تاریخچه بیت کوین | اولین ارز دیجیتال از کجا آمد؟

رسانه کلیک - ارزهای دیجیتال، به‌ویژه بیت کوین در سال‌های اخیر یکی از داغ‌ترین بحث‌ها در دنیا بوده و میلیون‌ها نفر از این فناوری استفاده می‌کنند. در این مطلب تاریخچه بیت کوین و چگونگی پیدایش ارزهای دیجیتال را بررسی خواهیم کرد.

تاریخچه بیت کوین | اولین ارز دیجیتال از کجا آمد؟

در اکتبر سال 2008، در میان رکود جهانی که منجر به کمک مالی دولت آمریکا به سیستم بانکی شد، فردی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satasho Nakamoto) مقاله سفیدی را با عنوان «بیت کوین: یک سیستم پرداخت پول الکترونیکی همتا به همتا» (Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System) منتشر کرد.

در این مقاله تلاقی فناوری‌هایی که ترکیب آن‌ها اولین شکل موفقیت‌آمیز پول دیجیتال را ایجاد کرد، خلاصه شد. این فناوری‌ها محصول 4 دهه تلاش و شکست در ایجاد پول دیجیتال بود. در تصویر زیر لیستی از حدود 100 تلاش ناموفق برای ایجاد این فناوری آورده شده است.100 تلاش ناموفق برای ایجاد پول دیجیتال

شاید برایتان جالب باشد که پی پل (PayPal)، یکی از موفق‌ترین و بزرگ‌ترین شرکت‌های پرداخت در دنیا نیز در این لیست تلاش‌های ناموفق قرار دارد. ایده اصلی پی پل پرداخت رمزنگاری شده در دستگاه‌های قابل‌حمل بود. آنها قادر به اجرای این ایده نبودند و با انحراف از آن بود که توانستند زنده بمانند و موفق شوند.

بسیاری از پروژه‌های جدول فوق داستان مشابهی در تلاش برای ساخت چیزی مانند بیت کوین اما کوتاه آمدن دارند. با نگاه به گذشته متوجه می‌شویم که مشکل اساسی آن‌ها این بود که همه آن‌ها در وهله اول سعی داشتند یک شرکت باشند. بااین‌حال، با هر شکست دانش کسب می‌شد و جهان به ایجاد پول دیجیتال یک قدم نزدیک‌تر می‌شد.

سایفرپانک‌ها

بسیاری از تلاش‌ها برای ایجاد پول دیجیتال توسط جنبش گروه سایفرپانک‌ها (Cypherpunks) که از دهه 1990 همراه با رشد اینترنت آغاز شدند شکل گرفت. سایفرپانک‌ها معتقد بودند که اگر که فناوری‌های دفاعی ایجاد نشود، اینترنت به دستگاه نظارت دولت تبدیل خواهد شد.تصویری از سایفرپانک‌ها در جلد مجله وایرد در سال 1993

قبل از اینکه دولت‌ها فایروال‌های ملی را اجرا کنند، قبل از اینکه وب سایت‌های رسانه‌های اجتماعی اطلاعات شخصی ما را بفروشند، قبل از اینکه آژانس امنیت ملی آمریکا برنامه PRISM خود را آغاز کند و قبل از اینکه غول‌های فناوری به طور سیستماتیک جنبش‌های سیاسی را سانسور کنند، سایفرپانک‌ها در حال پیش‌بینی این دنیای جدید بودند. آنها به دلیل تلاقی غیرمعمول انواع مختلف دانش از جمله رمزنگاری، علوم کامپیوتر، اقتصاد اتریشی و آزادی‌خواهی توانستند آن را پیش‌بینی کنند.

رمزنگاری دیجیتال قدرت نفوذ حاکمیت بر اینترنت را از بین می‌برد. بااین‌حال، یک شکل مستقل از پول دیجیتال نیز برای داشتن اقتصادی فارغ از کنترل دولت موردنیاز است. وجود پول دیجیتال یک اقتصاد آنلاین رمزگذاری شده را قادر می‌سازد تا آزادانه ارزش را منتقل کند و در نتیجه آزادانه در جهان دیجیتال سازمان یابد.

