راهنمای انتخاب ISO برای ثبت تصاویر باکیفیت در شرایط مختلف

رسانه کلیک - با تغییر مقدار ISO یا میزان حساسیت دوربین به نور این امکان به افراد داده می‌شود تا تصاویر را با روشنایی مناسب ثبت کنند. در این مقاله شما را برای انتخاب ISO دوربین در شرایط مختلف راهنمایی می‌کنیم.

راهنمای انتخاب ISO برای ثبت تصاویر باکیفیت در شرایط مختلف

مقدار ISO پیش فرض دوربین ‌های عکاسی چقدر است؟

هر دوربین عکاسی یک ISO پایه دارد که به صورت پیش فرض روی آن تنظیم است. با تنظیم ISO دوربین روی مقدار پایه آن، می‌توانید بهترین تصاویر را با بالاترین دامنه دینامیکی ثبت کنید. حال در صورتی که این مقدار پایه را تغییر دهیم، دوربین سیگنال تولید شده توسط نور به سنسور را تقویت کرده که به موجب آن نویز دیجیتالی در تصویر افزایش می‌یابد. در اکثر دوربین‌ های DSLR و دوربین‌ های بدون آینه، مقدار پایه ایزو 100 است. هر چند تعداد کمی از دوربین‌ های رده بالای نیکون دارای ایزو 64 نیز هستند ( معنای ایزو در دوربین های عکاسی چیست؟ ).

ISO دوربین

ایزو پایه لزوما به معنای کمترین مقدار آن نیست. به عنوان مثال دوربین Canon 5D III دارای تنظیمات ISO 50 است اما جهت رسیدن به آن، Gain یا حساسیت سنسورهای تصویربرداری باید کاهش یابد. از آنجایی که بالاترین کیفیت تصاویر با استفاده از مقدار پایه ایزو دوربین به دست می‌آید، باید آن مقدار را به عنوان ISO پیش فرض دوربین خود قرار دهید و در هر موقعیتی می‌توانید از آن استفاده کنید. اگر بتوانید سرعت شاتر و دیافراگم مورد نظر خود را با ISO 100 به دست آورید، این مقدار ISO دوربین برای شما مناسب خواهد بود.

ISO 200 الی 800

بدون شک امروزه دوربین‌ های عکاسی پیشرفت چشمگیری داشته‌اند. در حال حاضر دوربین ‌های مدرن از قابلیت ثبت تصاویر بی نظیر با ISO 200 تا ISO 800 بهره می‌برند. این در حالی است که هیچ گونه افت قابل ملاحظه‌ای در کیفیت تصویر مشاهده نخواهید کرد.

ISO دوربین

اگر نیاز است از سرعت شاتر سریع‌تر و یا دیافراگم باریک‌تر از آنچه مقدار پایه ISO دوربین به شما اجازه می‌دهد استفاده کنید، می‌توانید با اطمینان مقدار ISO دوربین را به 800 افزایش دهید بدون آنکه تاثیر چندانی روی تصویر شما بگذارد. به عنوان مثال می‌توانید جهت جلوگیری از کاهش سرعت شاتر با ISO 400 عکس‌های پرتره ثبت کنید.

ISO دوربین

جهت عکاسی با بالاترین مقدار ISO دوربین بدون آنکه کیفیت تصویر کاهش یابد، می‌توانید از ایزو 800 استفاده کنید. با استفاده از این مقدار، در کیفیت تصویر تفاوت چندانی ایجاد نمی‌شود، با این حال در برخی از جدیدترین دوربین ‌های فول فریم می‌توان این مقدار را افزایش داد. جهت بررسی‌های دقیق‌تر بهتر است با ISO های مختلف عکس‌برداری کرده و عملکرد دوربین خود را در هر مقدار مورد بررسی قرار دهید.

ISO 800-3200

بین محدوده ISO 800 تا ISO 3200 نویزهای دیجیتالی در تصاویر به صورت واضح قابل مشاهده خواهند بود. با این وجود این موضوع به نوع دوربین شما نیز بستگی دارد. در دوربین ‌های قدیمی‌تر یا رده پایین، نویزهای دیجیتالی در مقادیر پایین‌تر ISO نیز مشاهده می‌شوند. در حالی که در دوربین‌ های جدید و رده بالا این‌طور نیست.

ISO دوربین

افزایش مقدار ISO دوربین تا محدوده 800 تا 3200، قطعا برای زمانی مناسب است که در شب و یا محیط تاریک در حال عکس‌برداری هستید. با این وجود اگر نتوانید سرعت شاتر خود را کاهش دهید و یا دیافراگم را بیشتر گسترش دهید، افزایش مقدار ISO دوربین تنها راه حل شما خواهد بود. با تنظیم مقدار ISO دوربین در این محدوده، عکس‌ها تقریبا واضح اما با کیفیت پایین ثبت می‌شوند.

ISO دوربین

ISO 6400 و بالاتر

هنگامی که مقدار ISO دوربین خود را از 3200 بیشتر کنید، افزایش چشمگیری در نویز دیجیتالی تصاویر خود خواهید داشت. همانطور که پیش از این هم اشاره داشتیم، این موضوع به دوربین شما بستگی دارد. در نظر داشته باشید در صورتی که مقدار ISO دوربین بیش از حد بالا برود، تصاویر ثبت شده به اندازه کافی حرفه‌ای نخواهند بود. البته لازم به ذکر است سوژه عکاسی هم در این مورد تاثیرگذار است.

ISO دوربین

روش‌های مختلفی برای کاهش نویزها در تصاویر وجود دارد. به عنوان مثال ستاره شناسان به صورت پشت سر هم چندین عکس با ISO 6400 ثبت می‌کنند. سپس با ترکیب تصاویر نویز آن‌ها را کاهش می‌دهند. از آنجایی که نویزها به صورت رندوم و تصادفی در تصاویر مشاهده می‌شوند، در هر یک از تصاویر محل قرارگیری نویز تغییر خواهد کرد.

ISO دوربین

در اغلب موارد، زمانی که نیاز به افزایش میزان نوردهی است، باید تغییر ایزو دوربین را مدنظر داشته باشید. توجه کنید تغییر مقدار ISO دوربین تا حدی که به کیفیت تصاویر صدمه نزند، مشکلی ندارد؛ اما هنگامی که کاهش کیفیت در تصاویر مشاهده شد، بهتر است ایزو را به حالت اول برگردانید.

ارسال نظر