چگونه یک گوشی اصل را از یک گوشی تقلبی تشخیص دهیم؟

گوشی های کپی و تقلبی زیادی در بازار موجود هستند که دقیقا شبیه گوشی های اصلی هستند. در این مطلب قصد داریم شما را با روش های تشخیص گوشی های اصلی از گوشی های تقلبی و کپی شده آشنا کنیم.

چگونه یک گوشی اصل را از یک گوشی تقلبی تشخیص دهیم؟

کلیک - خرید یک گوشی دست دوم یا یک گوشی ارزان قیمت گاهی می تواند یک ریسک بزرگ باشد؛ مخصوصا اگر گوشی شما مورد نظر شما یک گوشی گران قیمت باشد؛ زیرا در بازار گوشی هایی وجود دارند که نسخه های کپی شده گوشی های گران قیمت هستند و شباهت بسیار زیادی به آن ها دارند. این گوشی ها "Clone" یا "Premium Copy" نامیده می شوند و تشخیص آن ها از گوشی های اصلی کار بسیار دشواری است. حتی در برخی از موارد، مواد به کار رفته در گوشی ها نیز یکسان است؛ اما با این حال همیشه تفاوت هایی بین گوشی های اصلی و گوشی های کپی شده وجود دارد. در ادامه به بیان روش های تشخیص گوشی های اصل از گوشی های تقلبی می پردازیم.

روش اول: بررسی کیفیت ساخت

  1. مقایسه گوشی خریداری شده با یک گوشی اصل : همیشه در ساخت گوشی های اصل از مواد بسیار با کیفیت استفاده می شود. در هنگام خرید گوشی می توانید گوشی خریداری شده را با یک گوشی اصل مقایسه کنید؛ اما اگر گوشی شما دقیقا شبیه یک گوشی اصل بود، دلیلی بر اصل بودن آن نیست.

۲٫ بررسی مواد مورد استفاده در گوشی در وب سایت آن: به وب سایت شرکت سازنده گوشی خود مراجعه کرده و ببینید گوشی شما از چه موادی ساخته شده است؛ به عنوان مثال اگر گوشی شما سامسونگ باشد و در سایت سامسونگ نوشته شده باشد که بدنه گوشی شما از شیشه ساخته شده است و گوشی خریداری شده توسط شما دارای بدنه پلاستیکی باشد، آن گوشی قطعا کپی و تقلبی است.

روش دوم: مطابقت مشخصات

  1. مطابقت مشخصات درج شده بر روی جعبه گوشی با مشخصات ذکر شده در تنظیمات گوشی: نوع نرم افزار و سایر مشخصات همه گوشی ها بر روی جعبه آن ها درج شده است. برای مطابقت این مشخصات با مشخصات خود گوشی، به بخش About Phone در تنظیمات گوشی مراجعه کنید. چنانچه مشخصات با یکدیگر مطابقت نداشت، احتمال تقلبی بودن گوشی شما وجود دارد. چنانچه جعبه گوشی خود را گم کرده اید، می توانید به سایت GSMArena که مشخصات تمام گوشی ها در آن درج شده است، مراجعه کنید. در سایت شرکت سازنده گوشی شما، نیز تمام مشخصات آن قابل مشاهده است.

۲٫ بررسی مشخصات گوشی به وسیله اپلیکیشن ها : چندین اپلیکیشن برای این منظور ایجاد شده اند که از میان آن ها می توان به اپلیکیشن پنجمارک Antutu اشاره کرد. آیکون این اپلیکیشن به صورت لوگوی قرمز رنگ اندروید است و یک شکل آتش هم در پشت این لوگو قرار دارد. با استفاده از این اپلیکیشن می توانید سرعت گوشی خود را بررسی کنید و مشخصات کامل و نام آن را نیز مشاهده کنید. در صورتی که این اپلیکیشن نام یک گوشی دیگر را نمایش داد، ممکن است گوشی شما تقلبی باشد.

۳٫ بررسی نرم افزار : چنانچه گوشی خریداری شده توسط شما یک گوشی آیفون باشد، می توانید نرم افزار آن را بررسی کنید. گوشی های کپی و تقلبی آیفون، قادر به اجرای نرم افزارهای جاوا نیستند و سیستم عامل آن ها اندروید است. گوشی های آیفون تقلبی فاقد سیستم عامل iOS هستند؛ زیرا این سیستم عامل تنها مختص گوشی هایی است که توسط اپل عرضه می شوند.

در ضمن به یاد داشته باشید که اپلیکیشن های گوشی های آیفون فقط در iTunes App Store موجود هستند نه در .Google Play

گوشی های آیفون به iTunes متصل می شوند و برای اینکه کاربران بتوانند گوشی های خود را سینک کنند، نیازمند داشتن یک حساب کاربری iCloud هستند.

روش سوم: مطابقت شماره سریال موجود در گوشی با شماره سریال درج شده در سایت

۱٫ بررسی شماره سریال گوشی های آیفون : اگر دارای یک گوشی آیفون هستید، شماره سریال آن را با شماره سریال درج شده در سایت https://selfsolve.apple.com/agreementWarrantyDynamic.do مطابقت دهید. برای مشاهده شماره سریال گوشی آیفون خود، به بخش About Phone در سربرگ General مراجعه کنید. در ضمن در سایت مذکور می توانید مدت زمان باقی مانده از زمان خدمات پس از فروش گوشی خود را نیز مشاهده کنید.

اگر در هنگام مطابقت شماره سریال گوشی خود، با پیام "We're sorry, but this serial number is not valid. Please check your information and try again" مواجه شدید، احتمالا گوشی شما تقلبی است.

۲٫ بررسی شماره سریال گوشی های اندرویدی و سایر گوشی ها : شماره سریال گوشی های اندرویدی و سایر گوشی ها بر روی یک برچسب در پشت آن ها درج شده است؛ چنانچه این برچسب مخدوش یا پاره شده باشد، می توانید با مراجعه به بخش About در تنظیمات گوشی، شماره سریال آن را در بخش Status مشاهده کنید. همچنین کاربران گوشی های اندرویدی و سایر گوشی ها می توانند با وارد کردن کد *#۰۶# (از سمت راست وارد شود) در بخش تلفن گوشی، نیز شماره سریال گوشی خود را مشاهده کنند.

کاربران این گوشی ها می توانند با مراجعه به سایت Imei.info، شماره سریال گوشی خود را در یک کادر وارد کرده و گزینه CHECK را بزنند. پس از وارد کردن شماره سریال، سیستم مشخصات گوشی را بررسی می کند و در صورت مغایرت داشتن اطلاعات نمایش داده با اطلاعات گوشی، احتمال تقلبی بودن آن وجود دارد.

ارسال نظر