چگونه مشکل کار نکردن کیبورد لپ تاپ را حل کنیم؟

رسانه کلیک – در زمان کار با صفحه کلید لپ تاپ همه ما انتظار داریم هر آنچه که تایپ می کنیم را در صفحه نمایش مشاهده کنیم؛ اما گاهی اوقات تنها برخی از آنها را می بینیم و یا بدتر، هیچ کدام را نمی بینیم!

چگونه مشکل کار نکردن کیبورد لپ تاپ را حل کنیم؟

بدون یک صفحه کلید سالم، کار کامپیوتر شما بی فایده است. برای لپ تاپ، این یک مشکل بزرگ است، زیرا شما نمی توانید صفحه کلید را مانند رایانه های رومیزی به راحتی تعویض کنید.

نگهداری از کامپیوتر باید یک عادت باشد، اما بروز برخی مشکلات هم اجتناب ناپذیر است. اگر صفحه کلید لپ تاپ شما به درستی کار نمی کند، در ادامه این مطلب مواردی را برای کشف علت و نحوه تعمیر آن، ارائه کرده ایم؛ با ما همراه باشید ( چگونه صفحه کلید یا پد لمسی لپ‌ تاپ خود را عوض کنیم؟ ).

4 دلیل برای کار نکردن صفحه کلید لپ تاپ

صفحه کلید لپ تاپ

به طور معمول، چهار دلیل وجود دارد که موجب عدم فعالیت درست صفحه کلید لپ تاپ می شود. هر دلیلی دارد روش خاصی برای برطرف کردن دارد.

  • درایور سخت افزار بد: این درایو می تواند دوباره نصب شده یا آپدیت شود.
  • خاک و گرد و غبار: پاک کردن صفحه کلید لپ تاپ می تواند راهگشا باشد.
  • اتصال بد: در برخی موارد، می توان لپ تاپ را باز کرده و صفحه کلید دوباره متصل شود.
  • تولید ضعیف: احتمال دارد صفحه کلید معیوب باشد، که در این صورت باید جایگزینی برای آن تهیه شود.

همانطور که احتمالا متوجه شده اید، دو مورد از مشکلات ذکر شده به راحتی قابل حل هستند، در حالی که دو مورد دیگر نیاز به کار کمی دارند.

برای مسائل پیچیده تر، هر کار تعمیراتی که نیاز به باز کردن لپ تاپ شما دارد بسته به سازنده متفاوت خواهد بود. این ممکن است حتی بین مدل های مشابه تولید کننده نیز متفاوت باشد.

به روزرسانی یا عقبگرد ( Rollback ) درایو صفحه کلید

ساده ترین راه برای حل مشکل عدم کارکرد صحیح صفحه کلید لپ تاپ این است که درایو آن را به روز رسانی کنید. این کار را با کلیک کردن روی منوی Start و وارد کردن نام device manager، در قسمت جستجو است. با انجام این کار آیکون این قسمت نمایش داده می شود.

در این صفحه باید لیستی از دستگاه ها را مرور کنید تا گزینه صفحه کلید را ببینید و سپس فهرست آن را گسترش دهید. روی گزینه keyboard device، راست کلیک کنید، سپس گزینه Properties و پس از آن Driver را انتخاب نمایید.

صفحه کلید لپ تاپ

در اینجا، روی گزینه Update Driver کلیک کرده و صبر کنید تا ویندوز درایو جدید را پیدا کند و آن را نصب نماید. صفحه کلید را با یک برنامه پردازشگر کلمه یا نوت پد تست کنید، اکنون باید کار کند.

هنوز مشکل برطرف نشده است؟

اگر هنوز صفحه کلید به درستی کار نمی کند، گزینه Uninstall Device را انتخاب نمایید و منتظر بمانید تا درایو حذف شود. پس از انجام این کار، شما باید ویندوز را مجددا راه اندازی کنید و صبر کنید تا درایو دوباره نصب شود. با این حال، شما همچنین می توانید با استفاده از مسیر Action> Scan، برای تغییرات سخت افزاری استفاده کنید تا ویندوز را برای نصب راننده راهنمایی نمایید.

توجه داشته باشید در اینجا گزینه ای به نام Rollback Driver نیز وجود دارد. این گزینه در بیشتر مواقع خاکستری می شود، مگر اینکه احتمالا به عنوان بخشی از به روز رسانی ویندوز، یک درایو جدید نصب شده باشد.

اگر این گزینه در دسترس است و صفحه کلید شما به تازگی دچار مشکل شده است، روی گزینه Rollback Driver کلیک کنید و منتظر درایو جدید باشید.

