سه روش موثر برای کاهش تعداد میانبرهای دسکتاپ در ویندوز

رسانه کلیک - وجود فایل ها، پوشه ها یا میانبرهای متعدد روی دسکتاپ باعث می شود تا این صفحه ظاهر آشفته ای به خود بگیرد و دسترسی به آیکون های دلخواه سخت تر شود.

سه روش موثر برای کاهش تعداد میانبرهای دسکتاپ در ویندوز

اکثر کاربران برای دسترسی سریع تر و راحت تر به فایل ها، پوشه ها و میانبرهای برنامه ها، آن ها را روی صفحه دسکتاپ قرار می دهند. با این حال وجود آیکون های بیش از حد روی دسکتاپ، موجب آشفتگی و دشواری در یافتن آن ها می شود.

به منظور افزایش کارایی کامپیوتر و اجتناب از آشفتگی دیجیتالی، بهتر است تنها میانبرهای مربوط به برنامه های پرکاربرد را روی دسکتاپ قرار دهید. اگر به هر دلیلی آیکون های میانبرهای دسکتاپ را پاک کردید، باز هم به یک روش متفاوت برای دستیابی به فایل ها و برنامه های پرکاربرد خود به شیوه ای ساده و سریع احتیاج پیدا خواهید کرد.

در ادامه این مطلب، سه روش مختلف برای کنترل آشفتگی دسکتاپ ارایه می شوند.

1- استفاده از منوی استارت

منوی استارت شبیه به یک جدول محتویات است. در این منو می توان تمام برنامه ها و مکان آن ها روی کامپیوتر را پیدا کرد. با فشردن دکمه ویندوز (Win) در صفحه کلید و یا با کلیک روی آیکون پنجره در گوشه پایین سمت چپ نمایشگر، منوی استارت باز می شود.

با طی مراحل زیر، می توانید کاشی مربوط به برنامه پرکاربرد خود را به سمت راست منوی استارت اضافه کنید.

1- میانبر برنامه دلخواه را جهت اضافه کردن به منوی استارت پیدا کنید.

2- روی آیکون کلیک سمت راست کنید.

3- گزینه Pin to Start را انتخاب کنید.

4- آیکون را از روی دسکتاپ حذف کنید.

مرتب سازی منوی استارت

با اضافه کردن میانبرهای متعدد به منوی استارت، احتمال آشفتگی در این قسمت به وجود می آید. شما می توانید با ساخت گروه های مختلف از کاشی های برنامه های مشابه، منوی استارت را مرتب سازی و سازماندهی کنید. دسته بندی های پیشفرض متعددی در منو وجود دارند، اما می توان آن ها را به صورت دلخواه تغییر داد.

برای تغییر نام یک گروه، روی عنوان آن کلیک کرده و نام جدیدی را تایپ کنید. همچنین می توانید مکان گروه ها را تغییر دهید. برای این کار روی دو خط کنار عنوان گروه مورد نظر کلیک کرده و انگشت خود را روی موس نگه دارید. موس را جابجا کنید تا گروه تغییر مکان دهد. زمانی که مکان مورد نظر را پیدا کردید، انگشت خود را از روی موس بردارید. به همین سادگی یک گروه می توان به مکان جدیدی منتقل شود.

2- استفاده از نوار وظیفه

یکی دیگر از روش های کاهش میانبرهای دسکتاپ، استفاده از نوار وظیفه یا همان Taskbar است. نوار وظیفه به عنوان یکی از عناصر مهم ویندوز، در پایین صفحه قرار داد. این ابزار به شما اجازه می دهد تا برنامه های پین شده را به اجرا درآورده و برنامه های در حال اجرا را مشاهده کنید.

با پین کردن میانبرهای برنامه های دلخواه به نوار وظیفه، امکان دسترسی سریع به آن ها فراهم می شود. برای پین کردن برنامه ها به نوار وظیفه، مراحل زیر را انجام دهید:

1- روی میانبر دلخواه کلیک سمت راست کنید.

2- سپس گزینه Pin to Taskbar را انتخاب کنید.

3- میانبر مربوطه را از روی دسکتاپ حذف کنید.

اگر می خواهید آیکون های متعددی را در نوار وظیفه قرار دهید، بهتر است به جای بزرگ کردن این نوار، اندازه آیکون ها را کوچک تر کنید، تا تعداد بیشتری کنار یکدیگر جای گیرند.

1- روی نوار وظیفه کلیک سمت راست کنید.

2- گزینه Taskbar Settings را انتخاب کنید.

3- قابلیت Use Small Taskbar Buttons را فعال کنید.

البته این روش بالا در بین نسخه های مختلف ویندوز، ممکن است کمی تفاوت داشته باشد.

3- تغییر نحوه اجرای برنامه ها

اگر میل دارید تا دسکتاپ شما ظاهر کاملا پاکیزه ای داشته باشد، می توانید تمام آیکن ها و میانبرهای دسکتاپ را حذف کرده و تنها از نوار وظیفه یا منوی استارت برای دسترسی به آن ها استفاده کنید. با این حال دو روش ساده دیگر برای باز کردن برنامه ها و اسناد، بدون نیاز به کلیک روی آیکون های مربوطه وجود دارد.

کورتانا (به وسیله صوت)

کورتانا دستیار صوتی دیجیتالی مایکروسافت است. اگر مایل به استفاده از هیج آیکونی نیستید، از کورتانا درخواست کنید تا برنامه یا فایل مورد نظر شما را باز کند. مثلا تنها کافیست عبارت Hey, Cortana. Find document را گفته و سپس نام سند مربوطه را به زبان آورید. اگر می خواهید یک برنامه را اجرا کنید، کلمه Lunch و سپس نام برنامه دلخواه را به زبان آورید. البته برای اجرای این فرمان ها، ابتدا باید دستیار کورتانا را روی کامپیوتر خود فعال کنید.

برنامه های جانبی (به وسیله جستجو)

پین کردن برنامه ها روی نوار وظیفه یا منوی استارت، راه خوبی برای کاهش میانبرهای دسکتاپ است. اما اگر آیتم های زیادی در این دو قسمت وجود داشته باشند، مجددا با آشفتگی نامطلوبی مواجه خواهید شد. با نصب یک راه انداز برنامه جانبی مثل WoX یا Keybreeze می توان از این هرج و مرج جلوگیری کرد. این دو برنامه به راحتی با ترکیب دکمه های Alt + Space باز می شوند. سپس نام برنامه مورد نظر را تایپ کرده و روی آن کلیک کنید تا برنامه باز شود.

معمولا به کاربران توصیه می شود تا میانبرها، فایل ها یا پوشه های کمتری را روی دسکتاپ قرار دهند. بهتر است به طور هفتگی یا ماهانه، دسکتاپ خود را به اصطلاح تمیز کنید، پوشه ها و فایل های موجود را به مکان دیگری منتقل کرده، موارد بدون استفاده را پاک کنید و میانبرها را به منوی استارت یا نوار وظیفه انتقال دهید.

ارسال نظر