در ادامه خلاصه‌ای از تاریخچه وقایع عمده‌ای که در نهایت منجر به ایجاد بیت کوین شدند، آورده شده است.

رمزنگاری کلید عمومی

رمزنگاری کلیدهای عمومی از دهه 1970 آغاز شد و امکان استفاده از کلیدهای عمومی در کانال‌های ارتباطی ناامن را فراهم کرد. دولت‌ها با استناد به روایتی که مجرمان از آن استفاده می‌کنند، سعی در کنترل این فناوری جدید داشتند. آنها در نهایت این نبرد را باختند و این فناوری اکنون بخشی از امنیت اساسی ارتباطات اینترنتی است. این فناوری در انبوهی از فناوری‌های مدرن برای رمزگذاری مورداستفاده قرار می‌گیرد.

امضاهای دیجیتال

یکی از مهم‌ترین وقایع برای تاریخچه بیت کوین توسعه امضاهای دیجیتال توسط دیوید چام (David Chaum) در سال 1989 بود. او از این فناوری برای تأسیس شرکت Digicash استفاده کرد. این فناوری به افراد اجازه می‌داد بدون اینکه کلید خصوصی‌شان آشکار شود، امضایی (مانند امضا در چک) تولید کرده که ثابت کند آنها کلید خصوصی مرتبط با یک کلید عمومی دارند. امضاهای دیجیتال این امکان را به افراد می‌دهد تا به طور ناشناس تأیید کنند که آنها همانی هستند که اظهار دارند هستند. اما شرکت چام راهی برای تأیید امضا بدون اعتماد به یک شخص ثالث پیدا نکرد.

کمبود دیجیتال

ازآنجاکه پول دیجیتال فقط یک بیت بر روی رایانه است، چه کسی مانع از کپی‌کردن آن می‌شود؟ پول برای داشتن ارزش اساسی باید کمیاب باشد. در دنیای واقعی، موارد کمیاب تعداد کمی دارند و یا یافتن آنها بسیار دشوار است. آدام بک (Adam Back) در پیشنهاد خود برای HashCash در سال 1997 این مشکل دنیای واقعی را با استفاده از معماهای محاسباتی بازآفرینی کرد. کامپیوترها ریاضیات خوبی دارند اما برخی از مشکلات ریاضی وجود دارد که تنها با حدس زدن می‌توانند آنها را حل کرد.

اگر از اعداد به‌اندازه کافی بزرگ استفاده شود، حل این مشکلات برای کامپیوتر با حدس زدن بسیار دشوار خواهد بود. با ارتباط دادن خلق پول با راه‌حل‌هایی برای این مشکلات سخت ریاضی، پول دیجیتال کمیاب شد. در بیت کوین این مفهوم الگوریتم اجماع اثبات کار (Proof-of-Work Consensus) نامیده می‌شود که برای ایجاد بیت کوین‌ ‌‌ های جدید به کامپیوترها، معروف به ماینرها یا استخراجگران، برای حل یک معمای سخت محاسباتی احتیاج دارد. این باعث می‌شود که ایجاد بیت کوین پرهزینه و در نتیجه کمیاب شود.

بلاک چین

مفهوم بلاک چین را برای اولین بار می‌توان در مقاله‌ای نوشته هابر و استورنتا (Haber and Stornetta) در سال 1991 پیدا کرد. ایده اصلی این بود که افراد نسخه‌های مختلف یک سند را به‌مرورزمان به یک سرور ارسال کنند. سرور می‌خواهد یک نشانگر هش (Hash Pointer) به سند قبلی، یک مهر زمان و یک امضای دیجیتال اضافه کند تا مشخص شود که در واقع این سرور بوده است که سند را تأیید کرده است. این بدان معنی است که جدیدترین نسخه در این لیست پیوندی به نسخه قبلی خود دارد، بنابراین یک زنجیره بین نسخه‌های این سند ایجاد خواهد شد.

