ساخت یادداشت های دستنویس به وسیله اپل پنسل در برنامه Notes

رسانه کلیک - با استفاده از اپل پنسل می توان یادداشت های دستنویس را در برنامه Notes به وجود آورد. در این مطلب به توضیح مفصل کار با قلم اپل می پردازیم.

ساخت یادداشت های دستنویس به وسیله اپل پنسل در برنامه Notes

اپل پنسل یک ابزار انعطاف پذیر برای آیپد است. با استفاده از این قلم می توان علاوه بر نقاشی و رنگ آمیزی، یادداشت نویسی کرد. در این مطلب به شما نشان می دهیم که چگونه با استفاده از قلم اپل، یادداشت هایی را با دستخط خود به وجود آورید.

سازگاری قلم اپل

دو مدل مختلف برای قلم های اپل وجود دارد. نسل اول با شکل گرد و وجود اتصالگر نوری زیر کلاهک برای شارژ، به همراه آیپد پرو اصلی معرفی شده است.

تمام نسخه های آیپد زیر از نسل اول قلم های اپل پشتیبانی می کنند:

  • آیپد ایر (نسل سوم)
  • آیپد مینی (نسل پنجم)
  • آیپد پرو 12.9 اینچی (نسل اول و دوم)
  • آیپد پرو 10.5 اینچی
  • آیپد پرو 9.7 اینچی
  • آیپد (نسل ششم)
  • آیپد 10.2 اینچی (نسل هفتم)

نسل دوم اپل پنسل دارای اندازه کوچک تر و یک لبه صاف است که به طور مغناظیسی به لبه آیپد پرو چفت شده و به صورت بی سیم شارژ می شود.

نسل دوم قلم های اپل تنها به وسیله مدل های آیپد زیر پشتیبانی می شوند:

  • آیپد پرو 11 اینچی (مدل های 2018 و 2020)
  • آیپد پرو 12.9 اینچی (مدل های 2018 و 2020)

نحوه ایجاد یادداشت های دست نویس روی آیپد به وسیله اپلیکیشن Notes

یادداشت نویسی در آیپد بسیار آسان است، چون لزومی به دانلود یک اپلیکیشن خاص برای این کار وجود ندارد. با استفاده از برنامه Notes به راحتی می توانید هر آنچه می خواهید، بنویسید.

برای شروع، برنامه Notes را روی آیپد باز کرده و یک نوت (نوشته) جدید را به وجود آورید. در این قسمت، روی گزینه Expand ضربه بزنید تا نوت شما به حالت تمام صفحه تبدیل شود.

حال نوک قلم را روی صفحه بزنید تا به حالت یادداشت های دستنویس منتقل شوید. در این حالت ابزارهای رسم در پایین صفحه ظاهر می شوند.

بوم در اختیار شماست. می توانید هر چیزی را روی آن بنویسید، نقاشی یا تایپ کنید. در هنگام یادداشت برداری به وسیله اپل پنسل، از انگشتان خود برای بالا و پایین بردن صفحه استفاده کنید.

اولین ابزار رسم، ابزار Pen (خودکار) است. روی آن ضربه بزنید تا گزینه های مختلف برای ضخامت نوک قلم و شفافیت ظاهر شوند. برای دو ابزار کناری، یعنی مداد (Pencil) و ماژیک (Marker) نیز می توانید همین کار را تکرار کنید.

در صورت داشتن قلم نسل دوم، با دو ضربه روی گزینه Action، به حالت پاک کن می روید. البته دکمه Action را می توان به نحوی تنظیم کرد که به جای پاک کن، به آخرین ابزار استفاده شده تغییر حالت دهد.

چهارمین ابزار، پاک کن است. با ضربه روی آن، اپل پنسل تبدیل به یک پاک کن می شود. بدین ترتیب با کشیدن قلم روی هر چیزی، آن را پاک می کند.

گزینه بعدی، ابزار انتخاب سبک Lasso است. پس از انتخاب این ابزار، می توانید با کشیدن دایره روی عناصر، آن ها را انتخاب کرده و سپس با حرکت انگشت، آن ها را روی بوم جا به جا کنید.

آخرین ابزار در مجموعه، خط کش است. پس از انتخاب این گزینه، یک خط کش بزرگ در ناحیه نوشتاری ظاهر می شود. با استفاده از دو انگشت خود می توانید خط کش را جا به جا کرده و یا زاویه آن را به 45 درجه، 90 درجه و غیره تغییر دهید. با ضربه مجدد روی این گزینه، خط کش محو می شود.

در لبه راست، یک انتخاب کننده رنگ را مشاهده می کنید. پنج رنگ رایج در این قسمت وجود دارند، اما با ضربه روی آیکون دایره رنگی، تنوع بسیاری از رنگ ها در اختیار شما قرار می گیرد.

برنامه اپل نوت از قابلیت درونی شناسایی دستخط برخوردار است. پس تا زمانی که نوشته شما معتبر باشد، اپل می تواند آن را شناسایی کند. به بیان بهتر، شما می توانید در یادداشت های دستنویس خود به جستجو بپردازید. برای این کار، به فیلد Search رفته و کلمه ای را در یادداشت دستنویس خود جستجو کنید.

نکته دیگر این که نیازی به باز کردن قفل آیپد، برای نوشتن یادداشت نیست. تنها کافیست با استفاده از اپل پنسل روی صفحه قفل ضربه بزنید تا یک صفحه خالی جهت نوشتن برای شما ظاهر شود. البته برای ذخیره نوشته، حتما باید قفل آیپد را باز کنید.

این قابلیت را می توان در بخش تنظیمات تغییر داد. برای این کار به اپلیکیشن Settings رفته و در بخش Notes، گزینه Access Notes From Lock Screen Section را انتخاب کنید.

نوشتار مرتب به وسیله خطوط و گرید

استفاده از اپل پنسل و دستنویسی در برنامه نوت، آشفته و غیرمنظم است. با این حال قابلیت های برنامه Notes می تواند ترتیب و نظم خاصی را برای نوشتن فراهم آورد. پس از ساخت یک صفحه خالی، روی گزینه Share ضربه بزنید. در این صورت گزینه Lines&Grids برای شما ظاهر می شود.

با زدن روی این گزینه، صفحه ای روی نمایشگر ظاهر می شود و شما می توانید هر نوع طرح بندی دلخواه برای خطوط یا گرید را انتخاب کنید.

خطوط یا گرید انتخاب شده به پس زمینه بوم اعمال خواهد شد. واضح است که نوشتن روی خطوط مشخص، آسان تر بوده و نظم استانداردی را به نوشته شما می بخشد.

گزینه های دیگری به جای اپلیکیشن Notes

برنامه نوت، گزینه خوبی برای تمرین یادداشت های دستنویس به وسیله اپل پنسل است. اما اگر به ویژگی های بیشتری احتیاج دارید، می توانید از برنامه های دیگری مانند GoodNotes 5 (با قیمت 7.99 دلار) یا Notability (با قیمت 8.99 دلار) استفاده کنید که در فروشگاه اپل استور یافت می شوند.

اگر همزمان از آیپد پرو و مک جدید استفاده می کنید، می توانید آیپد خود را به مک متصل کرده و آن را به یک نمایشگر ثانویه بزرگ و مطلوب تبدیل کنید که از قلم اپل پشتیبانی می کند. ویژگی جدید Sidecar در نسخه کاتالینا macOS و iPadOS امکان انجام این کار را میسر می کند.

ارسال نظر