آموزش برگشت زدن چک بانکی طبق قانون جدید چک

قانون جدید چک این امکان را فراهم کرده که کسری چک از دیگر حساب‌های صادرکننده وصول شود و چنانچه چک سوء‌اثر نشود نه‌تنها امکان صدور چک برای افراد نیست، بلکه امکان افتتاح حساب و دریافت کارت بانکی نیز وجود ندارد.

آموزش برگشت زدن چک بانکی طبق قانون جدید چک

به گزارش ایرنا قانون جدید چک در سال ۱۳۹۷ در مجلس شورای اسلامی با هدف کاهش آمار چک‌های برگشتی و بازگرداندن اعتماد به چک در بازار تصویب شد و پس از تعطیلات فروردین ماه ۱۴۰۰، چک‌های بنفش رنگ به متقاضیان تحویل داده شد.

از مشخصات چک‌های جدید می‌توان به شناسه یکتای ۱۶ رقمی در سمت چپ بالای هر برگ چک و درج عبارت «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است» اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: امکان استعلام چک در سایت اینترنتی بانک مرکزی فراهم شد

مهمترین ویژگی چک در قانون جدید این است که تمامی چک‌ها باید در سامانه صیاد ثبت شوند. همچنین امکان صدور چک در وجه ذی‌نفع مشخص و وجه حامل نیز وجود ندارد.

آموزش برگشت زدن چک طبق قانون جدید

در قانون جدید چک، نحوه برگشت زدن چک با گذشته متفاوت است. در چک‌های جدید اگر صادرکننده چک موجودی کافی در حساب جاری خود برای وصول چک نداشته باشد، بانک می‌تواند کسری مبلغ را از دیگر حساب‌های موجود فرد در همان بانک برداشت کند.

چنانچه مبلغ کسری چک در حساب‌های فرد صادرکننده چک وجود نداشت، طلبکار می‌تواند از بانک گواهی عدم پرداخت دریافت و با مراجعه به دفاتر الکترونیک قوه قضاییه و ثبت شکایت، اجرائیه دریافت کند. البته افراد باید توجه داشته باشند که در گواهی عدم پرداخت، کد رهگیری چک برگشتی که بانک مرکزی صادر می‌کند همراه با مشخصات کامل صادرکننده و دارنده چک درج شود. همچنین باید مهر یا امضای صاحب حساب در گواهی عدم پرداخت و چک تطابق داشته باشد.

بیشتر بخوانید: تعداد چک‌های ثبت شده در سامانه صیاد به 10 میلیون رسید

بر اساس قانون جدید چک، ۲۴ ساعت پس از عدم تأمین کسری مبلغ چک، حساب‌های صادرکننده در تمام بانک‌ها و مؤسسات مالی به اندازه مبلغ کسری مسدود می‌شود. صادرکننده چک پس از صدور فرمان اجرایی ۱۰ روز فرصت دارد تا مبلغ چک را واریز کند در غیر این صورت مشمول قانون محکومیت‌های مالی می‌شود.

قانون محدودیت‌های مالی در چک‌های جدید

همان‌طور که اشاره شد، قانون جدید صدور چک برای جلوگیری از صدور چک بلامحل در مجلس تصویب و امسال اجرایی شد.

در این قانون نه‌تنها تفاوت‌هایی در نحوه صدور چک نسبت به گذشته وجود دارد، بلکه محدودیت‌های زیادی برای صادرکنندگان چک‌های بلامحل و برگشتی در نظر گرفته شده است. در قانون جدید چنانچه چک وصول نشود، بانک مرکزی ظرف ۲۴ ساعت حساب‌های صادرکننده چک را در تمام بانک‌ها و مؤسسات به میزان مبلغ کسری مسدود می‌کند. در شرایطی که چک رفع سوء‌اثر نشود، صادرکننده اجازه افتتاح حساب جدید، دریافت کارت اعتباری و صدور چک جدید و ثبت در سامانه صیاد را ندارد.

از دیگر محدودیت‌های فردی که موفق به پرداخت کسری مبلغ چک نشود، این است که نمی‌تواند وام یا ضمانت‌نامه بگیرد یا از طریق گشایش اعتبار اسنادی پولی را حواله کند. این محدودیت‌ها تا زمانی است که چک سوء‌اثر شود؛ یعنی یا باید کسری مبلغ چک واریز شود و وجه مسدود شود تا طلبکار، طلب خود را دریافت کند، یا باید رضایت‌نامه رسمی از طلبکار یا لاشه چک به بانک ارائه شود.

بیشتر بخوانید: شرایط جدید اعطای دسته چک صیادی به اشخاص حقوقی

چنانچه مبلغ کسری چک واریز شود، بانک ظرف 3 روز به طلبکار اطلاع می‌دهد و او تا یک سال فرصت دارد طلب خود را بردارد. علاوه بر این اگر مراجع قضایی اعلام کنند پرونده مختومه است، رفع سوء‌اثر انجام می‌شود. در ضمن اگر 3 سال از زمان صدور گواهی عدم پرداخت بگذرد، چک رفع سوء‌اثر می‌شود، به شرط اینکه دارنده چک در مراجع قضایی از صادرکننده چک شکایت نکند.

ارسال نظر