چگونه لپ تاپ قدیمی را به یک وسیله مناسب جهت سرگرمی کودکان تبدیل کنیم؟

رسانه کلیک - در این مطلب به شما خواهیم گفت که چگونه لپ تاپ قدیمی و بی استفاده خود را به یک وسیله سرگرم کننده و البته آموزشی برای کودکان تبدیل کنید.

چگونه لپ تاپ قدیمی را به یک وسیله مناسب جهت سرگرمی کودکان تبدیل کنیم؟

بسیاری از لپ تا های قدیمی قابلیت اجرای برنامه های جدید را ندارند و برای همین تقریبا بی استفاده هستند. اما می توان با انجام چند مرحله ساده، آن ها را به یک وسیله آموزشی و سرگرم کننده برای کودکان تبدیل کرد. در ادامه با نحوه این کار آشنا می شویم.

پاک کردن محتوای نامناسب از روی لپ تاپ قدیمی

نخستین مرحله برای آماده سازی لپ تاپ برای کودکان، پاک کردن هر گونه محتوای خشونت آمیز و نامناسب است. این کار را می توان با بروزرسانی ویندوز یا مک، حذف نصب برنامه های غیر ضروری و پاک کردن تمام فایل ها انجام داد. روش بهتر آن است که کلیه فایل های مهم را از هارد بازیابی کرده و سپس تنظیمات لپ تاپ را به حالت کارخانه برگردانید. این کار از طریق ویژگی Reset Your PC در ویندوز 10، نصب مجدد ویندوز 7، ریست کردن ویندوز 8 و نصب آخرین نسخه macOS به راحتی انجام می گیرد.

البته شما باید لپ تاپ را به لحاظ سخت افزاری نیز برای کودکان آماده کنید. به عنوان مثال اگر شکل باتری تغییر یافته و به خوبی کار نمی کند باید آن را جایگزین کنید، یا مثلا به فکر زدودن گرد و غبار از مادربورد و تعویض هارد باشید. متاسفانه مشکلی که در اینجا به وجود می آید آن است که گاهی اوقات هزینه لازم برای خرید یک کروم بوک ساده به مراتب از تعمیر لپ تاپ های قدیمی ارزان تر است.

امنیت و سلامت لپ تاپ

پس از پاک سازی و تعمیر لپ تاپ، وقت آن است که به فکر امنیت آن باشید. البته این بدان معنا نیست که نرم افزارهای پیچیده امنیتی مختلف را روی آن نصب کنید. سیستم عامل ویندوز دارای ویژگی Windows Defender بوده که مانند یک آنتی ویروس عمل می کند. اما در صورت استفاده از سیستم عامل مک باید به دنبال راه حلی مناسب جهت مقابله با بدافزارها باشید.

دومین مرحله فعال سازی قابلیت کنترل والدین است. اعمال محدودیت های زمانی، استفاده از برخی ویژگی های خاص و منع دسترسی به وب سایت های نامناسب از جمله نکاتی هستند که باید هنگام استفاده از کودک از تکنولوژی و اینترنت، به آن ها توجه شود. مک این قابلیت را دارد که برای کودکان حساب کاربری جداگانه تخصیص دهد. البته قابلیت کنترل والدین در سیستم عامل ویندوز 7 و ویندوز 8 نیز ارتقا یافته است. ویندوز 10 به شما اجازه می دهد تا خودتان وظیفه ساخت و نظارت حساب را در دست گیرید.

نصب برنامه های آموزشی و سرگرم کننده

مرحله سوم برای آماده سازی لپ تاپ قدیمی برای کودک، اضافه کردن محتوای مفید و نصب برنامه های سرگرم کننده و آموزشی است که در زیر برخی از آن ها را مرور می کنیم:

PBS Kids: این برنامه شامل طیف وسیعی از بازی های جذاب و ویدئوهای شاد و آموزنده برای کودکان است.

Minecraft: محبوب ترین بازی کامپیوتری در بین کودکان که خلاقیت آن ها را بالا می برد.

Hoopla: این برنامه با اتصال به کتابخانه ها، امکان دسترسی رایگان به انواع و اقسام کتاب ها را فراهم می آورد.

Scratch: این برنامه در واقع ساخت دانشکاه MIT است که مفاهیم اولیه کدنویسی را به کودکان بالای 4 سال آموزش می دهد.

ABC Mouse: این برنامه بازی های آموزنده با موضوعات مختلف را در یک مجموعه مبتنی بر اشتراک، گردآوری می کند.

Virtual field trips: این برنامه امکان بازدید از نقاط مختلف جهان را برای کودک فراهم می آورد.

Google Classroom: یکی از بهترین برنامه های آموزشی حال حاضر دنیا که برای کودکان بسیار مناسب است.

به خاطر داشته باشید که در هر زمان بهتر است مراقب کودکان خود در هنگام بازی یا کار با کامپیوتر باشید. با اینکه قابلیت کنترل والدین می تواند به محدود کردن کودک به وب سایت های امن و بی خطر کمک کند، اما فرزندان کنجکاو همیشه راهی برای دور زدن قوانین پیدا می کنند.

افزایش سرعت لپ تاپ های قدیمی

اگر در اجرای برخی برنامه ها روی لپ تاپ با مشکل مواجه می شویم، وقت آن رسیده تا بار کاری آن را کاهش دهید. ارتقای یک لپ تاپ قدیمی به یک نسخه جدید از سیستم عامل قبلی، ممکن است باری زیادی بر سخت افزارهای قدیمی تحمیل کند. در عوض استفاده از برنامه های سنگینی نظیر ویندوز 10، سیستم عامل های سبک تری نظیر کروم را نصب کنید که به طور خاص برای اجرا در دستگاه های کم توان ساخته شده است. شاید سیستم عامل های قدیمی پیچیده تر به نظر برسند، اما اساس سیستم عامل های جدید بوده و فرزند شما به نحو بهتری با تکنولوژی آشنا شده و آن را یاد می گیرد. کارهای بسیار زیادی می توان برای افزایش سرعت در کامپیوترهای مبتنی بر ویندوز یا مک انجام داد.

با نصب ویندوز ChromeOS روی یک لپ تاپ می توان زندگی تازه ای به آن بخشید. البته دستگاه شما احتمالا بسیاری از اپلیکیشن های کروم را اجرا نمی کند، اما حداقل مرورگر آن به خوبی اجرا می شود. این مرورگر امکان دستیابی کودکان به مجموعه ای امن و سالم از وب سایت های مختلف جهت آموزش و بازی را فراهم می آورد.

با کمی صرف وقت روی یک تکه غیر قابل استفاده از فناوری قدیمی و تاریخ گذشته، می توان دستگاهی را تهیه کرد که کودکان عاشق بازی و کار با آن هستند. لزومی ندارد که لپ تاپ شما چندان سریع یا نو باشد. با پاک سازی، تامین امنیت و نصب محتوای مناسب، این دستگاه آماده آموزش و سرگرم کردن فرزندان شما است.

ارسال نظر