آموزش رفع مشکل کار نکردن موس در ویندوز 10

رسانه کلیک - ماوس یکی از اصلی ترین تجهیزات یک سیستم محسوب می شود. در این مطلب، آموزش رفع مشکل کار نکردن موس در ویندوز 10 را مشاهده می کنید.

آموزش رفع مشکل کار نکردن موس در ویندوز 10

برای رفع مشکل کار نکردن موس در ویندوز 10 راه های متنوعی وجود دارد که شاید ساده ترین آن ها، چک کردن اتصالات کامپیوتر را باشد. اگر مشکل ماوس شما سخت افزاری نیست، در ادامه برای اطلاع از نحوه رفع مشکل کار نکردن موس در ویندوز 10 همراه ما باشید.

درایورهای نامناسب

درایورهای سیستم یکی از دلایل کار نکردن موس در ویندوز 10 است. ویندوز ۱۰ برای اکثر سخت افزارها، درایورها را بروز نگه می دارد؛ با این حال در این میان مشکلاتی ایجاد شود. شما می توانید این درایورها را به صورت دستی نصب کنید.

به قسمت جستجوی منوی ویندوز رفته و device manager را جستجو و نتیجه مربوط را انتخاب کنید. پایین رفته تا به Mice and other pointing devices برسید؛ آن را انتخاب و روی آن راست کلیک کنید، سپس Properties را انتخاب کنید. به بخش Driver رفته و روی Update Driver را کلیک کنید.

اگر درایور درست را در اختیار دارید، باید در My Computer جستجو کنید تا نرم افزار درایور را پیدا کنید. در صفحه بعد، از Browse استفاده کرده تا محلی برای درایور انتخاب کنید، سپس Next را بزنید. درایور نصب می شود. برای تکمیل این فرآیند سیستم را ریستارت کنید.

اگر درایور درست را در اختیار ندارید، گزینه Search automatically for updated driver software را انتخاب کنید. ویندوز بطور خودکار کامپیوتر شما و اینترنت را برای موجود بودن هرنوع آپدیتی اسکن می کند و اگر آپدیتی موجود نبود، به شما اطلاع می دهد.

در صورتی که آپدیتی موجود نباشد، می توانید درایور موس را دوباره نصب کنید. نام موس و یا تاچ پد خود را در قسمت مدیریت دستگاه بنویسید، سپس به وب سایت تولیدکننده آن بروید. شرکت تولید کننده باید راهی را برای دانلود کردن آخرین نسخه درایور موس در اختیار شما قرار دهد.

وقتی که درایور جدید موس را دانلود کردید، به قسمت مدیریت دستگاه device manager بازگردید، سپس به Mouse Properties رفته و در قسمت Device، گزینه Uninstall را انتخاب کرده و از دستورالعمل ها پیروی کنید. حال درایور ماوس را دانلود کرده اید و باید سیستم را ریستارت کنید.

ثابت شدن موس و محو شدن نشانگر

یکی از مشکلات مشترک در ویندوز ۱۰ به برنامه مدیریت صدای Realtek HD Audio Manager مربوط می شود. متاسفانه این برنامه یک مشکل مشترک برای درایورهاست. روی تسکبار راست کلیک کنید و Task Manager را انتخاب کنید. به بخش Start-up بروید. اگر Realtek HD Audio Manager را می بینید، روی آن راست کلیک کنید و گزینه Disable را انتخاب کنید. حال سیستم را ریبوت کنید.

قطع کردن این برنامه باعث می شود تا مشکل ثابت شدن موس و محو شدن نشانگر حل شود.

کند بودن ماوس و صدای بیپ

سومین مشکل موس ها هم باز به مسئله درایورها مربوط می شود. مایکروسافت برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ متوجه این مشکل شد.

برای حل این مشکل به Device Manager رفته و Human Interface devices را جایگذاری کنید. اگر در لیست، XINPUT Compatible HID را دیدید، ممکن است که رفع این مشکل برای شما به خوبی انجام شده باشد.

ابتدا باید Xbox Wireless Adaptor مخصوص ویندوز را دانلود کنید. به لیست XINPUT باز گردید. راست کلیک کرده و Update driver Software را انتخاب کنید.

با انتخاب Let me pick from a list of device drivers on my computer، گزینه Browse my computer for driver software را انتخاب کنید.

در صفحه بعد، Have Disk را انتخاب کنید. این کار به شما اجازه می دهد تا سیستم را جستجو و درایور مورد نظر خود را انتخاب کنید. با زدن دکمه Browse، محلی را برای فایل های استخراج شده انتخاب کنید. Xinputhid را انتخاب، سپس Open و OK را کلیک کنید.

حالا باید به صفحه انتخاب درایورها بازگردید: به جایی که درایور XINPUT جدید برای انتخاب موجود باشد. روی Next کلیک کنید، سپس سیستم را ریبوت کنید.

اگر این مشکل باقی ماند، آپدیت های (KB3140743 KB3140768) را پیدا کرده و Uninstall کنید.

متوقف شدن تاچ پد

این موضوع به درایورهای تاچ پد Synaptic مربوط می شود که احتمالا از یک اختلال مابین درایور تاچ پد ویندوز ۱۰ و تنظیمات مربوط به آن، خبر می دهند.

  • در منوی استارت، Mouse را جستجو و Change your mouse settings را انتخاب کنید.
  • در پایین منوی ظاهر شده Mouse & touchpad، گزینه ای با نام Change your mouse settings وجود دارد؛ آن را انتخاب کنید.
  • وارد بخش ClickPad < Settings < Advanced Tab شوید.
  • عدد Filter Activation Time را به صفر برسانید و OK را کلیک کنید.

سرعت موس

سرعت ماوس برای کاربرها مسئله مهمی است، مخصوصا برای استفاده هایی مثل بازی ها! برای حل این مشکل تنها یک راه وجود ندارد بلکه مسیرهای مختلفی را می توان امتحان کرد که ما آن ها را معرفی می کنیم.

روشن و خاموش کردن

  • به Control Panel > Hardware & Sound > Mouse مراجعه کنید.
  • بخش Pointer options را انتخاب کنید.
  • تیک گزینه Enhance pointer precision را بردارید.
  • روی Apply و OK کلیک کرده و عملکرد موس خود را چک کنید.

Game Bar ویندوز ۱۰

این قابلیت برای بازی ها در نظر گرفته شده است که مایکروسافت آن را به منظور عملکرد بهتر بازی ها، هم در دسکتاپ و هم در Xbox با ویندوز ۱۰ درآمیخته است. Game Bar می تواند مشکل سرعت ماوس در ویندوز 10 را حل کند، اما متاسفانه این مشکل یکسان نیست که بتوان این روش ها را برای همه آن ها استفاده کرد.

رفع مشکل کار نکردن موس در ویندوز 10 با آپدیت درایور های Nvidia

بعد از نسخه بروز شده ویندوز در اکتبر ۲۰۱۸، گزارش هایی به دست مایکروسافت رسید که حکایت از مشکلات ماوس در محیط هایی با رزولوشن پایین تر داشت. دکمه های ماوس فعالیت هایشان را ادامه می دادند، اما موس از حرکت باز می ایستاد.

یکی از دلایل مشترک وجود این مشکل، نسخه های قدیمی درایور های Nvidia است. برای رفع این مشکل، از آخرین نسخه های این درایور استفاده کنید؛ آن ها را دانلود و نصب کنید.

ارسال نظر