معرفی چند روش برای رفع مشکلات مربوط به صفحه کلید لپ تاپ

رسانه کلیک - در این مطلب به معرفی راه هایی می پردازیم که می توان آن ها را برای رفع مشکلات مربوط به صفحه کلید لپ تاپ به کار گرفت. در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی چند روش برای رفع مشکلات مربوط به صفحه کلید لپ تاپ

صفحه کلید یکی از مهم ترین اجزای لپ تاپ به شمار می آید و باید به خوبی از آن مراقبت کرد. حتی شاید بتوان گفت که یکی از اصلی ترین دلایل برای خرید لپ تاپ همین کیبورد قابل حمل و سبک است. در ادامه به معرفی برخی از رایج ترین مشکلات به وجود آمده برای صفحه کلیدها پرداخته و راه حل مناسب با آن را ارائه می دهیم.

واکنش بسیار کند صفحه کلید لپ تاپ

اگر صفحه کلید لپ تاپ به کندی عمل کرده و چند ثانیه پس از فشردن دکمه ها واکنش نشان می دهد، به احتمال زیاد مشکل از سخت افزار نیست. یکی از مهمترین دلایل این امر روشن بودن ویژگی Filter Keys است که باعث می شود کیبورد در برابر فشارهای آهسته واکنشی را از خود نشان ندهد. اما چگونه می توان این قابلیت را غیر فعال کرد؟

ابتدا به منوی Start رفته و سپس از قسمت تنظیمات، گزینه Ease of Access را انتخاب کنید. سپس روی آیکون کیبورد در سمت چپ ضربه زده و ویژگی Use Filter Keys را غیر فعال کنید.البته به خاطر داشته باشید که غیر فعال بودن یا تاخیر در عملکرد کیبورد می تواند از درایور معیوب باشد.

غیر فعال بودن نرم افزار صفحه کلید

اگر با فشردن دکمه ها، لپ تاپ به BIOS بوت شود، قطعا مشکل از صفحه کلید نیست و اصلاحات باید روی ویندوز انجام شود. از آنجایی که ممکن است ویندوز شما به پسوورد نیاز داشته باشد، دسترسی به یک کیبورد جانبی ضروری است.

بررسی ویندوز 10 برای خطاهای احتمالی سیستم فایل صفحه کلید

اگر صفحه کلید لپ تاپ به دلیل یک مشکل نرم افزاری عمل نمی کند، اولین راه حل معقولانه، اجرای یک اسکن سیستم فایل است. بدین ترتیب سیستم فایل های ویندوز برای یافتن هر گونه خطا مورد اسکن قرار گرفته و سپس هر گونه خرابی احتمالی اصلاح می شود.

برای این کار، دکمه win را فشار داده و سپس عبارت cmd را در کادر جستجو وارد کنید. پس از ظاهر شدن پنجره Command Promp ، روی آن کلیک سمت راست کرده و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید.

در پنجره Command Prompt باید عبارت زیر را نوشته و منتظر بمانید تا فرایند کامل شود:

sfc / scannow

نصب مجدد درایور کیبورد

ابتدا به قسمت Device Manager رفته و روی آیکون Keyboards کلیک کنید. اگر یک علامت تعجب (یا اخطار Standard PS/2 Keyboard) در کنار صفحه کلید پیشفرض وجود داشت، این بدان معناست که خود ویندوز مشکلی را شناسایی کرده است.

حال شما باید روی کیبورد کلیک سمت راست کرده و روی گزینه Uninstall Device ضربه زده در پایان لپ تاپ خود را ریبوت کنید. بدین ترتیب کیبورد مجددا نصب شده و مشکل برطرف می شود.

حذف نصب یا Uninstall کردن کیبوردهای ثانویه

گاهی اوقات درایور مربوط به کیبوردهای ثانویه قبلی می توانند موجب غیر فعال سازی صفحه کلید لپ تاپ شوند. با حذف کردن تمام این درایوها و حفظ تنظیمات مربوط به کیبورد اصلی می توانید مشکل به وجود آمده را برطرف کنید.

برای این کار مجددا به قسمت Device Manager رفته و با انتخاب گزینه View و سپس Show Hidden Device، تنظیمات مربوط به کیبوردها را بررسی کنید. سپس روی HID Keyboard Device کلیک سمت راست کرده و گزینه Uninstall را بزنید.

کار نکردن سخت افزار صفحه کلید لپ تاپ

زمانی که کیبورد با مشکل مواجه می شود، ابتدا باید بررسی کرد که آیا این مشکل نرم افزاری است، یا سخت افزاری. برای تشخیص مشکل، پس از روشن کردن لپ تاپ و در حین بالا آمدن ویندوز، دائما کلیدی را فشار دهید که شما را به صفحه BIOS منتقل می کند. این دکمه در بین ل تاپ های مختلف، متفاوت است. اما معمولا دکمه های Delete، F2، F8 یا F12 کاربر را به صفحه BIOS انتقال می دهند. اگر ویندوز به طور کامل بالا آمد، یا دکمه اشتباهی را زده اید و یا کیبورد شما از لحاظ سخت افزاری خراب است.

اگر از فشردن دکمه صحیح مطمئن بوده اما به صفحه BIOS منتقل نشدید، پس می توان به این نتیجه رسید که لپ تاپ شما از لحاظ سخت افزاری با مشکل مواجه است. البته این مشکل می تواند به قطعی یا ضعف برقراری ارتباط بین کیبورد و مادربورد مربوط باشد، که خیلی ساده حل می شود.

اگر به هر دلیلی تمایل به باز کردن لپ تاپ ندارید، بهتر است دستگاه خود را نزد یک متخصص برده تا مشکل را حل کند. اما اگر می توانید لپ تاپ را باز کرده و مشکل را مورد بررسی قرار دهید، باید از ابزارهای مناسب برای نگه داشتن صفحه کلید و بررسی اتصالات زیرین استفاده کنید. پس از انجام این کار، تپ اتصال دهنده کیبورد و مادربورد را بررسی کنید که مبادا شل یا شکسته شده باشد.

اگر اتصال دهنده یا سیم مربوطه آسیب دیده است، آنگاه باید لپ تاپ خود را در اختیار تعمیرکار قرار دهید. اما اگر تنها شل شده باشد، می توانید خود به راحتی مشکل را حل کنید.

ارسال نظر