۶ نکته مثبت علمی بازی های کامپیوتری

برخلاف باور های گذشته مبنی براینکه بازی های کامپیوتری برای مغز مضر هستند، تحقیقات اخیر نشان می دهند که بازی کردن نه تنها باعث لذت فراوان می شود، بلکه از لحاظ علمی نیز میتوانند منفعت هایی داشته باشد: از افزایش سلول های مغز گرفته تا تسکین درد.

۶ نکته مثبت علمی بازی های کامپیوتری

به گزارش کلیک، بررسی های جدید نشان داده اند که بازی های کامپیوتری آن غول شیطانی ساخته والدینمان که به مغز آسیب میرساند نیستند.اینجا به ۶مورد از مهم ترین سود های بازی های کامپیوتری اشاره می کنیم.

۱. بازی های کامپیوتری سه بعدی باعث تقویت حافظه میشوند

در سال ۲۰۱۵ طبق تحقیقاتی که در the journal of neuroscience صورت گرفت، محققان دانشگاه کالیفرنیا ، ۶۹نفر شرکت کننده را انتخاب کردند و از ۲۳نفر آنها خواستند به مدت دو هفته بازی سه بعدی سوپر ماریو را انجام دهند، از ۲۳ نفر دیگرخواستند که angry bird بازی کنند و از باقی افراد خواستند که بازی کامپیوتری انجام ندهند. محققان مشاهده کردند که شرکت کننده ها لحظات سرگرم کننده و لذت بخشی را با بازی های مفید سه بعدی تجربه کردند ، در نتیجه بازی هایی نیز که امروزه کودکان و بزرگسالان زمان زیادی صرفشان میکنند همین اثر را داشته و محرک های مفیدی برای مغز ایجاد میکنند. ۲۳ نفری که بازی سه بعدی سوپرماریو را انجام دادند، بعد از تحقیقات ،کارهایی را که به حافظه قوی تری نیاز داشت بهتر انجام دادند. در صورتی که ۴۶ نفر باقی از لحاظ حافظه تفاوتی بین قبل و بعد تحقیقات نشان ندادند.

محققان اشاره کردند: بازی های کامپیوتری که فضای سه بعدی پیچیده تری دارند اثر بهتری روی حافظه میگذارند.

۲.بازی کردن برای تسکین دردها میتواند درمان خوبی باشد

این میتواند بهانه ی خوبی برای انجام بازی های کامپیوتری در مواقع بیماری باشد.در مقاله ای که سال ۲۰۱۲ از American journal of preventive medicine منتشر شد ، نشان داده شد که در ۳۸ آزمایشی که صورت گرفته، وضیت سلامتی روحی و جسمانی ۱۹۵ نفر با انجام بازی های کامپیوتری بهبود یافته است. همچنین دانشمندان ، در سال ۲۰۱۰ با استناد به تحقیقاتی که در American pain society's conference انجام شد، اعلام کردند که بازی های کامپیوتری، مخصوصا بازی های با واقعیت مجازی، در کاهش خشم و درد ناشی از بیماری یا بهبود روند های درمانی نقش بسزایی دارند. Jeffrey Gold از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی میگوید : توجه بیمار، به بیماری و درد کم میشود و به بازی منعطف میگردد .تجربه ی این بازی ها حس شادمانی به شخص میدهد.

6نکته مثبت علمی بازی های کامپیوتری

۳.مدارک نشان میدهند بازی ها توانایی خواندن را در بچه هایی که دیسلکسیا(نوعی اختلال در خواندن) دارند بهبود میبخشند

بازی های کامپیوتری به کودکان نیز کمک میکند! مقاله ای که درسال ۲۰۱۳ در Cell منشر شد، اثر بازی های اکشنی مانند Ryman Raving Rabbids را بررسی کرد. این مقاله نشان داد که این گونه بازی ها میتوانند در سرعت و دقت خواندن مطالب توسط کودکان ۷ تا ۱۳ سالی که از دیسلکسیا رنج میبرند مفید واقع شود.

این نتایج بهتر یا برابر نتایجی بودند که از درمان های سنتی بدست می آمد، با این تفاوت که بچه ها به بازی کردن علاقه ی بیشتری نشان می دهند و از آن لذت می برند. محققان در این فکرند که سرعت بالای این بازی ها میتواند به افزایش دقت کودکان کمک کند. هرچند این اثر بازی ها هنوز اثبات شده نیستند.

۴.بازی تتریس میتواند برای مجروحان تصادفات مفید باشد

طبق تحقیقات می توان از بازی قدیمی تتریس ،بیشتر از بازی ای فقط برای گذروقت استفاده کرد. سال گذشته ۳۷ نفر از کسانی که به علت جراحات تصادفی به اورژانس بیمارستانی وابسته به آکسفورد مراجعه کردند به صورت اتفاقی انتخاب شدند تا ۲۰ دقیقه تتریس بازی کنند. ۳۴ مجروح دیگر نباید بازی میکردند و از آنها خواسته شد کارهای معمولی خود مانند چت کردن یا کتاب خواندن را انجام دهند. مجروحانی که تتریس بازی کردد به طور میانگین ۶۲ درصد کمتر به فکر تصادف پشت سر گذاشته می افتادند. ماه گذشته مقاله ای از Molecular psychiatry منتشر شد که اذعان داشت: علم برای افراد مجروح مداخله هایی را پیشنهاد میکند که وضعیت روحی مناسبی را ایجاد کند.

۵.بعضی تحقیقات نشان میدهند که بازی های ویدئویی باعث باهوش تر شدن شما می شوند

مطالعه ای در ۲۰۱۳ انجام شد و در pLoS ONE منتشر شد که نشان میدهد قوه ی درک شما هنگام روشن کردن ایکس باکس یا ps4 افزایش پیدا میکند. محققان پنج گروه از افرادی را که عادت به بازی کردن نداشتند را انتخاب کردند و به آنها گفتند که به مدت ۴ هفته هرروز،روزی ۱ ساعت با تلفن همراه خود بازی کنند. نتیجه در شرکت کنندگان این تحقیق با تست هایی که حافظه ی کوتاه مدت را محک میزند اندازه گیری شد و مشاده شد که قوه ی ادراک آنها بسیار بهبود یافته است.

۶.بازی کردن با افزایش سایز سلول های مغز ارتباط دارد

و در نهایت، تحقیقی که توسط محققان max planck institute آلمان درسال ۲۰۱۴ انجام شد و نتایجش در molecular psychiatry منتشر شد ، نشان میدهد بازی کردن سوپرماریو۶۴ باعث افزایش سایز مغز بخصوص در مناطقی که در درک فضایی، شکل گیری حافظه،برنامه ریزی و مهارت های حرکتی نقش دارند، میشود. وقتی محققان مغز۲۴ نفر شرکت کننده را که به مدت دو هفته روزی ۳۰ دقیقه بازی کرده اند در زیر دستگاه ام آر آی مشاهده کردند، یافتند ماده ی خاکستری مغز آنها در نواحی هیپو کمپ راست، قشر پیشانی راست و مخچه در مقایسه با گروه دیگر که بازی نکرده اند افزایش یافته است. Simone kuh یکی از محققان می گوید : این آزمایش ثابت می کند نواحی خاصی از مغز را می توان بوسیله ی بازی کامپیوتری ورزیده تر ساخت.

پس می توانید آخر هفته را بطور کامل با خیال راحت به بازی های کامپیوتری مشغول شوید.

ارسال نظر