ADSL2+ از دو باند با فرکانس ۲٫۲ مگاهرتزی برخوردار است، بنابراین دانلود نرخ داده ها ممکن است به ۲۴ مگابیت برثانیه برسد. سرعت آپلود این فناوری همچنان ۱ مگابیت برثانیه ای بوده و کمتر از آن نیست.

به طور خلاصه ADSL2+ بهتر از ADSL2 بوده و سرعت دسترسی آن نیز سریعتر از ADSL2 محسوب می شود. البته پارامترهایی در سرعت تاثیر دارند اما به طور کلی ADSL2+ فناوری جدیدتر و سریعی نسبت به فناوری های دیگر به شمار می رود.

خلاصه

ADSL2 می تواند حداکثر سرعتی ۱۲ مگابیت برثانیه ای ارائه دهد و این در ADSL2+ به ۲۴ مگابیت برثانیه رسید. بنابراین باید دو فناوری را با اختلاف سرعتی دو برابری به حساب آورد که ADSL2 + شامل حال کاربران خود می کند. اما همه باید به درک سرعت، پهنای باند و توان بپردازند. البته سرعت ما چیزی چون ۲، ۱۲ و۲۴ مگابیت برثانیه بوده که سرعت نخست برای ADSL ، دوم برای ADSL 2 و سوم برای ADSL 2+ می باشد. البته این سرعت ها تضمین شده نیست از این رو نباید آنها را در هر مکانی قطعی و یکسان دانست.

ADSL فناوری جهت دسترسی به پهنای باند اینترنت از طریق ارائه دهندگان خدمات اینترنتی محسوب می شود. حتی اگر از فناوری ADSL2+ با سرعت ۲۴ مگابیت برثانیه بهره ببرید، این امر به ارائه دهنده خدمات اینترنتی بستگی داشته که سرعت را برای شما فراهم بیاورد یا خیر. آنها برای مشتریان خود ضریب اشتراکی در نظر می گیرند که برای مثال در اینترنت ADSL2+ مشتریان تا سقف ۲۴ مگابیت برثانیه تنها سرعت خواهند داشت. برای مثال در یک زمان ممکن است بیش از ۱۰۰ مشتری به سرور ارائه دهنده خدمات متصل شود و البته این احتمال وجود داشته که همگی متصل نشوند. برخی کشورها ضریب اشتراکی متفاوت بوده و همانند کشور ثالث نیست.

به طور کلی ADSL, ADSL2 و ADSL2+ به سرعت های زیر بستگی دارد:

  • فاصله از مرکز تلفن
  • وضعیت خطوط مسی انتقال اینترنت
  • مشخصات پروفایل خط شما از سوی ارائه دهنده خدمات اینترنتی
  • تداخل خارجی برق با جفت شدن به سیم خطوط مسی
  • نوع پهنای باند اینترنت ارائه شده از سوی ارائه دهنده گان خدمات
  • پهنای باند و عملکرد سرور مقصد

یکی از موضوعات مهمی که باید به آن اشاره کرد این بوده که اگر ADSL2 و ADSL2 + را به یک بزرگراه ۲۰ باند تشبیه کنیم این بدان معنا نیز که می توانید در آن به پرواز درآیید. شما تنها می توانید با سرعت ۱۲۰ کیلومتر برساعت در یک بزرگراه ۶ لاین حرکت کنید. همچنین در یک بزرگراه ۲۰ لاین نیز تنها می توانید با سرعت ۱۲۰ کیلومتربرساعت حرکت کرده و دیگر قابلیتی در این میان نخواهید داشت. پس چه تفاوتی وجود دارد؟

در مفهوم مورد اشاره یک بزرگراه ۲۰ باند اجازه می دهد ۲۰ خودرو با سرعت ۱۲۰ کیلومتر حرکت کنند اما در یک بزرگراه ۶ لاین یا همان باند شما می توانید شاهد حرکت ۶ خودرو با سرعت ۱۲۰ کیلومتر برساعت باشید. بنابراین هنگامی که به اجرای برنامه های مختلف می پردازید تفاوت اصلی ADSL2+ و ADSL2 مشخص می شود و برتری ADSL2+ بیشتر روشن است. از نظر فنی شما باید TCP, UDP متعددی اجرا کنید.

تفاوت بین ADSL2 و ADSL2+

- ADSL2 و ADSL2+، فناوری دسترسی به پهنای باند مشابه هستند که سرعت دسترسی بالای اینترنت را فراهم خواهند آورد.

- ADSL2 حداکثر سرعت ۱۲ مگابیت برثانیه را ارائه می دهد اما ADSL2 + به ۲۴ مگابیت برثانیه می رسد.

- هر دو فناوری از روترهای وای فای استفاده می کنند.

- روترهای ADSL2+ از وای فای VoIP داخلی بهره می برند.

- ADSL2 + یکی از بهترین فناوری های برای دسترسی روی خط محسوب می شود.

نتیجه گیری

دو فناوری مورد اشاره ADSL 2 و ADSL 2+ از فناوری های اینترنتی رایج بوده که نوع دوم به دلیل ارائه سرعت اینترنت بیشتر و دسترسی بهتر، توانسته طرفداران و کاربران بیشتری داشته باشد. بسیاری نیز ADSL 2 را انتخاب می کنند زیرا معتقدند هزینه مدل دوم بیشتر از مدل اول بوده اما اختلاف بسیاری نداشته که بتوان آن را یک اختلاف بزرگ و دشوار محسوب کرد. بهر هر حال انتخاب هریک از آنها بسته به اختیار افراد داره که کدام یک را با توجه به مزایا و معایب خود انتخاب می کنند. انتظار داریم بزودی فناوری اینترنتی روی خط جدیدی را شاهد بودیم که نسبت به نوع فعلی سرعت بالاتر و دسترسی بهتری ارائه می دهد. مشخص نیست چه زمانی می توان شاهد روی کارآمدن فناوری جدید مورد بحث ازسوی سازمان های مربوط باشیم.

با تمامی این تفاسیر شبکه ADSL2+ قطعا در مقایسه با ADSL2 می تواند عملکرد سریع و بهتری از خود نشان داده و به نوعی برتر باشد.

ارسال نظر