صفحه کلید لپ تاپ کار نمی کند؛ تمیزش کن!

پاک کردن یک صفحه کلید استاندارد آسان نیست و تمیز کردن صفحه کلید لپ تاپ حتی سخت تر از آن است. کیبورد ها نیاز به مقدار مشخصی از تعامل فیزیکی برای خنثی کردن گرد و غبار دارند. در حالی که انجام این کار به طور کلی برای یک صفحه کلید USB یا صفحه کلید بی سیم ساده است، اما در لپ تاپ همه چیز متفاوت است (آسیب پذیری صفحه کلید های بی سیم ).

ترفند ساده برای تمیز کردن کلید های کیبورد

اساسا، شما نمی توانید برای تمیز کردن صفحه کلید لپ تاب به راحتی و بدون در نظر گرفتن بروز آسیب های احتمالی، به لپ تاپ ضربه بزنید.

با این حال، می توانید گرد و غبار را از روی سطح صفحه کلید پاک کنید و سپس آن را با دقت به سمت پایین بچرخانید و به آرامی روی پایه ضربه بزنید. سپس باید انگشتان دست خود را روی تمام کلیدها قرار دهید و دستگاه را به حالت عادی بازگردانید.

اگر هنوز هم گرد و غباری وجود دارد که نمی توانید آنها را پاک کنید، می توانید از هوای فشرده برای این منظور استفاده کنید، یا به جای آن از پالت های تمیز کننده کیبورد استفاده نمایید.

توجه داشته باشید که تمیز کردن نمی تواند هر گونه آلودگی های عمیق را حذف کند، اما اگر یک یا چند کلید آلوده به گرد و غبار هستند و به خوبی کار نمی کنند، این روش مفید خواهد بود.

اگر صفحه کلید پس از تمیز کردن و بررسی درایو کار نمی کند، وقت آن است که به شیوه دیگری عمل کنید. با توجه به مراحل زیر برای تعمیر صفحه کلید لپ تاپ اقدام کنید.

جایگزین کردن یک صفحه کلید

اگر صفحه کلید از لحاظ فیزیکی آسیب دیده باشد یا از مادربرد جدا شده باشد (شاید به علت شوک)، پس از اتمام کار، باید قطعات را از لپ تاپ خود حذف کرده یا اتصال آن را دوباره انجام دهید، یا اینکه صفحه کلیدی را جایگزین کنید. تولید کنندگان مختلف، لپ تاپ های خود را به طرق مختلفی می سازند از این رو مشخص کردن یک مشکل خاص کمی دشوار است.

با این حال، باز کردن لپ تاپ های مختلف از همان تولید کننده به طور کلی یکسان است. این باعث می شود جایگزینی صفحه کلید یا اتصال مجدد کابل ها بسیار ساده تر باشد.

توجه داشته باشید که صفحه کلید لپ تاپ به طور معمول واحدهای مهر و موم شده هستند، بنابراین در صورت امکان اگر می توانید صفحه کلید را بهتر پاک کنید، این کار را انجام دهید، زیرا اگر آن را از لپ تاپ حذف کنید، نمی توانید کارهای داخلی را به راحتی انجام دهید.

هنگامی که صفحه کلید را حذف می کنید، می توانید شماره سریال آن را بررسی کنید. این شماره را در باکس جستجوی eBay وارد کنید تا در صورت در دسترس بودن، بتوانید آن را خریداری کنید. به یاد داشته باشید که تهیه صفحه کلید جایگزین می تواند برایتان گران تمام شود.

موفق شدید ایراد صفحه کلید لپ تاپ‌تان را رفع کنید؟

یک لپ تاپ بدون صفحه کلیدی که به درستی کار نمی کند مانند یک بلوک بزرگ کار باشد، اما امکان تعمیر آن وجود دارد. ممکن است انجام این کار شامل تعمیر و نگهداری نرم افزاری و سخت افزاری باشد یا تعمیر برخی از درایوهای لپ تاپ ( بارگذاری تصاویر با استفاده از میانبرهای صفحه کلید ).

اگر هیچکدام از این روش ها مفید واقع نشد، باز هم جای نگرانی نیست. اگر لپ تاپ شما دارای گارانتی باشد یا مراکز معتبر برای تعمیر دستگاه را می شناسید، باید بتوانید آن را تعمیر کنید.

در همین حال، یک صفحه کلید بلوتوث یا USB، نیز می تواند به عنوان یک جایگزین کوتاه مدت استفاده شود. همچنین می توانید از صفحه کلید on-screen ویندوز 10 کمک بگیرید.

ارسال نظر