نشانگر هش یک عملکرد هشینگ (در هم‌سازی) است که سند قبلی را در یک لیست زمانی از اسناد هش می‌کند. این توابع پایگاه داده‌های بزرگ را برای ذخیره در رشته‌های متن کوتاه فشرده می‌کند و یک تغییر واحد در هر بخش از پایگاه‌داده در رشته متن منعکس می‌شود. اگر هر سند ایجاد شده دارای یک نشانگر هش در نسخه قبلی خود باشد، هرگونه تغییر در اصل‌ونسب آن از طریق تغییر در نشانگر هش سند فعلی مشخص خواهد بود.فرایند هشینگ

افزودن مهر زمان به هر سند یک لیست زمانی ایجاد می‌کند و سپس با استفاده از یک امضای دیجیتال به شما امکان می‌دهد ثابت کنید کدام سرور در کدام به‌روزرسانی سند از سیستم خارج شده است. همه این اقدامات در مجموع زنجیره‌ای تأیید شده از اطلاعات را تولید می‌کند که هرگونه دست‌کاری در تاریخچه آن بلافاصله آشکار می‌شود.

برای جمع‌بندی، امضاهای دیجیتال یک روش قابل تأیید برای اثبات دیجیتالی هویت بدون افشای آن ایجاد می‌کنند. این امضای دیجیتال، هنگامی‌که در یک ساختار داده بلاک چین گنجانده شود، یک تاریخچه داده تغییرناپذیر و مرتبط با زمان ایجاد می‌کند. از این فناوری‌ها می‌توان برای مقابله با مشکلات بومی پول دیجیتال استفاده کرد. بااین‌وجود، عرضه آن پول دیجیتال باید کم باشد و این مشکل نیز با استفاده از معماهای محاسباتی (از طریق توابع هش) برای تنظیم عرضه حل شد.

بیت کوین با استفاده از امضاهای دیجیتال، ساختار داده‌های بلاک چین و معماهای محاسباتی، برای اولین بار در تاریخ پول دیجیتال غیرمتمرکز را با موفقیت ایجاد کرد.

سرآغاز بیت کوین

ساتوشی می‌گوید که او کدنویسی بیت کوین را از حدود ماه مه 2007 شروع کرد و یک سال بعد در مه 2008 سایت www.bitcoin.org را به ثبت رساند. در اکتبر 2008 وی مقاله سفید و کد بیت کوین را منتشر کرد. شبکه بیت کوین از ابتدای سال 2009 فعال و راه‌اندازی شده بود. یکی از پراهمیت‌ترین لحظات در تاریخچه بیت کوین ارسال اولین تراکنش به هال فینی (Hal Finney) بود. جامعه سایفرپانک‌ها نیز پس از آن شروع به تشویق استفاده از بیت کوین برای معاملات همتا به همتا کردند.

آینده‌نگری سایفرپانک‌ها حیرت‌انگیز است و آنچه آنها انجام دادند بسیار شجاعانه بود. بیشتر تلاش آن‌ها برای اختراع پول اینترنتی الهام گرفته از اقتصاددانان مکتب اتریش بود.

در سال 1999، میلتون فیریدمن (Milton Friedman)، اقتصاددان برنده نوبل، اظهار داشت:

من فکر می‌کنم که اینترنت یکی از نیروهای اصلی در کاهش نقش دولت خواهد بود. چیزی که در حال حاضر وجود ندارد، اما به‌زودی توسعه خواهد یافت، پول قابل اعتماد الکترونیکی است، روشی که به موجب آن در اینترنت می‌توانید وجه را از A به B انتقال دهید، بدون اینکه A و B یکدیگر را بشناسند.

در سال 2008 این چشم‌انداز سفر خود را به‌سوی واقعیت آغاز کرد. ساتوشی درحالی‌که روی شانه‌ی غول‌ها ایستاده بود، پول دیجیتال غیرمتمرکز را ایجاد کرد.

ارسال نظر