نحوه صحیح شستشو و ضد عفونی کردن اپل واچ

رسانه کلیک - امروزه ضد عفونی کردن دست ها، سطوح و سایر وسایلی که به صورت مداوم با آن ها سر و کار داریم جزو واجبات است. در این مطلب به معرفی روش مناسب برای ضد عفونی کردن اپل واچ می پردازیم.

نحوه صحیح شستشو و ضد عفونی کردن اپل واچ

شما با هر بار لمس اپل واچ خود آن را به باکتری یا میکروب خطرناکی آلوده می کنید. بنابراین باید به صورت مداوم آن را ضد عفونی کنید تا از خطر ابتلا به بیماری های مختلف مصون بمانید. در ادامه بهترین و موثرترین روش برای این کار برای شما شرح داده ایم.

لوازم مورد نیاز برای ضد عفونی کردن اپل واچ

ضدعفونی کردن اپل واچ تفاوت چندانی با آیفون یا گجت های پر استفاده دیگر ندارد. پس از شیوع گسترده ویروس COVID-19 در اوایل سال 2020، شرکت اپل راهنمای پاک سازی محصولات خود را بروزرسانی کرد و بدین گونه بود که الکل ایزوپروپیل، به عنوان یک ماده مناسب جهت از بین بردن باکتری، ویروس و میکروب های خطرناک معرفی شد. لوازم مورد نیاز برای ضد عفونی کردن اسمارت واچ اپل عبارتند از:

  • پارچه بدون پرز نرم و مرطوب
  • ایزوپروپیل الکل با غلظت 70 درصد و یک پارچه تمیز
  • گوش پاک کن
  • مسواک مناسب با برس نرم (اختیاری)
  • خلال دندان (اختیاری)

دو مورد آخر زمانی کاربرد دارند که ساعت شما جرم و یا غبار گرفته باشد.

بند اپل واچ را جدا کرده و آن را به صورت مجزا بشویید

برای سادگی بیشتر در امر پاکسازی بهتر است بند ساعت را جدا کنید. ابتدا صفحه را به پشت برگردانید، سپس دو دکمه موجود در بالا و پایین سنسور را فشار داده و همزمان بند را به چپ و راست بکشید تا از صفحه جدا شود.

در اینجا باید توجه داشته باشید که جنس بند ساعت تاثیر زیادی در نحوه شستشو دارد. به عنوان مثال بندهای چرمی اپل در برابر آب مقاوم نیستند و باید با روش دیگری آن ها را تمیز کرد.

نحوه تمیز کردن بندهای پارچه ای، سیلیکونی و فلزی

برای شستشوی بندهای پارچه ای، سیلیکونی و فلزی می توان آن ها را به سادگی زیر آب گرفت. برای اثرگذاری بیشتر بهتر است از آب ولرم استفاده کرده و لکه های روی بند را با انگشت بسایید. برای لکه های سمج تر روی بندهای فلزی می توانید از خلال دندان یا مسواک نرم استفاده کنید.

توجه داشته باشید که شستشوی بندهای پارچه ای با آب خالی کافی نیست. با اینکه اپل تماس بندها با الکل را به شدت منع کرده، اما به نظر نمی رسد که تمیز کردن بندهای نایلونی با الکل آسیبی به آن برساند. اما بهتر است برای اطمینان، ابتدا الکل را روی سطح کوچکی از بندها امتحان کنید.

پس از خشک شدن کامل بند اپل واچ، آن را به وسیله الکل ایزوپروپیل ضدعفونی کنید. بدین ترتیب که پارچه تمیز را آغشته به الکل کرده و سپس آن را روی بند می کشیم. الکل ایزوپروپیل کلیه باکتری ها و میکروب های سطح را از بین برده و سپس تبخیر می شود. به خاطر داشته باشید که پیش از ضدعفونی کردن بند ساعت باید حتما آن را با آب بشویید.

نحوه تمیز کردن بندهای چرمی

بندهای چرمی اپل واچ را نباید مستقیما زیر شیر آب گرفت. در عوض یک پارچه تمیز و مرطوب را به آرامی روی آن بکشید و سپس اجازه دهید تا کاملا خشک شود. برخی شواهد حاکی از آن هستند که الکل ایزوپروپیل منجر به خشکی بندهای چرمی می شود؛ با این حال عده بسیاری برای لکه زدایی از این الکل استفاده کرده و از نتیجه راضی بوده اند. گزینه بعدی در این شرایط فعلی، خرید بندهای پارچه ای، سیلیکونی و فلزی است.

تمیز کردن بدنه اپل واچ

یک پارچه نرم را با آب مرطوب کرده و روی بدنه ساعت بکشید، بطوریکه لکه ها و گرد و غبار موجود روی سطح آن کاملا پاک شوند.

تجربه ثابت کرده که کناره های سنسور بیشتر در معرض تجمع آلودگی قرار می گیرند. در چنین شرایطی باید با استفاده از خلال دندان یا یک برس نرم باید جرم ها را از بین ببرید.

حال به مدت چند دقیقه بدنه ساعت را زیر آب ولرم گرفته و قسمت هایی که بند به قاب متصل می شود را خوب شستشو دهید. سپس آن را به طور کامل خشک کنید.

پارچه تمیز را به الکل ایزوپروپیل آغشته کرده و آن را تماما روی بدنه بکشید. برای از بین بردن لکه های سمج می توانید از گوش پاک کن هم استفاده کنید. پاکسازی اطراف نمایشگر، مهره تنظیم دیجیتالی و مهره های کناری را نیز از یاد نبرید. حال مدتی صبر کنید تا الکل تبخیر شود.

اتصال دوباره اجزای اپل واچ

همانطور که تصویر زیر می بینید، بندها را به آرامی و با حرکت دادن در راستای افق به بدنه متصل کنید. هر گاه صدای خفیفی شنیدید، به آن معناست که بند کاملا به بدنه اتصال یافته است.

دقت کنید که عدم اتصال صحیح بندها به بدنه ممکن است باعث افتادن و گم شدن ساعت شود.

رعایت چند نکته برای ضدعفونی کردن اپل واچ

هنگام شستشوی اسمارت واچ خود موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

  • شستشوی اپل با آب ولرم مانعی ندارد اما از تماس آن با صابون، شامپو و سایر محصولات پاک کننده جدا خودداری کنید.
  • برای پاک کردن سطح زیرین باید ساعت را از دست خود درآورده و سپس عملیات پاکسازی را شروع کنید.
  • بهتر است همزمان با ضدعفونی کردن اپل واچ، آیفون، ایرپاد و سایر گجت های را نیز خوب تمیز کنید
ارسال نظر