چگونه از حالت تصویر در تصویر در آیپد استفاده کنیم؟

رسانه کلیک - حالت PiP یا تصویر در تصویر، یکی از ویژگی های چندکاره روی آیپد است. با استفاده از این قابلیت می توان حین استفاده از یک اپلیکیشن، به تماشای ویدیو یا تماس FaceTime پرداخت.

چگونه از حالت تصویر در تصویر در آیپد استفاده کنیم؟

تصویر در تصویر یا همان (PiP) یک ویژگی چندکاره در آیپد است که در حین استفاده از یک اپلیکیشن، امکان تماشای یک ویدیو یا برقراری تماس FaceTime را در یک پنجره کوچک فراهم می آورد. البته کار با این قابلیت کمی پیچیده است. در این مطلب به آموزش استفاده از حالت تصویر در تصویر می پردازیم.

حالت PiP یا تصویر در تصویر چیست؟

با استفاده از ویژگی PiP، کاربر می تواند یک ویدیو یا تماس FaceTime را در یک پنجره کوچک قابل حرکت، در گوشه نمایشگر آیپد مشاهده کرده و در عین حال، از اپلیکیشن های دیگر استفاده کند. این ویژگی به طور خاص در مواقعی به کار می آید که کاربر در حین کار، نیازمند تماشای یک ویدیو است، و یا تمایل دارد تا در هنگام استفاده از اپیلیکشن های دیگر، تماس ویدیویی خود را ادامه دهد.

ویژگی PiP نخستین بار در سیستم عامل iOS9 در کنار سایر ویژگی های چندکاره آیپد در سال 2015 معرفی شد. مدل های مختلف آیپد پرو، آیپد (نسل پنجم به بعد)، آیپد ایر 2 (و نسخه های بعدی) و آیپد مینی 4 (و نسخه های بعدی) از قابلیت تصویر در تصویر بهره مند هستند.

البته باید توجه داشت که تمام برنامه های ویدیویی قادر به اجرای ویژگی PiP نیستند، در عوض برنامه های انحصاری اپل مثل Facetime و Apple TV می توانند از این ویژگی پشتیبانی می کنند. بسیاری از اپلیکیشن های پخش ویدیوی اصلی (مثلا نتفلیکس و پرایم ویدیو) نیز قادر به پشتیبانی از PiP هستند. همچنین می توان ویدیوهای خاصی را از سافاری در حالت PiP پخش کرد.

نحوه راه اندازی حالت PiP روی آیپد

برای استفاده از مود PiP، ابتدا اپلیکیشن مورد نظر را باز کنید. توجه داشته باشید که این برنامه باید از PiP پشتیبانی کند. در برخی برنامه ها مثل اپل TV، به راحتی می توان با ضربه روی آیکون PiP حالت تصویر به تصویر را راه اندازی کرد. این آیکون شبیه به دو مستطیل همپوشان است که یک پیکان قطری درون یکی از مستطیل ها به سمت راست پایین اشاره می کند.

در اپلیکیشن های دیگر تنها می توان با بازگشت به صفحه خانه، قابلیت PiP را راه اندازی کرد. برای این کار، یا گزینه Home را فشار دهید و یا از جسچر صفحه Home استفاده کنید. دو جسچر وجود دارند که کاربر با استفاده از آن ها می تواند به صفحه Home باز گردد: پنج انگشت خود را روی صفحه گذاشته و آن ها را به هم نزدیک کنید، و یا انگشت خود را از پایین به سمت بالا بکشید صفحه Home ظاهر شود.

پس از فعال سازی صحیح PiP، ویدیو یا تماس ویدیویی شما به یک پنجره کوچک در گوشه صفحه منتقل می شود. در این حالت می توانید اپلیکیشن دیگری را باز کرده و از آن استفاده کنید، در عین حال که پنجره PiP روی صفحه باقی مانده است.

برای تغییر مکان پنجره PiP، روی آن ضربه زده و آن را به هر گوشه دلخواه از نمایشگر منتقل کنید.

همچنین می توانید با جسچر دو انگشتی، اندازه پنجره PiP را کوچک یا بزرگ کنید. دو انگشت خود را روی قاب ویدیو گذاشته و آن ها را از هم دور یا به هم نزدیک کنید تا پنجره بزرگ و کوچک شود.

نحوه استفاده از کنترل های پخش ویدیوی PiP

اگر در حال پخش یک ویدیو با استفاده از PiP هستید، یک بار روی پنجره مربوطه ضربه بزنید تا سه گزینه کنترلی برای شما ظاهر شود.

از چپ به راست، گزینه اول باعث می شود تا پنجره، کل صفحه آیپد را اشغال کند (و حالت PiP به پایان برسد). گزینه دوم موجب توقف و پخش ویدیوی PiP می شود. گزینه سوم (دایره حاوی X) پنجره PiP را به طور کامل می بندد.

نحوه استفاده از کنترل های PiP برای تماس FaceTime

اگر در حال استفاده از اپلیکیشن FaceTime در حالت PiP هستید، روی پنجره مربوطه ضربه بزنید تا سه گزینه کنترلی برای شما ظاهر شود.

از چپ به راست، گزینه اول باعث می شود تا پنجره، تماس FaceTime کل صفحه آیپد را اشغال کند. گزینه دوم موجب قطع تماس می شود. گزینه سوم نمایش ویدیویی را متوقف کرده و پنجره PiP را می بندد، اما تماس به طور صوتی هنوز ادامه دارد. با ضربه روی لوگوی تماس سبز کوچک در نوار وضعیت در بالای صفحه، می توانید پخش نمایش تماس را از سر بگیرید.

نحوه پنهان کردن پنجره PiP روی آیپد

برای مخفی یا کمینه کردن موقت پنجره PiP، کافیست آن را به لبه راست یا چپ نمایشگر بکشید. با این کار، پنجره PiP به یک تب کوچک در لبه نمایشگر تبدیل می شود که پیکانی روی آن قرار گرفته است.

برای مشاهده مجدد پنچره PiP، روی این تب پیکان دار ضربه بزنید تا پنجره در گوشه نمایشگر ظاهر شود.

نحوه بستن PiP در آیپد

پس از پایان کار با حالت PiP، می توانید روی پنجره مربوطه ضربه زده و پس از ظاهر شدن گزینه های کنترلی، دکمه حاوی X را انتخاب کنید تا پنجره ناپدید شود.

به منظور بستن پنجره PiP برای تماس FaceTime، روی آن ضربه بزنید تا گزینه های کنترلی ظاهر شوند. حال، پنجره را به نمایش صفحه کامل تبدیل کرده و روی آیکون P2P (سمت چپ) ضربه بزنید تا پنجره ناپدید شود. همچنین می توانید با فشردن آیکون قطع تماس (دایره حاوی گوشی تلفن) پنجره را بسته و تماس را قطع کنید.

ارسال نظر