چگونه در پاورپوینت فلوچارت بسازیم؟

رسانه کلیک- مایکروسافت پاورپوینت یکی از پرکاربردترین برنامه ها در جهان محسوب می شود. در این مطلب آموزش ساخت فلوچارت در پاورپوینت را مشاهده می کنید.

چگونه در پاورپوینت فلوچارت بسازیم؟

مایکروسافت پاورپوینت ابزارهایی را در داخل خود گنجانده که می توان با آن‌ها، شکل های مختلفی از فلوچارت یا نمودارهای گردشی را درست و مدیریت کرد. در این مطلب با چگونگی عملکرد آن ها آشنا خواهیم شد.

ساخت فلوچارت در پاورپوینت

زمانی که خواهان استفاده از اشکال باشید، حضور خطوط برای اندازه گیری و مرتب کردن موضوعات در پاورپوینت می تواند برای شما مفید باشد.

برای نمایش شبکه ها، در قسمت View، در بخش Show و به گزینه Gridlines مراجعه کنید.

هم اکنون خط های توری شکل روی صفحه شما ظاهر شده اند.

سپس در قسمت Insert، در بخش Illustrations، گزینه Shapes را انتخاب کنید.

این بخش برای شما منویی با محتوای شکل های مختلفی از حالت ها را به نمایش می گذارد. ما در اصل روی شکل های بخش Flowchart در پایین صفحه و اتصال دهندگان گروه Lines در بالای صفحه، متمرکز خواهیم شد.

قبل از ادامه، این نکته مهم است که هدف ذاتی اشکال را بفهمیم. شاید شما بخواهید لیست جزییات معانی شکل های مختلف فلوچارت را مطالعه کنید، اما ما در اینجا نگاه کلی روی نکات اصلی خواهیم داشت:

  • مستطیل: این شکل برای قدم های پردازشی استفاده می شود.
  • الماس: این شکل برای نشان دادن نقاط تصمیم استفاده می شود.
  • بیضی: بیضی به عنوان مدل نابودگر استفاده می شود؛ برای نشان دادن نقاط ابتدایی و انتهایی یک فعالیت.

شما می توانید با حرکت روی شکل ها، باکس اطلاعاتی در ارتباط با اهداف شکل را پیدا کنید.

بهتر است کمی فراتر برویم و اولین شکل را وارد کنیم؛ به منوی شکل ها باز می گردیم، شکلی که قصد استفاده از آن را دارید، انتخاب کنید. از آنجایی که این اولین شکل مورد استفاده ما در فلوچارت خواهد بود، از مدل بیضی شکل استفاده می کنیم تا نقطه آغاز را معرفی کنیم.

هنگامی که شکل را انتخاب می کنید، به این نکته پی می برید که ماوس شما به شکل یک صلیب تغییر خواهد کرد. برای کشیدن شکل موردنظر خود تنها کافیست کلیک کنید و ماوس را بکشید.

پس از آن با بخش جدید Format آشنا می شوید که در آن می توانید شکلتان را تغییر دهید؛ قاب، رنگ و...

برای وارد کردن متن داخل شکل، روی آن کلیک و شروع به تایپ کنید.

حال بیایید شکل دیگری را وارد کنیم و سپس اشکال را به هم متصل کنیم؛ یک مستطیل را وارد می کنیم تا بخش دیگری از فعالیت معرفی شود. مراحل بالایی را تکرار کنید تا شکل ها وارد صفحه شوند.

برای اتصال دو شکل، به منوی اشکال باز می گردیم و اتصال کننده ای که قصد استفاده از آن را داریم، انتخاب می کنیم. ما برای این مثال یک فلش ساده را استفاده می کنیم.

هنگامی که فلش را انتخاب کردید، روی مرکز، روی اولین شکل کلیک کنید. سپس در حالی که دکمه ماوس خود را می فشارید، فلش را تا مرکز شکل بعدی بکشید.

همانند بقیه شکل ها می توانید فلش ها را نیز تغییر دهید؛ از نظر پهنا، رنگ ها و ...

بعنوان یک راهنمایی، اگر قصد دارید که یک حالت از فلش را برای کل فلوچارت استفاده کنید، روی خطی که تغییر داده اید راست کلیک کنید و گزینه Set as Default Line را انتخاب کنید. همچنین شما میتوانید این حرکت را برای تمامی اشکالی که وارد کرده اید، به خوبی انجام دهید.

زیبایی استفاده از متصل کننده ها آنجاست که به مراکز وصل می شود. وقتی که شکل را به اطراف صفحه حرکت می دهید، خطوط اتصال به طور خودکار جابه‌جا می شوند.

ارسال نظر